Menu Region

Liderzy UE wypracowali wspólne stanowisko w kwestii umowy z...

Liderzy UE wypracowali wspólne stanowisko w kwestii umowy z Turcją. W piątek negocjacje z Ankarą

Data dodania: Ostatnia aktualizacja:

Polska

Aleksandra Gersz AIP

1Komentarz Prześlij Drukuj

(© Vadim Ghirda/AP Photo)

Unijni liderzy wypracowali w czwartek plan współpracy z Turcją, który drugiego dnia szczytu w Brukseli zostanie przedyskutowany z tureckim premierem Ahmetem Davutoğlu. Unia Europejska liczy na to, że dojdzie do porozumienia i dzięki temu zahamowany zostanie napływ uchodźców do Europy.
Za nami pierwszy dzień szczytu UE w Brukseli. Premier Luksemburga Xavier Bettel powiedział w czwartek w nocy dziennikarzom, że wypracowany plan zostanie przedstawiony szefowi tureckiego rządu w piątek rano. Jak dodał, głowom krajów UE udało się osiągnąć wspólne stanowisko. Proponowany plan zakłada, że wszyscy uchodźcy podróżujący z Turcji do Grecji będą odsyłani z powrotem. W zamian za każdego "zwróconego" do Turcji imigranta, Unia Europejska przyjmie z tego kraju jednego Syryjczyka i ulokuje go w jednym z państw unijnych.


Jak podaje Reuters, kanclerz Niemiec Angela Merkel powiedziała, że, jeśli plan zostanie zaakceptowany przez Ankarę, Turcja musi przestrzegać międzynarodowych standardów dotyczących ochrony imigrantów. Dodała też, że rozmieszczanie Syryjczyków z terytorium dotkniętej przez kryzys Turcji może rozpocząć się kilka dni po pierwszych przymusowych "powrotach" uchodźców z Grecji. Merkel zaznaczyła też, że Grecja musi rozpocząć odsyłanie ludzi do Turcji jak najszybciej, aby zapobiec kolejnej fali imigrantów usiłujących zdążyć z podróżą do UE przed wprowadzeniem planu w życie.

Unijny plan wzbudza jednak kontrowersje. Jak zaznacza BBC, kwestionowana jest bowiem jego legalność. Prezydent Litwy Dalia Grybauskaite ostrzegła, że odsyłanie imigrantów z powrotem do Turcji jest "na skraju prawa międzynarodowego" i plan ten będzie trudny do wprowadzenia w życie. - Nie mogę zagwarantować, że wynik rozmów będzie szczęśliwy - dodał prezydent Francji Francois Hollande.

Piątkowe rozmowy z Turcją mogą być burzliwe. Premier Ahmet Davutoğlu już zapowiedział, że nie zgodzi się na to, aby Turcja stała się "otwartym więzieniem dla imigrantów". Ankara żąda też w zamian zniesienia wiz dla Turków podróżujących do krajów strefy Schengen, przyspieszenia rozmów dotyczących członkostwa Turcji w Unii Europejskiej i podwojenia kwoty, jaką UE zaoferowała Turcji (pierwotnie ustalono 3 mld euro).

Jednak mimo, że unijni liderzy na szczycie na początku marca wstępnie zgodzili się na te warunki, nic nie jest jeszcze przesądzone. UE nie dała gwarancji, że rozmowy dotyczące członkostwa Turcji w UE zostaną przyspieszone, a ruch bezwizowy w obrębie strefy Schengen zostanie wprowadzony tylko wtedy, gdy Turcja wywiąże się z 72 postawionych jej przez Unię warunków. UE chce także zostać przy 3 mld euro, z zaznaczeniem, że Turcja może otrzymać więcej pieniędzy, jeśli napływ imigrantów zostanie zahamowany.
1

Komentarze

zwiń wszystkie wątki najnowsze najstarsze

Dodajesz jako: Gość

Ilość znaków do wpisania:

Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

zaloguj się

Turcy

+1 / 0

Autor komentarza nie dodał zdjęcia

gosc (gość)  •

tak czy inaczejn ich wyroluja i nic im nie zrobia, doja dojna krowe ile moga i jak moga, a ci dla switego spokoju bula za swoja glupote nasza kasa.

odpowiedzi (0)

skomentuj