Ustawa o Sądzie Najwyższym. Komisja Europejska podjęła kolejny krok

Jakub Oworuszko
Jakub Oworuszko
fot.Marek Szawdyn/ Polska Press
Polsce nie udało się przekonać Komisji Europejskiej o słuszności zmian w wymiarze sprawiedliwości, dlatego KE podjęła kolejny krok w procedurze przeciwko Polsce - przesłała swoją opinię dotyczącą ustawy o Sądzie Najwyższym. Polska ma teraz miesiąc na zastosowanie się do unijnych zaleceń. Jeśli tego nie zrobi, sprawa może trafić do Europejskiego Trybunału Sprawiedliwości.

Komisja Europejska przekonuje, że ustawa o Sądzie Najwyższym jest niezgodna z unijnym prawem, a Polska nie przestrzega praworządności. Największe wątpliwości budzi przepis mówiący o przechodzeniu w stan spoczynku sędziów Sądu Najwyższego przed końcem ich kadencji - dotyczy on również pierwszego prezesa SN.

"Komisja przeprowadziła dogłębną analizę odpowiedzi udzielonej przez władze polskie na wezwanie do usunięcia uchybienia przesłane przez Komisję 2 lipca 2018 r. w odniesieniu do ustawy o Sądzie Najwyższym. Odpowiedź władz Polski nie rozwiała wątpliwości prawnych Komisji. Komisja pozostaje na stanowisku, że polska ustawa o Sądzie Najwyższym jest niezgodna z prawem UE, ponieważ narusza zasadę niezależności sądownictwa, w tym zasadę nieusuwalności sędziów. Tym samym Polska zdaniem Komisji nie wypełnia swoich zobowiązań wynikających z art. 19 ust. 1 Traktatu o Unii Europejskiej w związku z art. 47 Karty praw podstawowych Unii Europejskiej" - czytamy w komunikacie KE.

"Praworządność jest jedną ze wspólnych wartości, na których opiera się Unia Europejska" - podkreślono.

Były sędzia europejskiego Trybunału Sprawiedliwości: Kadencja sędziego jest rzeczą świętą

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wideo

Komentarze 15

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

G
Gość
Artykuł 178.1 mówi, że każdy sędzia PODLEGA Konstytucji i USTAWOM, czyli każde naruszenie Konstytucji oraz ustawy przez każdego członka Sądu Najwyższego, MUSI ROZSTRZYGAĆ Trybunał Stanu, a NIE regulamin Sądu Najwyższego!
G
Gość
Jeżeli tak, to Maciejas ma całkowitą rację. Chyba zmianą jest
więc o czy tu jeszcze mówić.
G
Gość
Art. 178.1.:
Sędziowie w sprawowaniu swego urzędu są niezawiśli i podlegają tylko Konstytucji oraz ustawom.

Z artykułu 178.1. wynika, że USTAWODAWCA MUSI USTANOWIĆ USTAWĘ, która USTANOWI KARY dla każdego sędziego, który złamie jakikolwiek artykuł Konstytucji oraz OBOWIĄZUJĄCEJ USTAWY, bo na razie nie istnieje w Polsce prawo, pozwalające sądzić sędziego, który nie ukradł w markecie ani zegarka, ani telefonu!

