Katalonia zrezygnuje z niepodległości? Premier Hiszpanii...

  Katalonia zrezygnuje z niepodległości? Premier Hiszpanii proponuje drogę wyjścia z kryzysu

  Graham Keeley

  Polska

  Aktualizacja:

  Polska

  Kataloński przywódca Carles Puigdemont podpisał deklarację niepodległości regionu... i natychmiast odłożył ją na półkę

  Kataloński przywódca Carles Puigdemont podpisał deklarację niepodległości regionu... i natychmiast odłożył ją na półkę ©AP Photo/Santi Palacios/EAST NEWS

  Trwa wojna nerwów między Barceloną i Madrytem. Katalonia najbardziej obawia się uruchomienia przez władzę centralną art. 155 konstytucji kraju, który pozbawiłby region autonomii.
  Kataloński przywódca Carles Puigdemont podpisał deklarację niepodległości regionu... i natychmiast odłożył ją na półkę

  Kataloński przywódca Carles Puigdemont podpisał deklarację niepodległości regionu... i natychmiast odłożył ją na półkę ©AP Photo/Santi Palacios/EAST NEWS

  Mariano Rajoy, wspierany przez przywódcę opozycyjnych hiszpańskich socjalistów Pedro Sancheza, zgodził się na utworzenie specjalnej komisji mającej zająć się kwestią dystrybucji władzy między rządem centralnym a 17 regionami Hiszpanii. Następnie mogłoby dojść do rewizji uchwalonej w 1978 roku konstytucji tego kraju z myślą o ewentualnym nowym modelu stosunków Katalonii z resztą kraju.

  CZYTAJ TEŻ | CARLES PUIGDEMONT I "KATALIBOWIE". KIM SĄ SEPARATYŚCI, KTÓRZY CHCĄ ODERWAĆ KATALONIĘ OD HISZPANII?


  We wtorek kataloński przywódca Carles Puigdemont podpisał deklarację niepodległości regionu…i natychmiast odłożył ją na półkę. Hiszpania już jest jednym za najbardziej zdecentralizowanych państw Europy. Zatem ewentualna zmiana relacji z Katalonią zbliżałaby kraj do modelu federalnego. Alternatywą dla takiego rozwiązania byłoby wypracowanie lepszego pod względem finansowym porozumienia dla tego regionu - i być może zgody na odprowadzanie przezeń mniejszego podatku do państwowej kasy. Katalońscy nacjonaliści od dawna utrzymują, że ten bogaty region przekazuje do niej więcej niż otrzymuje z powrotem.

  Tego typu reforma oznaczałaby dla Hiszpanii największy wstrząs [polityczny] od czasu powrotu do demokracji po śmierci w 1975 generała Franco. Przypomnijmy, że w 2010 roku Trybunał Konstytucyjny podważył kilka podstawowych artykułów nowego statutu nadającego Katalonii większą autonomię. Sprawę skierowała do trybunału centroprawica, a kluczową rolę w tym procesie odegrał wówczas dzisiejszy premier.

  Pedro Sanchez oświadczył, że założenia proponowanej reformy koncentrowałyby się na tym „jak Katalonia ma pozostać w Hiszpanii, a nie jak ją opuścić”.  Przedtem Mariano Rajoy w sposób lekko tylko zawoalowany groził regionowi wprowadzeniem rządów bezpośrednich i wzywał Puigdemonta, by ten jasno określił, czy rzeczywiście ogłosił niepodległość. Jeśli tak, to rząd może powołać się na 155 art. hiszpańskiej konstytucji.

  Źródło: RUPTLY  Takie rozwiązanie wydaje się jedna obecnie mało realne. Inne polegałoby na wezwaniu przez Rajoya lidera Katalończyków, by ten przed rozpoczęciem rozmów odrzucił samą deklarację niepodległości. Taka decyzja spowodowałyby zapewne rozłam wśród przedstawicieli katalońskiej koalicji. Ten z kolei na tyle, osłabiłby pozycję Carlesa Puigdemonta, że musiałby on rozpisać przyspieszone wybory regionalne. Dodajmy, że skrajnie lewicowa Kandydatura Jedności Ludowej (CUP) - od niej w ogromnym stopniu zależy trwanie u władzy Puigdemonta - stwierdziła, że będzie go wspierać tylko, gdy spełni obietnicę i w ciągu kilku tygodni ogłosi niepodległość Katalonii.

  Tymczasem 20 czołowych firm podało, że przenosi swoje biura prawne z Barcelony do innych hiszpankach miast. To poważny prestiżowy cios dla samej Katalonii.

  CZYTAJ TEŻ | NIEPODLEGŁOŚĆ KATALONII BĘDZIE WSTRZĄSEM. CO DEKLARACJA SEPARATYSTÓW OZNACZA DLA HISZPANII I EUROPY?


  Wszystko jednak wskazuje na to, że sama zapowiedź rozmów już spowodowała wzrost optymizmu. Indeks hiszpańskiej giełdy wzrósł o 1.4 proc.

  W takiej sytuacji najważniejsze problemy Hiszpanii i Katalonii można przedstawić w formie pytań i odpowiedzi.

  Nad czym będzie debatować specjalna komisja?
  1 »

  Czytaj treści premium w Polsce Plus

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Komentarze (2)

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  hahaha jeszcze raz okazało się że koryto ważniejsze od wolności

  jeloł banana we wsyćkie łotwory (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 2

  a korpogangi rządzą !

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  hahaha jeszcze raz okazało się że koryto ważniejsze od wolności

  jeloł banana we wsyćkie łotwory (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 2

  a korpogangi rządzą !

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Nie przegap

  Wideo