Menu Region

Macedonia nie chce wpuścić do siebie imigrantów. Zasieki na...

Macedonia nie chce wpuścić do siebie imigrantów. Zasieki na granicy z Grecją [ZDJĘCIA]

Data dodania: Ostatnia aktualizacja:

Polska

Kazimierz Sikorski AIP

Prześlij Drukuj
Tysiące imigrantów i uchodźców znalazło się w pułapce niedaleko Aten oraz na północy Grecji, bo Macedonia nie chce wpuścić do siebie Afgańczyków przez swoje terytorium.
Chodzi już o ponad pięć tysięcy uchodźców. Grecja protestuje, Macedonia wyjaśnia, że europejskie kraje nie chcą przyjmować afgańskich uciekinierów.

To kolejny krok europejskich państw, które starają się powstrzymać falę uchodźców. W ubiegłym tygodniu Austria zapowiedziała, że dziennie będzie przyjmować u siebie tylko 80 azylantów.

I choć unijni oficjele twierdzą, że decyzja Wiednia jest niezgodna z konwencją praw człowieka, to kraje bałkańskie, które leżą na drodze imigrantów z Grecji do Niemiec czy państw skandynawskich już wprowadzają własne ograniczenia, jeśli chodzi o przepuszczanie uchodźców.


W ubiegłym roku zdecydowana większość imigrantów i szukających azylu w krajach zachodniej Europy kierowała się przez Grecję. W ostatnim czasie po Syryjczykach to Afgańczycy stali się drugą największą grupą szukającą azylu w Europie.

W listopadzie ubiegłego roku takie kraje, jak Słowenia oraz państwa bałkańskie zapowiedziały, że pozwolą przemieszczać się przez swoje terytoria tylko uchodźcom z Syrii, Iraku i Afganistanu. Teraz jednak Macedonia zatrzymuje Afgańczyków. Dla Aten stwarza to groźbę powstawania kolejnych obozów dla uchodźców na swoim terenie, a tego Grecja chciałaby uniknąć.

Tylko w tym roku, jak twierdzą oenzetowskie agendy napłynęło z Turcji do Grecji drogą morską prawie sto tysięcy ludzi. Grecy liczyli, że zdecydowana część tej fali przez Macedonię przewali sę do kolejnych państw europejskiech. Macedonia jednak postawiła tamę na swojej granicy.
 

Komentarze

Dodajesz jako: Gość

Ilość znaków do wpisania:

Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

zaloguj się