Libia: Saif al-Islam, syn Muammara Kaddafiego, wyszedł na wolność

Aleksandra Gersz (AIP)
EAST NEWS / AFP PHOTO/IMED LAMLOUM
Saif al-Islam Kaddafi, syn zabitego sześć lat temu dyktatora Libii Muammara Kaddafiego, wyszedł na wolności. 44-latek został oskarżony przez Międzynarodowy Trybunał Karny w Hadze za zbrodnie przeciwko ludzkości i od 2011 r. był więziony w libijskim więzieniu. Jego uwolnienie może jeszcze bardziej skomplikować sytuację polityczną w kraju - spekuluje BBC.

O tym, że najmłodszy syn Kaddafiego w piątek wyszedł z więzienia w Az-Zintan w północno-zachodniej części Libii poinformowała kontrolująca ten region Brygada Abu Bakra as-Sadika. Saif al-Islam, który był więziony od sześciu lat, nie pokazał się jednak publicznie. Lokalne media sugerują, że mężczyzna wyjechał do miasta Al-Bajda. Nie potwierdza tego jednak jego prawik Khaled al-Zaidi, który powiedział, że ze względów bezpieczeństwa nie może wyjawić, gdzie znajduje się Saif al-Islam.

Uwolenienie syna Muammara Kaddafiego zostało umotywowane amnestią, która w 2016 r. została ogłoszona we wschodniej Libii - tamtejsze władze nie uznają popieranego przez ONZ rządu porozumienia narodowego z siedzibą w Trypolisie. Sąd w libijskije stolicy w 2011 r. skazał Saifa al-Islama na karę śmierci, wyrok ten jest nie jest prawomocny. Rząd porozumienia narodowego nie zgodził się również na wydaną przez lokalne władze na wschodzie kraju amnestię.

44-letni Saif al-Islam Kaddafi jest kontrowersyjną postacią. Międzynarodowy Trybunał Karny w Hadze oskarżył go o zbrodnie przeciwko ludzości, których mężczyzna miał się dopuścić sześć lat temu, kiedy jego ojciec próbował zatrzymać wymierzoną przeciwko niemu rebelię. Syn Kaddafiego miał m.in. na polecenie libijskiego dyktatora mordować protestujących oraz dopuszczać się aktów przemocy. Aresztowano go w listopadzie 2011 r., po trzech miesiącach ucieczki, jednak nie przekazano go do Hagi. Saif al-Islam został osadzony w więzieniu w Az-Zintan.

Syn Muammara Kaddafiego, który rządził Libią od 1969 r. i został zabity podczas rebelii w 2011 r., może skomplikować kruchą sytuację polityczną w Libii - spekuluje BBC. Może on powiem wykorzystać poparcie niewielkiej części libijskiego społeczeństwa i włączyć się do walki o władzę. Przed rebelią Saif al-Islam, ulubiony syn Muammara Kaddafiego, był widziany jako łącznik pomiędzy Libią a Zachodem, a także szansą na przeprowadzenie w kraju nowoczesnych reform. Libijczyk zrobił także doktorat z ekonomii na prestiżowej London School of Economics w Wielkiej Brytanii, co wywołało wtedy na Zachodnie kontrowersje.

ZOBACZ TEŻ | Angelina Jolie w obozie dla uchodźców w Libii

Źródło: STORYFUL/x-news

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Komentarze 3

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

H
Huda
PROPAGANDA NA TEMAT LIBYA ORAZ MISTRZA GADAFIEGO !LIBYA JUŻ NIGDY NIE BĘDZIE TAKA JAK ZA MUAMARA WIELKI CZŁOWIEK BOHATER !!
k
kmko
w libi byłem z kadadfiego, było 100000 razy lepiej jak obecnie, miło wspominam zycie w tym kraju, oczywiście były tez gosze momenty np. sprawy uzedowe.
ta cała propaganda, że kaddafi jeżdził po szkołech i wyrywał młode laski to bzdura, chodziłem tak też do szkoły, było bespiecznie
n
neron13
Cud. Albo osobista charyzma. Albo nadzieja współwięźniów a zwłaszcza straży, że może obejmie władzę i przywróci czasy gdy Libia była państwem zamkniętym wewnętrznie ale kwitnącym dzięki ropie i gazowi. A nie, jak obecnie, pachołkiem tego kto silniej kopnie.
Wróć na i.pl Portal i.pl