Menu Region

RPA: Janusz Waluś, który zastrzelił przywódcę...

RPA: Janusz Waluś, który zastrzelił przywódcę południowoafrykańskich komunistów, wyjdzie na wolność

Data dodania: Ostatnia aktualizacja:

Polska

Tomasz Plaskota AIP

Prześlij Drukuj
RPA: Janusz Waluś, który zastrzelił przywódcę południowoafrykańskich komunistów, wyjdzie na wolność RPA: Janusz Waluś, który zastrzelił przywódcę południowoafrykańskich komunistów, wyjdzie na wolność
Janusz Waluś wyjdzie na wolność w ciągu dwóch tygodni. Taką decyzję podjął w czwartek Sąd Najwyższy RPA w Pretorii - poinformował portal afrykagola.pl.
Polak odsiaduje W Republice Południowej Afryki karę dożywotniego więzienia za zastrzelenie szefa Południowoafrykańskiej Partii Komunistycznej, Chrisa Haniego. - Waluś od kilku lat walczył o wolność. Wreszcie doczekał upragnionej chwili – powiedział Agencji Informacyjnej Polska Press Michał Zichlarz, autor książki „Zabić Haniego” i szef portalu afrykagola.pl.

Limpho Hani, wdowa po zastrzelonym szefie ANC, skrytykowała wyrok sądu, stwierdziła, że to smutny dzień w historii jej kraju. Adwokat Walusia, Roelof du Plessis, ocenił, że „potrzebne jest przebaczenie ze strony rodziny Haniego, Południowoafrykańskiej Partii Komunistycznej i wszystkich obywateli w kraju”.

- Nie wiadomo, jakie będą warunki zwolnienia warunkowego. Trudno powiedzieć, czy będzie mógł wrócić do Polski – powiedział AIP Zichlarz.

Janusz Waluś, zastrzelił szefa Południowoafrykańskiej Partii Komunistycznej, szefa bojówek komunistycznych Włóczni Narodu oraz jednego z liderów Afrykańskiego Kongresu Narodowego Chrisa Haniego 10 kwietnia 1993 r. Motywował swój czyn, tym, że chciał uchronić RPA przed komunizmem. Razem ze zleceniodawcą zamachu i osobą, która dostarczyła mu broń, politykiem Clive Derby-Lewisem, zostal skazani na karę śmierci. Kiedy w RPA zniesiono karę śmierci, wyrok zamieniono na dożywocie. Derby-Lewis, ze względu na wiek i stan zdrowia, w ubiegłym roku opuścił więzienie.
 

Komentarze

Dodajesz jako: Gość

Ilość znaków do wpisania:

Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

zaloguj się