Menu Region

Ukraina zaatakuje Rosję... na Eurowizji

Ukraina zaatakuje Rosję... na Eurowizji

Data dodania: Ostatnia aktualizacja:

Polska

Kazimierz Sikorski AIP

Prześlij Drukuj
Jamala będzie reprezentować Ukrainę podczas tegorocznej Eurowizji Jamala będzie reprezentować Ukrainę podczas tegorocznej Eurowizji

Jamala będzie reprezentować Ukrainę podczas tegorocznej Eurowizji (© Sergei Chuzavkov/AP Photo)

Ukraina chce uderzyć na konkursie piosenki Eurowizji w Rosję. Reprezentantka tego kraju chce zaśpiewać piosenkę „1944” o zbrodniach Józefa Stalina, konkretnie o wysiedleniach Tatarów na pustkowia Azji Centralnej.
Wykonawcą ma być Jamala, której prababcia była wywieziona razem z ćwierć milionem Tatarów w bydlęcych wagonach w głąb Azji, bo Stalin uznał, iż byli oni zdrajcami, którzy kolaborowali z nazistami. Tysiące deportowanych nie przeżyło tej podróży.
Przyjdą do twojego domu, zabiją was i powiedzą: nie jesteśmy winni – zaczyna się piosenka, która ma być zaprezentowana na konkursie Eurowizji.

Wspomnienia o tych strasznych czasów odżyły po tym, jak Rosja dokonała w roku 2014 aneksji Krymu. Była zwyciężczyni Eurowizji Rouslana mówi, że ta piosenka wyraża to, co czują dziś Ukraińcy.

- To piosenka o mojej rodzinie – wyjaśnia Jamala, której prababcia była deportowana razem z czwórką jej dzieci i jej siostrą z rozkazu Stalina. Jedno z dzieci zmarło podczas podróży pociągiem.

- Potrzebowałam tej piosenki, by wyzwolić siebie, by wróciły wspomnienia o mojej prababci, by była pamięć o małej dziewczynce, która nie ma swojego grobu – powiedziała Jamala agencji AFP.

Mówiąc jednej z lokalnych agencjii RFE/RL 32-letnia piosenkarka powiedziała, że kiedy śpiewa „1944” myśli o członkach swojej rodziny na Krymie.

- Dziś Tatarzy Krymscy znajdują się na okupowanej ziemi, jest im bardzo ciężko – powiedziała Jamala. Oni są pod ogromną presją, wielu przepadło bez wieści. To straszne, nie chciałabym, by historia znów się powtórzyła.

Zasady konkursu Eurowizji zabraniają piosenek z politycznym przesłaniem. W 2009 r. nie dopuszczono reprezentanta Gruzji, którego piosenka wyśmiewała Władimira Putina.

Tegoroczny konkurs piosenki Eurowizji odbędzie się w maju w Sztokholmie.
 

Komentarze

Dodajesz jako: Gość

Ilość znaków do wpisania:

Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

zaloguj się