Menu Region

Korea Północna odpowiedziała na sankcje USA i wystrzeliła...

Korea Północna odpowiedziała na sankcje USA i wystrzeliła kolejny pocisk rakietowy

Data dodania: Ostatnia aktualizacja:

Polska

Aleksandra Gersz AIP

1Komentarz Prześlij Drukuj

(© Ahn Young-Joon/AP Photo)

Korea Północna wystrzeliła w kierunku morza kolejny pocisk rakietowy - podały w czwartek władze Korei Południowej i USA. Do zdarzenia doszło dzień po nałożeniu na reżim kolejnych sankcji.
Jak podaje BBC, pocisk został wystrzelony ze wschodniego wybrzeża Korei Północnej. Rakieta leciała ok. 800 km i wpadła do morza. Doniesienia potwierdziło amerykańskie ministerstwo obrony. Południowokoreańska agencja Yonhap poinformowała również, że są przesłanki, że wystrzelono również drugi pocisk, jednak rozpadł się on w powietrzu.

Pociski rakietowe, jakie wystrzeliła Korea, to najprawdodobniej rakiety Rodong o średnim zasięgu.
Mogą one sięgnąć aż 1 300 km, co oznacza, że mogłyby trafić w Koreę Południową lub w części terytorium Japonii. - Apelujemy do Korei Północnej, aby powstrzymała się od działań, które doprowadzą do dalszych napięć w regionie - powiedziała podpułkownik Michelle Baldanza z działu prasowego Pentagonu.

To kolejna rakieta wystrzelona przez Koreę Północną i kolejne złamanie konwencji ONZ. Poprzednie działania reżimu potępiła międzynarodowa opinia publiczna, a Rada Bezpieczeństwa ONZ ukarała kraj sankcjami. Chodzi o potajemny test broni nuklearnej, który przeprowadzono 6 stycznia oraz wystrzelenie pocisku rakietowego miesiąc później.

W czwartek, dzień przed wystrzeleniem kolejnego pocisku, prezydent USA Barack Obama nałożył na reżim nowe sankcje. Na ich mocy wszystkie nieruchomości w Stanach Zjednoczonych, które należą do północnokoreańskiego rządu zostaną zamrożone. Oprócz tego USA wstrzymało eksport do Korei Północnej oraz zakazało inwestycji w tym kraju. Odtąd każdy, kto utrzymuje relacje handlowe z Koreą Płn., nie tylko Amerykanin, może trafić na tzw. czarną listę.

Jak zaznacza BBC, mimo że nie wiadomo dokładnie ile nieruchomości w USA posiada północnokoreański reżim, a handel między tymi dwoma krajami jest znikomy, to nowe sankcje są znakiem, że Waszyngton rozszerza spektrum swoich działań wymierzonych w Pjongang.

Stosunki między USA a reżimem są teraz wyjątkowo napięte. W środę sąd w Pjongjangu skazał na 15 lat ciężkich robót 21-letniego studenta z USA Otta Warmbiera, który w styczniu miał ukraść z hotelu propagandowy plakat. Mężczyzna został oskarżony o "zbrodnie przeciw państwu". USA zażądało jego natychmiastowego uwolnienia.
1

Komentarze

zwiń wszystkie wątki najnowsze najstarsze

Dodajesz jako: Gość

Ilość znaków do wpisania:

Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

zaloguj się

Tak będzie igrać z ogniem aż przyjdzie Trump i zniesie z powierzchni ?

+1 / -3

Autor komentarza nie dodał zdjęcia

GABRIEL (gość)  •

Szaleńcy tak długo będą igrać z ogniem aż nowy Prezydent USA zniesie ich z powierzchni ziemi ?

odpowiedzi (0)

skomentuj