Sąd Najwyższy ma obowiązki, wynikające nie tylko ze sprawowania funkcji sędziego, przez POSZCZEGÓLNYCH SĘDZIÓW, wchodzących w jego skład, ale przede wszystkim ze sprawowania w Polsce WŁADZY SĄDOWNICZEJ ZBIOROWO, co wynika z punktu 2. artykułu 10. Konstytucji!
Nad kim SN powinien sprawować taką władzę, skoro POSZCZEGÓLNI członkowie władzy ustawodawczej i wykonawczej mogą być sądzeni tylko przez Trybunał Stanu, za niewywiązywanie się z powierzonych im obowiązków sprawowania władzy?
Z tego wynika, że członkowie Sądu Najwyższego, za niewywiązywanie się z powierzonych im OBOWIĄZKÓW SPRAWOWANIA WŁADZY w Polsce, także MUSZĄ PODLEGAĆ Trybunałowi Stanu! Czyli NIKT z członków SN nie może pełnić równocześnie funkcji w SN i Trybunale Stanu!
K
Kinga
W Trybunale Sprawiedliwości UE pracują sędziowie, którzy na prawie znają się trochę lepiej od ciebie. Jak im wytłumaczysz, że sześcioletnia kadencja prezesa SN, zapisana w Konstytucji, może być zmieniona ustawą?
M
Maciejas
Art.180.5. W razie zmiany ustroju sądów lub zmiany granic okręgów sądowych wolno sędziego przenosić do innego sądu lub w stan spoczynku z pozostawieniem mu pełnego uposażenia. ! TAK BRZMI KONSTYTUCJA ! TO KONSTYTUCJA REGULUJE I ODSYŁA DO USTAWY USTRÓJ SĄDÓW W TYM NAJWYŻSZEGO ! NIECH KOMISJA NAUCZY SIĘ JĘZYKA POLSKIEGO (TO OFICJALNY JĘZYK W UE) I PRZESTANIE ZAWRACAĆ GŁOWĘ ! NA MIEJSCU RZĄDU WYSŁAŁ BYM IM EGZEMPLARZ POLSKIEJ KONSTYTUCJI I ZAZNACZYŁ BYM ART 180 !!! SĄDY NIE MAJĄ PRAWA TWORZYĆ PRZEPISÓW PRAWA, ŻADNYCH OD TEGO JEST PARLAMENT I TO ON ZAKREŚLA RAMY DZIAŁANIA SĘDZIÓW I SĄDU !!!
.
PO wepchnęło Polskę w łapy makreli
G
Gość
Zgodnie z naukami Ojca Narodów - Józefa Stalina.
Szalom.
G
Gość
Pisałem i powtarzam: lewactwo to nowotwór złośliwy na każdej zdrowej cywilizacji.
o
od Unii i jej dyktatu
Mamy Antoniego, który wie, że za jednego dolara można kupić lotniskowiec. Na jego geniuszu budujmy swoją przyszłość.
.
pis wpycha Polskę w łapy Putina
G
Gość
Sądy powinny być niezależne od premiera i w ogole od rządu, zwłaszcza sąd najwyższy. To na pewno nie premier powinien mieć najwięcej władzy, tym bardziej, że NIE jest wybierany przez Naród, więc nie jest przedstawicielem narodu. Oczywiście premier nie powinien mieć praw do tworzenia prawa.
M
MC377
Niech cpuny i alkoholicy z ke raz na zawsze odpierdola sie od Polski!
31 węzłowy Burke
Pozdr.
G
Gość
W Polsce Sąd Najwyższy JEST TYLKO JEDNĄ z TRZECH RÓWNOWAŻNYCH WŁADZ - Art.10.1. Konstytucji Rzeczypospolitej Polskiej!
Tę TRZECIĄ WŁADZĘ w Polsce sprawują SĄDY i TRYBUNAŁY!
Tu rodzi się pytanie: czy Pierwszy Prezes Sądu Najwyższego powinien równocześnie pełnić funkcję Przewodniczącego Trybunału Stanu? Czy nie jest to NIEDOPATRZENIEM autorów Konstytucji?
Jeżeli MUSI być zachowana równowaga władz, to każdy członek, każdej z tych trzech równoważnych władz powinien być tak samo ważny i tak samo ODPOWIEDZIALNY za powierzone mu działanie! Z tego wynika, że podrozdział Konstytucji zatytułowany: Trybunał Stanu WYMAGA DOKŁADNEJ ANALIZY i KONIECZNEJ ZMIANY, która zrealizuje ZAPIS ARTYKUŁU: 10.1.!
Czy Komisja Europejska rozumie, co to znaczy?
g
grzeg
mogą sobie... Nie powiem, co, dobre obyczaje mi nie pozwalają.
Wróć na i.pl Portal i.pl