Menu Region

Polowanie na terrorystów w Belgii i Francji. W Brukseli i...

Polowanie na terrorystów w Belgii i Francji. W Brukseli i Paryżu zatrzymano siedmiu ekstremistów

Data dodania: Ostatnia aktualizacja:

Polska

Aleksandra Gersz (AIP)

1Komentarz Prześlij Drukuj
W czwartek policja we Francji i Belgii aresztowała siedmiu ekstremistów. Jednak na wolności są wciąż dwaj zbiegli terroryści z Brukseli. Cały czas szuka ich belgijska policja. Tymczasem ministrowie sprawiedliwości i spraw wewnętrznych Belgii podali się do dymisji po fali krytyki, że można było uniknąć zamachu.
Policyjna akcja w stolicy Belgii miała miejsce w czwartek późnym wieczorem, w gminach Schaerbeek oraz Jette, należących do Regionu Stołecznego Brukseli. Według brytyjskiej gazety „Metro”, policja „polowała” także na terrorystów w centrum belgijskiej stolicy, a jak dodaje „Irish Times”, jedną z osób aresztowano niedaleko siedziby prokuratury generalnej.

Operacja antyterrorystyczna w Brukseli

Źródło: BE VTM/x-news


W podbrukselskich gminach policjanci mieli przeszukiwać dom po domu i aresztowali łącznie sześć osób. Belgijska policja nie podała jednak żadnych szczegółów dotyczących czwartkowych operacji i nie wiadomo kim są zatrzymani oraz jaki jest ich związek z zamachami w Brukseli, w których zginęły 32 osoby. Jak podaje BBC, mieszkańcy Schaerbeek relacjonowali, że podczas akcji słyszeli strzały. Nie jest jednak jasne czy były to wybuchy czy może kontrolowane eksplozje.

Jednocześnie w Argenteuil, w północno-zachodniej części aglomeracji paryskiej, oddzielną operację antyterrorystyczną przeprowadziła w czwartek wieczorem francuska policja. Podczas niej zatrzymano mężczyznę, który był rekrutem Państwa Islamskiego i miał być już na „zaawansowanym etapie” przygotowań do kolejnego zamachu. Szef francuskiego MSW Bernard Cazeneuve powiedział mediom, że podejrzany ekstremista jest Francuzem, a „Metro” podało, że to 34-letni, wcześniej karany, Reda Kriket. Nie stwierdzono jednak na razie, żeby mężczyzna brał udział w zamachach w Brukseli i Paryżu, do których obu przyznało się ISIS i które są ze sobą połączone.

Operacja antyterrorystyczna na przedmieściach Paryża

Źródło: FR M6/x-news


Jak zauważa „The Washington Post” nasilona akcja belgijskiej policji może być odpowiedzią na ostatnie zarzuty m.in. ze strony Stanów Zjednoczonych czy Turcji, że służby w Belgii nie zrobiły wystarczająco wiele, aby zapobiec wtorkowym zamachom. Po doniesieniach, że Belgia nie zatrzymała wcześniej jednego z napastników, Brahima El Bakraoui, mimo że władze Turcji latem 2015 r. zatrzymały go na syryjskiej granicy i, podejrzewając o związki z ISIS, deportowały do Europy, do dymisji podali się w czwartek krytykowani minister spraw wewnętrznych Jan Jambon i minister sprawiedliwości Koen Geens.

CZYTAJ WIĘCEJ | ZAMACHY W BRUKSELI: AMERYKA I TURCJA OSTRZEGAŁY, BELGIA NIE POSŁUCHAŁA, TERRORYŚCI UDERZYLI


Działania belgijskiej policji mające na celu rozpracowanie siatki terrorystycznej, która jest odpowiedzialna za listopadowe zamachy w Paryżu, w których zginęło 130 osób, rozpoczęły się już kilka tygodni temu. Sukcesem było zatrzymanie zbiegłego z miejsca paryskich ataków Salaha Abdeslama. Jednak atak w Brukseli kilka dni później pokazał, że komórka terrorystyczna w Belgii jest dobrze zorganizowana i silna. Zagrożona jest także cała Europa. Szef Europolu Rob Wainwright ogłosił, że działania policji skupiają się teraz na ok. 5 tys. osobach, obywatelach krajów europejskich, którzy pojechali do Syrii, aby szkolić się w obozach ISIS.

Na wolności przebywają wciąż dwaj podejrzani i niezidentyfikowani mężczyźni z Brukseli: jeden, który razem z Brahimem El Bakraouim i Najim Laachraoui wysadził się na lotnisku, oraz prawdopodobnie drugi, który w metrze niósł torbę z bombą, przekazał ją zamachowcy Khalidowi El Bakraoui (bratu Brahima) i zbiegł. W dwóch eksplozjach na lotnisku oraz wybuchu w metrze zginęły co najmniej 32 osoby, a 300 zostało rannych.
1

Komentarze

zwiń wszystkie wątki najnowsze najstarsze

Dodajesz jako: Gość

Ilość znaków do wpisania:

Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

zaloguj się

Zaprośmy wiecej "uchodźców"

+1 / 0

Autor komentarza nie dodał zdjęcia

krakus (gość)  •

Boże, jak dobrze że ta głupia Ewka i Bronek Shogun to już przeszłośc!!!!!

odpowiedzi (0)

skomentuj