Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Ustawa antyterrorystyczna. TAK czy NIE?

Sławomir Skomra
Sylwester Tułajew (po lewej) i Wojciech Wilk.
Sylwester Tułajew (po lewej) i Wojciech Wilk.
Sejm pracuje nad rządowym projektem ustawy antyterrorystycznej. Organizacje pozarządowe uważają, że daje ona służbom zbyt duże uprawnienia.Czy stanowi zagrożenie dla wolności obywatelskich?

TAK. Wojciech Wilk, poseł PO, członek sejmowej komisji sprawiedliwości i praw człowieka.

Tegoroczne Światowe Dni Młodzieży w Krakowie oraz lipcowy szczyt NATO w Warszawie to wydarzenia, które przyciągają uwagę i zaintere-sowanie ludzi na całym świecie. Oczywiście zapewnienie maksymalnego bezpieczeństwa uczestnikom obu wydarzeń jest koniecznością i obowiązkiem Polski. Jednak nie uważam, aby ustawa antyterrorystyczna była niezbędna dla wypełnienia tej powinności przez rząd i odpowiednie służby.

W ostatnich latach organizowaliśmy w Polsce równie wielkie wydarzenia. Wystarczy przypomnieć mistrzostwa Europy w piłce nożnej EURO 2012. Wtedy rząd Donalda Tuska skupił się nazabezpieczeniu wydarzenia, które przyciągnęło doPolski setki tysięcy ludzi, anie rozprawiał otworzeniu nowego prawa specjalnie natę okazję.
Uważam także, że wprowadzanie w życie nowego prawa antyterrorystycznego nie jest wcale konieczne. Od zwalczania zagrożeń terrorystycznych są służby policyjne i wywiadowcze, które są już wyposażone w odpowiednie narzędzia i sprzęt.

Biorąc to wszystko pod uwagę nasuwa się pytanie o prawdziwy cel ustawy antyterrorystycznej, która - w proponowanym przez Prawo i Sprawiedliwość kształcie - da rządzącym i służbom możliwości niemal swobodnego inwigilowania Polaków.

Myślę, że nie lekceważąc zagrożenia terrorystycznego należy skupić się na wzmocnieniu odpowiednich służb w ramach aktualnie obowiązujących rozwiązań prawnych, a nie szukać pretekstu do zdobycia możliwości nadmiernej ingerencji w sferę praw i wolności obywatelskich.

Państwo powinno zapewnić bezpieczeństwo wykrywając i zwalczając prawdziwe zagrożenia, a nie nadmiernie kontrolując swoich obywateli.

NIE. Sylwester Tułajew, poseł PiS, członek podkomisji zajmującej się ustawą antyterrorystyczną

Ustawa o działaniach antyterrorystycznych ma zapewnić Polakom większe bezpieczeństwo wobec zagrożenia terroryzmem, które wkroczyło silnie do Europy.

Ta ustawa porządkuje kompetencje służb. Koniec chaosu. Będzie jasny i czytelny podział ról między szefem ABW a ministrem spraw wewnętrznych. Zapisane w projekcie uprawnienia mają sprawić, że ABW, policja i inne służby w skuteczny sposób będą bronić przed działaniami terrorystycznymi.

Zagrożeniem wolności obywatelskich jest realny terroryzm, a nie ustawa i służby państwowe, które będą z niej korzystać. Nadrzędnym celem jest bezpieczeństwo Polaków. Ustawa jest po to, byśmy nigdy nie musieli doświadczyć tego, co skłoniło kraje Europy Zachodniej do przyjęcia podobnych rozwiązań.

Szef ABW będzie głównym koordynatorem polityki antyterrorystycznej i będzie odpowiedzialny za zapobieganie zdarzeniom o charakterze terrorystycznym. Minister spraw wewnętrznych będzie odpowiadał za przygotowanie do zdarzeń o charakterze terrorystycznym czy reagowanie w przypadku wystąpienia takich zdarzeń.

Tą ustawą zaostrzamy także sankcje w razie skazania za przestępstwa fałszywego alarmu, które są plagą w Polsce. Sąd w momencie skazania takiej osoby będzie zmuszony orzekać nawiązkę i świadczenie pieniężne w kwocie łącznej nie mniejszej niż 20 tys. zł.

Kolejną zmianą są ewentualne zagrożenia dla choćby polskiego ruchu lotniczego, związane z dronami. Ustawa daje możliwość służbom, w określonych sytuacjach - opisanych w ustawie - przejęcia kontroli, unieruchomienia bądź też zestrzelenia drona. Wzorem Włoch, Niemiec, Hiszpanii i innych 10 krajów Unii Europejskiej likwidujemy usługę anonimowego prepaida - koniec z anonimowością tych osób, które próbują popełniać przestępstwa.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na kurierlubelski.pl Kurier Lubelski