Menu Region

Nancy Reagan nie żyje. Zmarła była pierwsza dama USA, żona...

Nancy Reagan nie żyje. Zmarła była pierwsza dama USA, żona Ronalda Reagana

Data dodania: Ostatnia aktualizacja:

Polska

Aleksandra Gersz (AIP)

3Komentarze Prześlij Drukuj
Nie żyje Nancy Reagan, wdowa po zmarłym w 2004 r. prezydencie Stanów Zjednoczonych Ronaldzie Reaganie. Była pierwsza dama miała 94 lata. Związek pary prezydenckiej jest uznawany za jedną z najpiękniejszych historii miłosnych, jakie miały miejsce w Białym Domu.
  • Frank Sinatra i Nancy Reagan, 1985 rok
  • Nancy i Ronald Reaganowie i Michael Jackson, 1985 rok
  • Nancy i Ronald Reaganowie i ich pies Rex, 1986 rok
  • Nancy Reagan (z lewej) udziela wywiadu Joan Rivers, 1986 rok
  • Nancy Reagan przy trumnie swojego męża, 2004 rok
  • Nancy Reagan i George W. Bush, 2005 rok
  • Nancy Reagan i Barack Obama, 2009 rok
  • Nancy Reagan (w środku), 2012 rok
  • Nancy Reagan przy grobie swojego męża, 2014 rok
Nancy Reagan zmarła w niedzielę rano czasu lokalnego w swoim domu w dzielnicy Bel Air w Los Angeles. Fundacja Ronalda Reagana poinformowała, że przyczyną śmierci pierwszej damy była zastoinowa niewydolność serca. Stan zdrowia Amerykanki pogarszał się od lat. Jak informuje "New York Daily News", Nancy Reagan zostanie pochowana obok swojego męża w Prezydenckiej Bibliotece Ronalda Reagana w Simi Valley w Kalifornii.


Nancy Reagan mieszkała wraz z Ronaldem Reaganem w Białym Domu od 1981 do 1989 r., podczas jego dwóch kadencji. Jako pierwsza dama miała duże wpływy - znana była z trzymania pieczy nad planem zajęć swojego męża oraz kontrolowania kwestii porządkowych w prezydenckiej siedzibie w Waszyngtonie, m.in. zajmowała się zatrudnianiem i zwalnianiem pracowników Białego Domu. Przy podejmowaniu ważnych decyzji Reagan korzystała z pomocy astrologów, co często było krytykowane przez społeczeństwo.

CZYTAJ TEŻ | BOYES: REAGAN URATOWAŁ ŚWIAT PRZED III WOJNĄ ŚWIATOWĄ. OBAMA POWINIEN WZIĄĆ Z NIEGO PRZYKŁAD


Nancy Reagan przeszła także do historii jako pierwsza dama, który przeprowadziła generalny remont Białego Domu. Kosztowna renowacja posiadłości nie spotkała się z pochlebnymi opiniami większości Amerykanów, którzy uważali, że to marnotrawstwo pieniędzy, szczególnie w okresie, kiedy wiele ludzie traciło pracę. Mimo tych kontrowersji Reagan stała się potem jedną z ulubionych pierwszych dam Amerykanów. Do jej zasług należy też kampania społeczna, w której apeluje ona do młodzieży o niezażywanie narkotyków. Pierwsza dama znana była też ze swojej klasy i nienagannego stylu.

Trwające 52-lata małżeństwo Nancy i Ronalda Reaganów jest uważane przez wielu historyków za jedną z najpiękniejszych historii miłosnych wśród par prezydenckich. Przyszła pierwsza dama, jako Nancy Davis, była aktorką w latach 40. i 50. Wyszła za Ronalda Reagana, hollywoodzką gwiazdę filmową, w 1952 r. Przez zwycięstwem Reagana nad Jimmym Carterem w 1980 r. małżeństwo mieszkało w Kalifornii, gdzie przyszły prezydent pełnił urząd gubernatora tego stanu od 1967 do 1975 r.

Para przetrwała razem walkę z rakiem piersi Nancy, próbę zamachu na życie prezydenta i chorobę Alzheimera, na którą cierpiał Ronald Reagan od 1994 r. Reaganowie mieli razem dwoje dzieci: Rona i Patii (prezydent miał jeszcze troje potomstwa z poprzedniego małżeństwa). Były prezydent i pierwsza dama byli małżeństwem aż do śmierci Roalda Reagana w 2004 r.
3

Komentarze

zwiń wszystkie wątki najnowsze najstarsze

Dodajesz jako: Gość

Ilość znaków do wpisania:

Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

zaloguj się

Szkoda tej pani,

+5 / -12

Autor komentarza nie dodał zdjęcia

Tomek (gość)  •

miała całe życie przed sobą.
Ludzie tak szybko odchodzą.
Uwolnić konopie !

skomentuj

Ciebie szkoda

+6 / -1

Autor komentarza nie dodał zdjęcia

bo nie zmądrzejesz (gość)  •

Nic dobrego cię nie czeka.

odpowiedzi (0)

skomentuj

Tw

+16 / -1

Autor komentarza nie dodał zdjęcia

Gosc (gość)  •

Niech spoczywa w spokoju!!!

odpowiedzi (0)

skomentuj