Menu Region

Barack Obama zamknie więzienie Guantanamo

Barack Obama zamknie więzienie Guantanamo

Data dodania: Ostatnia aktualizacja:

Polska

Wojciech Rogacin AIP

1Komentarz Prześlij Drukuj
Barack Obama Barack Obama

Barack Obama (© Pablo Martinez Monsivais/AP Photo)

Prezydent Stanów Zjednoczonych na koniec swojej drugiej kadencji zamierza dotrzymać obietnicy danej osiem lat temu i zamknąć więzienie dla podejrzanych o terroryzm w bazie amerykańskiej w Guantanamo na Kubie.
Informację o tym przekazali we wtorek dziennikarzom urzędnicy administracji Baracka Obamy. Zamknięcie więzienia w Guantanamo jest "imperatywem dla bezpieczeństwa narodowego" - napisał w oświadczeniu sekretarz prasowy Pentagonu Peter Cook.

- Wprowadzenie tego planu wzmocni nasze narodowe bezpieczeństwo poprzez odebranie terrorystom potężnego symbolu propagandowego, wzmocnienie relacji z kluczowymi partnerami i sojusznikami antyterrorystycznymi oraz zredukuje koszty - oświadczył Peter Cook.


Zgodnie z planem przesłanym we wtorek do Kongresu część więźniów z Guantanamo ma zostać przetransportowanych do innych krajów, wobec pozostałych wszczęta zostanie procedura sprawdzenia, czy wciąż wymagają odizolowania. Nadal będą prowadzone działania prawne wobec podejrzanych, a przy współpracy z Kongresem Pentagon ma znaleźć miejsce na terenie USA dla tych więźniów, którzy nie mogą zostać odesłani do innych krajów.

Jak podaje BBC, Barack bama powiedział, że zamknięcie Guantanamo, to zamknięcie pewnego rozdziału w historii Stanów Zjednoczonych oraz, że więzienie w Guantanamo stoi w sprzeczności z wartościami amerykańskimi i podważa pozycję kraju na świecie.
1

Komentarze

zwiń wszystkie wątki najnowsze najstarsze

Dodajesz jako: Gość

Ilość znaków do wpisania:

Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

zaloguj się

Cap.Sweeden

0 / 0

Autor komentarza nie dodał zdjęcia

Dotychczas (gość)  •

Dotychczas mu się nie spieszyło...

odpowiedzi (0)

skomentuj