Świat krytykuje Izrael za masakrę w Strefie Gazy

  Świat krytykuje Izrael za masakrę w Strefie Gazy

  Aleksandra Gersz

  Aktualizacja:

  Polska

  Świat potępia użycie przez Izrael przemocy w Strefie Gazy. Od poniedziałku, czyli dnia, w którym wybuchły protesty Palestyńczyków przeciwko otwarciu amerykańskiej ambasady w Jerozolimie, zginęło 60 osób. „Izrael ma prawo do obrony i zabezpieczania swoich granic. Należy jednak przestrzegać zasady proporcjonalnego użycia siły”, napisało w komunikacie polskie MSZ.
  „Jesteśmy głęboko zaniepokojeni doniesieniami o ostatnich protestach w Strefie Gazy, w wyniku których dziesiątki ludzi zostało zabitych lub rannych”, napisało we wtorek polskie Ministerstwo Spraw Zagranicznych i zaapelowało do władz Izraela o „poszanowanie prawa Palestyńczyków do pokojowych protestów”. MSZ dodało jednak w oświadczeniu, że prawo to „nie może być wykorzystywane jako pretekst do nakłaniania do przemocy”.
  „Izrael ma prawo do obrony i zabezpieczania swoich granic. Należy jednak przestrzegać zasady proporcjonalnego użycia siły”, podkreśliła polska dyplomacja. MSZ wyraziło też nadzieję na „deeskalację sytuacji na granicy Izraela ze Strefą Gazy, która oddala perspektywę reaktywacji procesu pokojowego na Bliskim Wschodzie”.

  – Jesteśmy przekonani, że tylko rozwiązanie dwupaństwowe pozwoli obu stronom na realizację ich aspiracji, położenie kresu konfliktowi i osiągnięcie sprawiedliwego i trwałego pokoju, którego Izraelczycy i Palestyńczycy pragną i na który zasługują – dodało we wtorkowym komunikacie MSZ .

  Napiętą sytuację na granicy Izraela ze Strefą Gazy, gdzie w ciągu dwóch dni zginęło 60 osób, a blisko 2,8 tys. zostało rannych, skrytykował też prezydent Francji Emmanuel Macron w rozmowie telefonicznej z premierem Izraela Benjaminem Netanjahu. „[Prezydent] wyraził bardzo głębokie zaniepokojenie sytuacją w Strefie Gazy i podkreślił, jak wielkie znaczenie ma ochrona ludności cywilnej i prawa do pokojowych protestów”, poinformował Pałac Elizejski w oświadczeniu.

  Z kolei szef francuskiego MSZ Jean-Yves Le Drian ostrzegl we wtorek w parlamencie, że zamieszki mogą doprowadzić do wojny na Bliskim Wschodzie. skrytykował również USA za podejmowanie „jednostronnych decyzji”, które prowadzą do „nieuzasadnionej przemocy”. Protesty w Strefie Gazy, które próbowało stłumić izraelskie wojsko, były bowiem reakcją na otwarcie w poniedziałek ambasady USA w Jerozolimie – Palestyńczycy uważają Jerozolimę za swoją odwieczną stolicę. Decyzję prezydenta Donalda Trumpa o przeniesieniu ambasady, którą ogłosił w grudniu, skrytykowała też społeczność międzynarodowa.

  Na działania Izraela w Strefie Gazy zareagowała również Turcja. Prezydent Recep Tayyip Erdogan nazwał wręcz przemoc wymierzoną w Palestyńczyków „ludobójstwem” i stwierdził, że premier Netanjahu ma „krew palestyńską na rękach”. We wtorek Turcja nakazała też izraelskiemu ambasadorowi „tymczasowe” opuszczenie kraju. W odpowiedzi Izrael polecił tueckiemu konsulowi generalnemu, aby „na jakiś czas” wrócił do Turcji.

  Jednak ambasadorka USA przy ONZ Nikki Haley stwierdziła na posiedzeniu Rady Bezpieczeństwa ONZ, że Izrael zareagował „z umiarem”. – Hamas od lat podżegał do przemocy, na długo zanim USA postanowiły przenieść ambasadę [do Jerozolimy] – powiedziała Haley. USA i Izrael obwiniają bowiem o zamieszki tę palestyńską organizację.

  Zagraniczne media nazywają poniedziałek najbardziej krwawym dniem w Strefie Gazy od 2014 r. Na piątek Rady Praw Człowieka ONZ zwołała nadzwyczajne posiedzenie w sprawie sytuacji w Strefie Gazy. Wniosek zgłosiły Palestyna i Zjednoczone Emiraty Arabskie w imieniu Ligi Państw Arabskich. To pierwsze nadzwyczajne spotkanie członków tej rady od grudnia 2017 r., kiedy obradowano na temat przemocy wymierzonej w muzułmanów Rohindża w Birmie.

  POLECAMY:


  Czytaj treści premium w Polsce Plus

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Komentarze (6)

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Faszyzm stop

  NL (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 1

  Matka Benjamina Netanjachuja to nie bura tępa suka

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  BATY

  Leh (gość)

  Zgłoś naruszenie treści

  Baty tym wszystkim co chcą mieszać w państwie więc uczmy się by nam obcy nie weszli

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  trump

  Gość121 (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 1

  Trzeba myśleć, co się robi Panie Trump! Teraz wszyscy mamy po głowie.

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  środowisko

  ktos (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 1

  Nie rozumiem, dlaczego środowisko jest tak pomijane pod wszystkimi względami, chrońmy środowisko i uaktywnijmy opłatę emisyjną!

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Iranie zniszcz to syjonistyczne g...wno!

  Seba (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 3

  Szalom macht frei!!!

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  ******* ZYDOWSCY LUDOBOJCY !!! ----- FREE PALESTYNA !!! *****

  SYLWESTER (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 5

  Nawet sojusznik USA nie ma prawa na barbarzynskie ludobojstwo !!! . Dziekujemy Rzadowi *PIS* ze broni Honoru I Godnosci Narodu Polskiego ! . Wycofajcie natychmiast...rozwiń całość

  Nawet sojusznik USA nie ma prawa na barbarzynskie ludobojstwo !!! . Dziekujemy Rzadowi *PIS* ze broni Honoru I Godnosci Narodu Polskiego ! . Wycofajcie natychmiast Ambasadora RP z Izraela !!! . ONZ zakazala Izraelowi budowanie osiedli mieszkaniowych na zagrabionych ziemiach Palestyny ale Zy dzi lekcewaza zakazy ONZ I buduja osiedla zydowskie w Palestynie gdy pelnoprawni Obywatele Pales tyny zostali wyrzuceni z wlasnej Ojczyzny do ... obozow uchodzczych (sic?) . Dokad jeszcze USA beda rzadzic Zydzi ? . Trump jest Prezydentem Zydo-Ameryki !!! . Trump ! obudz sie !!! .zwiń

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Nie przegap

  Wideo