Menu Region

Tusk po szczycie UE-Turcja ws. uchodźców: Koniec nielegalnej...

Tusk po szczycie UE-Turcja ws. uchodźców: Koniec nielegalnej imigracji do Europy [VIDEO]

Data dodania: Ostatnia aktualizacja:

Polska

Kazimierz Sikorski (AIP)

22Komentarze Prześlij Drukuj
Unia Europejska i Turcja uzgodniły szczegóły planu, który ma powstrzymać falę uchodźców, która znów grozi Europie, szczegóły zostaną dopracowane w najbliższym czasie – oświadczył Donald Tusk, przewodniczący Rady Europejskiej.
Turcja domaga się od UE dodatkowych 3 mld euro na uchodźców. Prawdopodobnie te dodatkowe środki byłyby przekazane Ankarze do roku 2018.

Szczyt UE-Turcja ws. uchodźców | Jean-Claude Juncker: To prawdziwa rewolucja

Źródło: STORYFUL/x-news


Tusk dodał, iż nielegalni imigranci przybywający do Grecji będą zawracani, w tym Syryjczycy. Turcja domaga się w zamian za podejmowane przez siebie wysiłki powstrzymujące uchodźców dodatkowych środków. Do trzech miliardów euro obiecanych Ankarze w listopadzie ubiegłego roku doszłyby kolejne trzy miliardy euro niebawem.

Jednocześnie Turcja domaga się zniesienia wiz dla swoich obywateli, którzy będą chcieli podróżować do krajów strefy Schengen i to już z końcem czerwca tego roku. Mają też być przyspieszone procedury w sprawie przyjęcia tego kraju do wspólnoty europejskiej.

Turcja chce też przesiedlenia uchodźców bezpośrednio z Turcji do UE tak, aby ich liczba odpowiadała liczbie nielegalnych imigrantów odsyłanych z Grecji do Turcji.

ZOBACZ TEŻ | STARCIA NA GRANICY GRECKO-MACEDOŃSKIEJ: TŁUM IMIGRANTÓW STARANOWAŁ OGRODZENIE [ZDJĘCIA]


Unia zaakceptuje prawdopodobne wszystkie tureckie warunki, bo stoi w obliczu największego kryzysu imigracyjnego od końca II wojny światowej.

Większość imigrantów i uchodźców napływa do Europy z Turcji. Ludzie ci przedostają się najpierw do Grecji, potem kierują się na zachód i północ naszego kontynentu. Na terenie Turcji przebywa około 2.7 miliona uciekinierów, większość z nich przybyła tam z ogarniętej wojną domową Syrii.

Mimo, iż szczegóły wstępnego porozumienia nie zostały jeszcze dopracowane, ma się to stać niebawem, to już Donald Tusk ogłosił przełom w rozwiązywaniu problemu uchodźców. Jego zdaniem to ostateczne porozumienie zostanie osiągnięte w przyszłym tygodniu.

Dodał on, że ten postęp śle „jasny sygnał, że dni nielegalnej imigracji do Europy skończyły się”.


Źródło: EU EBS/x-news


Chwali wstępne porozumienie turecki premier Ahmet Davutoglu, który wyraził opinię, iż nie są prawdziwe zdania o tym, że Turcja domaga się tylko kolejnych pieniędzy w zamian za powstrzymanie uchodźców, bo Turcja już wydaje ogromne środki na tych, którzy są w obozach w tym kraju.

Dodał on również, iż słuszne było połączenie porozumienia w sprawie uchodźców z postępami, jakie zostaną podjęte w pracach nad integracją Ankary z Unią Europejską.

W brukselskich kuluarach mówiono, iż Turcja też musi wyłożyć większe środki na pomoc syryjskim uchodźcom, którzy do niej napłynęli.

Niemiecka kanclerz Angela Merkel nazwała te propozycje wielkim krokiem na drodze opracowania zasad normalnej imigracji. Pochwalił też wstępne ustalenia szczytu francuski prezydent Francois Hollande. Premier Luksemburga Xavier Bettel napisał na Twitterze, że „Tusk podejmie wysiłki do dopracowania ostatecznego porozumienia w sprawie uchodźców”. Z kolei brytyjski premier David Cameron mówił o „historycznym przełomie”.

Nim doszło do tych wstępnych ustaleń rzecznik węgierskiego premiera Viktora Orbana oznajmił, że jego kraj jest przeciwny relokacji uchodźców w Europie.

