Menu Region

Rosja: Nadia Sawczenko uznana winną śmierci dziennikarzy....

Rosja: Nadia Sawczenko uznana winną śmierci dziennikarzy. Grożą jej nawet 23 lata kolonii karnej

Data dodania: Ostatnia aktualizacja:

Polska

Sylwia Arlak (AIP)

2Komentarze Prześlij Drukuj
Doniecki Sąd obwodu rostowskiego wydał w poniedziałek wyrok w sprawie pilotki Nadii Sawczenko. Kobietę uznano za winną śmierci rosyjskich dziennikarzy. Skazano ją również za nielegalne przekroczenie granicy Rosji i Ukrainy – poinformował korepondent RIA Nowosti.
1/3

Dziennikarze czekają przed salą rozpraw na ogłoszenie wyroku ws. Nadii Sawczenko

(© Ivan Sekretarev)

- Sawczenko dokonała zabójstwa w wyniku zawartej uprzednio umowy z grupą Ukraińców z powodu swojej nienawiści i wrogości do Rosji. Dokonywała ona umyślnych działań przestępczych o niebezpiecznym charakterze, doskonale zdając sobie sprawę z ich aspołecznego charakteru i pragnąc skutków zagrażających społeczeństwu – brzmiał wyrok sądu.

Adwokat Sawczenko: Treść wyroku nie ma znaczenia. Nadia zamierza wznowić głodówkę


Źródło: STORYFUL/x-news


Tym samym skazano ją za współudział w morderstwie dwóch dziennikarzy telewizji Rossija w czasie walk w Donbasie w 2014 roku Igora Korneluka i Antona Wołoszyna. Według sądu, organizatorem zabójcą był dowódca ukraińskiego batalionu ochotniczego Ajdar, Serhij Melnyczuk. Jak podano w uzasadnieniu wyroku, miał on kierować całą akcją i dostarczać skazanej wyposażenie.

Kobieta, która wciąż odbywa strajk głodowy, konsekwentnie nie przyznaje się do winy, nie zamierza jednak składać apelacji. 34- latka twierdzi, że sprawa przeciwko niej jest motywowana politycznie. Podkreśla, że zarzuty są sfingowane. Jak mówi, w momencie ostrzału dziennikarzy, już od dwóch godzin była w niewoli u separatystów.

CZYTAJ TAKŻE: Nadia Sawczenko w stanie krytycznym. Ukraińska pilotka odmawia pomocy od rosyjskich lekarzy

Pilotka stała się symbolem oporu Ukrainy przeciwko Rosji. O jej uwolnienie wielokrotnie apelował nie tylko prezydent Ukrainy Petro Poroszenko, ale i zachodni liderzy, w tym przywódca USA Barack Obama i kanclerz Niemiec Angela Merkel.

Nadia Sawczenko na sali sądowej. Sąd odczytuje wyrok ws. Sawczenko

Źródło: RUPTLY/x-news


Jeszcze przed ogłoszeniem wyroku jeden z adwokatów Sawczenko, Mark Feygin przyznał ze smutkiem, że wyrok skazujący jest nieunikniony. - Moja klientka zostanie uznana winną i dostanie długi wyrok. Ale obiecuję, Nadia niedługo wróci do domu – słowa Feygin'a cytuje „The Guardian”.

Będzie to możliwe tylko wówczas, gdy dojdzie do transakcji na wysokim szczeblu politycznym pomiędzy Kremlem, a Kijowem. Ukraina zaproponowała wymianę Sawczenko na dwóch rosyjskich oficerów sił specjalnych pojmanych we wschodniej Ukrainie w ubiegłym roku. Rosja jak dotąd odrzucała jednak tę propozycję.

Wymiar kary ma zostać ogłoszony we wtorek. Szewczenko grozi nawet do 23 lat kolonii karnej.
2

Komentarze

zwiń wszystkie wątki najnowsze najstarsze

Dodajesz jako: Gość

Ilość znaków do wpisania:

Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

zaloguj się

tvn24

0 / 0

Autor komentarza nie dodał zdjęcia

xyz (gość)  •

- Nadija Sawczenko jest winna śmierci dwóch rosyjskich dziennikarzy - orzekł sąd w rosyjskim Doniecku, gdzie toczy się proces ukraińskiej nawigatorki. Prokuratura żąda 23 lat więzienia. Wymiar kary ogłoszony zostanie we wtorek. Sawczenko nie zamierza składać apelacji. (http://www.tvn24.pl)

odpowiedzi (0)

skomentuj

Co za debil to napisał?

0 / 0

Autor komentarza nie dodał zdjęcia

żenua (gość)  •

Pismaku nie potrafisz przepisać, że prokurator domaga się 23!!! lat? To takie trudne do zapamiętania?

odpowiedzi (0)

skomentuj