Menu Region

W Turcji wrze, a UE milczy, bo liczy na porozumienie ws....

W Turcji wrze, a UE milczy, bo liczy na porozumienie ws. uchodźców [ZDJĘCIA] [VIDEO]

Data dodania: Ostatnia aktualizacja:

Polska

Aleksandra Gersz (AIP)

7Komentarzy Prześlij Drukuj
W poniedziałek odbędzie się szczyt UE z udziałem Turcji. Czy na obrady wpłynie napięta sytuacja w kraju, w którym mówi się o śmierci wolnej prasy?
Oczy międzynarodowej opinii publicznej zwrócone są na Turcję. W kraju wrze z powodu przejęcia przez państwo kontroli nad jednym z największych dzienników, „Zamanem”, a już w poniedziałek Turcja będzie kluczowym członkiem brukselskiego szczytu unijnego poświęconego imigracji.

ZOBACZ TEŻ | TURCJA: ZAMIESZKI W STAMBULE. PROKURDYJSCY DEMONSTRANCI STARLI SIĘ Z POLICJĄ [ZDJĘCIA+VIDEO]Źródło: RUPTLY/x-news


Turecki sąd nie podał powodu swojej decyzji. Tajemnicą poliszynela jest jednak to, że chodzi o krytykowanie tureckiej władzy przez gazetę. Dziennik „Zaman” jest blisko związany z religijnym i społecznym ruchem Hizmet, który zdaniem Ankary jest „terrorystyczną” grupą, mającą na celu obalenie prezydenta Recepa Tayyipa Erdogana - podaje BBC. Premier Ahmet Davutoğlu utrzymuje jednak, że decyzja ma aspekt „prawny, a nie polityczny”.

W piątek oddziały policjantów weszły do siedziby gazety. Przed budynkiem protestowały setki ludzi, w tłumie pojawiały się plakaty z napisem „Będziemy walczyć o wolną prasę”. Policja użyła armatek wodnych i gazu łzawiącego. „Turecki rząd skonfiskował jeden z ostatnich głosów krytyki w tym kraju. To koniec demokracji” - napisał na Twitterze redaktor „Zamanu” Emre Soncan. Na okładce sobotniego wydania gazety pojawił się napis, że nadchodzą mroczne czasy dla tureckiej prasy, z kolei niedzielny numer, już pod kontrolą administratorów, wychwalał budowany przez Turcję most na cieśninie Bosfor.

ZOBACZ WIĘCEJ | TURCJA: POLICJA WDARŁA SIĘ DO SIEDZIBY GAZETY "ZAMAN". DZIENNIKARZE: TO KONIEC DEMOKRACJI [ZDJĘCIA+VIDEO]


Turecki rząd jest od dłuższego czasu krytykowany za ograniczanie wolności prasy, propagandę i cenzurę. Sprawę „Zamanu” skrytykowało już m.in. USA. Jak zauważa France24, reakcja UE była jednak znacznie łagodniejsza. Bruksela upomniała tylko Ankarę, że wolność prasy jest kluczowa, jeśli Turcja chce zostać członkiem Wspólnoty. Komentatorzy twierdzą, że UE nie zajmie w tej sprawie bardziej zdecydowanego stanowiska, gdyż boi się, że to zaważy na unijnym szczycie. Liderzy mają bowiem nadzieję, że przekonają Turcję do wzięcia z powrotem części uchodźców z terytorium UE oraz do ostrzejszej walki z przemytnikami. Zdaniem UE kluczem do rozwiązania kryzysu uchodźczego jest właśnie umowa z Turcją, do której docierają tysiące ludzi z sąsiedniej Syrii.
7

Komentarze

zwiń wszystkie wątki najnowsze najstarsze

Dodajesz jako: Gość

Ilość znaków do wpisania:

Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

zaloguj się

Pałować to pałować

0 / 0

Autor komentarza nie dodał zdjęcia

LB W (gość)  •

a pały, gazu i wody temu nie załować.

odpowiedzi (0)

skomentuj

Jak im jedna gazete zamkneli niech utworza w jej miejsce kolejna

+1 / -1

Autor komentarza nie dodał zdjęcia

za gazete na barykady ida... (gość)  •

Czy sa udzialowcami tej gazety? No nie sa, to po co na barykady ida... Zajeliby sie osierocymi dzecmi czy starcami, i to jest solidarnosc!

skomentuj

lewaki durne

+1 / 0

Autor komentarza nie dodał zdjęcia

panie Kolego (gość)  •

lewaki

odpowiedzi (0)

skomentuj

Unia europejska ? Sprzedajna struktura .....Mafijna i złodziejska .

+3 / -1

Autor komentarza nie dodał zdjęcia

marcos (gość)  •

Nie dziwi mnie to Tusk hohsztapler, Merkel ,Hollande i ten premier Włoch .Jedna klika ....Oni s[powodowali ten kryzys a innym rachunek wystawiają.....Guzik mnie obchodziła demokracja w Iraku , Syrii czy Libii. Owszem rzadziły tam represyjne reżimy ale ludzie mieli pewność życia .Teraz nie mają nic albo maja Państwo Islamskie bo europejskim podżegaczom z Włoch , Hiszpanii UK i z USA zachciało sie dostępu do taniej libijskiej ropy.......

skomentuj

nowy porzadek swiata

+2 / 0

Autor komentarza nie dodał zdjęcia

komuna w czystej postaci (gość)  •

miedzynarodowa gangsterka

odpowiedzi (0)

skomentuj

A rosyjska agentura miesza…

+3 / -5

Autor komentarza nie dodał zdjęcia

# (gość)  •

Turcja święta nie jest, ale każde osłabienie Turcji będzie na rękę Rosji. Dlatego będzie finansować, stymulować wszelkie ruchy — nawet sobie przeciwstawne — aby tylko zdestabilizować sytuację w regionie.

skomentuj

ty tez

+1 / 0

Autor komentarza nie dodał zdjęcia

nie mieszaj (gość)  •

amerykamie to zdestabilizowali do spolki z reszta, a skoros uczony w pismie to powinienes wiedziec kto to i w jakim celu.

odpowiedzi (0)

skomentuj