Menu Region

Legendarny prezydent Chile Salvador Allende był...

Legendarny prezydent Chile Salvador Allende był współpracownikiem KBG

Polska

MR

Prześlij Drukuj
Chile Salvador Allende był współpracownikiem o pseudonimie "Lider". Jego oficerem prowadzącym był Światosław Fiedorowicz Kuzniecow.
Według informacji z archiwum tej organizacji, okazjonalne kontakty zmieniły się w stałą współpracę w 1961 r. Allende "miał wyrażać chęć współpracy na zasadach poufnych i zapewnić wszelką potrzebną pomoc, ponieważ uważał się za przyjaciela Związku Radzieckiego.

Chętnie dzielił się informacjami politycznymi". Kiedy w 1970 roku pojawiła się szansa, że Allende, startujący jako kandydat lewicy może wygrać wybory KGB zaczęło wspierać go zarówno finansowo, jak i przekazując informacje wywiadowcze. Przekupywano też jego ewentualnych lewicowych kontrkandydatów.

Na zwycięstwo Salvadora Allende radziecka bezpieka przeznaczyła pół miliona dolarów. Jako prezydent odnosił się ?pozytywnie" do sugestii zawiązania bliższej współpracy pomiędzy agenturami Chile i ZSRR oraz reorganizacji armii i służb specjalnych.

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

 

Komentarze

Dodajesz jako: Gość

Ilość znaków do wpisania:

Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

zaloguj się