ZOBACZ TEŻ | ZAMIESZKI W CALAIS: LIKWIDACJA "DŻUNGLI". IMIGRANCI ZABLOKOWALI AUTOSTRADĘ [ZDJĘCIA+VIDEO]


Tylko w ubiegłym roku przybyło do Europy ponad milion uchodźców i imigrantów. Głównie przybywali oni z Turcji przez Grecję. W ostatnim czasie została jednak ta fala powstrzymana w Grecji, gdyż Macedonia zamknęła swoje granice. Podobnie postąpiła Austria przepuszczając tylko niewielkie grupy uchodźców, zaś kraje bałkańskie zamknęły uciekinierom szlak przez swoje terytorium.

W październiku Unia Europejska chciało relokować 160 tysięcy ludzi poszukujących azylu na naszym kontynencie, głównie mieli być oni rozmieszczeni w Grecji I Włoszech. Ale wśród wspólnoty europejskiej był silny opór przeciwko taki planom, rozlokowano tylko około 700 imigrantów. Polska na początek miałaby przyjąć 7 tys. osób.

Uczestnicząca w brukselskim szczycie premier Beata Szydło powiedziała, iż Polska jest w stanie wspomóc ochronę zewnętrznych granic unijnych, posyłając tam pograniczników i policjantów.
22

Komentarze

zwiń wszystkie wątki najnowsze najstarsze

Dodajesz jako: Gość

Ilość znaków do wpisania:

Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

zaloguj się

taki list im

0 / 0

Autor komentarza nie dodał zdjęcia

trzeba bylo wyslac (gość)  •

a nie bulic i patyczkowac sie z muzulmanstwem.https://pl.wikipedia.org/wiki/Pismo_Kozak%C3%B3w_zaporoskich_do_su%C5%82tana_Mehmeda_IV

odpowiedzi (0)

skomentuj

Sprzedaż Europy

+5 / -1

Autor komentarza nie dodał zdjęcia

ABC (gość)  •

Właśnie Bruksela sprzedała Europę Turcji.

odpowiedzi (0)

skomentuj

Unia nie jest dla radykalnego islamu . Mamy muzułmanów w swoich granicach od wieków iiii

+11 / -1

Autor komentarza nie dodał zdjęcia

obym się mylił (gość)  •

i nigdy nic się nie stało mimo że mieliśmy tu i zabory i demokrację i sowietyzm a oni tu trwali i nikt im w niczym nie przeszkadzał ani oni nikomu. Co innego ta dzicz z krwawym bagażem doświadczeń i inwazyjnym nastawieniem.

odpowiedzi (0)

skomentuj

Nie napłyną do Europy syryjscy muzułmanie ale tureccy i to bez wizowej kontroli.

+8 / -1

Autor komentarza nie dodał zdjęcia

obym się mylił (gość)  •

Niezła alternatywa - jak znam Tuska to na to pójdzie ,odtrąbi swój sukces a za parę lat Europa nas przeklnie za takiego polityka i jego decyzje ... jak go zwą "Jack Pot " ?
Już ta światowa mafijna banda mówi o "polskich SSmanach " i "polskich obozach zagłady" teraz przepiszą nam etniczną destabilizację Europy za sprawą jednego Jack Pota.

odpowiedzi (0)

skomentuj

Turcja znow zrobila w konia UE

+4 / -1

Autor komentarza nie dodał zdjęcia

Ocytany (gość)  •

Decyzje ostatniego posiedzenia UE i Turcji wykazaly raz jeszcze przepasc (w latach swietlnych) w kwalifikacjach do sprawowania wladzy przez samozwanczych gauleiterow UE i Wielkiego Wezyra Davutoglu. Mrzonki pana Tuska w gloszeniu konca nioelegalnej imigracji dobitnie swiadcza o tej przepasci.
Dla mniejszego wstydu euromatolow Sultan Erdogan poslal tylko swego pelnomocnika.
Koncepcja obowiazku przyjmowania przez UE uciekiniera z Syrii z obozow w Turcji za kazdego uciekiniera syryjskiego wyslanego z Grecji do Turcji oznacza, ze Turcja palcem nie kiwnie aby ograniczyc naplyw morzem uciekinierow do Grecji, bo to nie jest korzystne dla Turcji. Wrecz odwrotnie-bedzie robione wszystko aby ta inwazja rosla, bo to pozwala doic przez Turkow pieniadze od uciekinierow oraz z UE.
Tajemnica poliszynela jest, ze Sultan Erdogan w Istambule ma apetyt na conajmniej 20 mld euro od UE a nie te zalosne 3 mld, ktore UE dzis oferuje. Dodatkowo, na UE ruszy znacznie wiekszy potok Turkow i pseudo-Turkow, ktorym pan Tusk gwarantuje bezwizowe prawo wjazdu do UE. Miejmy tylko nadzieje, ze ta lawina przybyszy omijac bedzie kraje naszego region i stanowic bedzie bol glowy dla krajow starej Europy na wiele dziesiatkow lat....

skomentuj

Przyjma Turka do UE

0 / 0

Autor komentarza nie dodał zdjęcia

i wtedy (gość)  •

najazd kilku milionow , tak bedzie.

odpowiedzi (0)

skomentuj

odp

+11 / -2

Autor komentarza nie dodał zdjęcia

mm (gość)  •

Koniec nielegalnej imigracji - tak teraz będziemy wpuszczac ich legalnie.

odpowiedzi (0)

skomentuj

Jedynie Orban przeciwstawił się cynicznemu szantażowi.

+11 / -2

Autor komentarza nie dodał zdjęcia

Karolina (gość)  •

Czego ich premier wcale nie krył. Dopuszczeni do Schengen i UE hurtem będą handlować obywatelstwem i paszportami i co im zrobicie? Szantażystę należy unieszkodliwiać nie ulegać mu.

odpowiedzi (0)

skomentuj

Koniec nielegalnej imigracji do Europy?

+6 / -1

Autor komentarza nie dodał zdjęcia

wątpię.. (gość)  •

Dni nielegalnej imigracji do Europy dobiegły końca??? - chyba Dni GŁUPICH, SZKODLIWYCH dla bytu europejskich narodów decyzji KOMISARYCZNYCH PRZYGŁUPÓW zasiadających w komitecie centralnym UE i udających, że światli rządzą ludnością i wspólnotą UE - się zakończyły? - wątpię..

odpowiedzi (0)

skomentuj

Turcja w UE = zastopowani (do czasu) imigranci w UE

+10 / -2

Autor komentarza nie dodał zdjęcia

Marco (gość)  •

Czy zacni eurodeputowani biorą pod uwagę to, że Turcja będąca już w UE da obywatelstwo tym milionom imigrantów, którzy wówczas całkowicie legalnie przyjadą do dowolnego kraju UE?

odpowiedzi (0)

skomentuj

Obecność Króla Europy w mediach, tj. niemieckich w Polsce, jest wskazaną pod koniec I-kadencji

+3 / -2

Autor komentarza nie dodał zdjęcia

Przypadkiem może pojawić się II-kadencja i znowu za skromne 360 tys euro rocznie (gość)  •

PiS przez następne 4 kadencje od rządzenia nie odejdzie, natomiast PO w rozsypce. I cóż od momentu, kiedy wybraniec
Schetyna postanowił powędrować ramię w ramię z Petru na trybunę KOD, zapewne jako ozdoba.

Oto statement Mr Kaczyńskiego, który wygłoszony w Sejmie w dniu 16.09.2015 roku:

(...) Pani Marszałek, Wysoka Izbo... Tak naprawdę ważne jest pytanie: czy, mianowicie, rząd ma prawo pod obcym naciskiem, zewnętrznym naciskiem i bez wyraźnie wyrażonej woli narodu podejmować decyzje, które z wysokim stopniem prawdopodobieństwa mogą mieć negatywny wpływ na nasze życie, codzienność, przestrzeń publiczną, na naszą realną sferę wolności. Wreszcie, co tutaj podnoszono, na nasze bezpieczeństwo. Chcę powiedzieć jasno: PiS uważa, że rząd nie ma prawda do podejmowania takiej decyzji. (...)

(...) Co więcej, uważa, że podejmowanie tego typu decyzji bez wyraźnej zgody społeczeństwa jest łamaniem konstytucji, łamaniem zasady suwerenności narodu i praw obywatelskich. Nie ma tutaj naszej zgody. Nie chodzi tutaj o przyjęcie tej czy innej liczby cudzoziemców. Chodzi o to, że istnieje poważne niebezpieczeństwo, że zostanie uruchomiony proces, który będzie wyglądał tak: najpierw liczba cudzoziemców gwałtownie się zwiększa, później nie przestrzegają oni naszego prawa i obyczajów, a później narzucają swoją wrażliwość i swoje wymogi w przestrzeni publicznej w różnych dziedzinach życia. I to w sposób bardzo agresywny i gwałtowny. Jeśli ktoś mówi, że to nieprawda, to niech się rozejrzy po Europie... Czy chcecie państwo, żeby to pojawiło się także w Polsce? Żebyśmy przestali być gospodarzami w swoim kraju? Polacy tego nie chcą i nie chce tego Prawo i Sprawiedliwość! (...)

A zatem, naczelny Prezes kraju zasługuje u ludu nad Wisłą, i jakby nie patrzeć, na dożywotnią fuchę Króla Polski! Byłby to król mądry, prawy, roztropny!

odpowiedzi (0)

skomentuj
1 »