Tomasz Siemoniak: Andrzej Duda boi się Macierewicza i...

  Tomasz Siemoniak: Andrzej Duda boi się Macierewicza i zrezygnował z roli zwierzchnika sił zbrojnych

  Dorota Kowalska

  Polska

  Aktualizacja:

  Polska

  Tomasz Siemoniak: Antoni Macierewicz nigdy nie powinien sprawować funkcji szefa ministerstwa obrony narodowej

  Tomasz Siemoniak: Antoni Macierewicz nigdy nie powinien sprawować funkcji szefa ministerstwa obrony narodowej ©Adam Guz

  O wniosku o wotum nieufności wobec rządu Beaty Szydło i o tym, dlaczego Antoni Macierewicz jest fatalnym szefem MON - mówi Tomasz Siemoniak, poseł Platformy, były minister obrony narodowej.
  Tomasz Siemoniak: Antoni Macierewicz nigdy nie powinien sprawować funkcji szefa ministerstwa obrony narodowej

  Tomasz Siemoniak: Antoni Macierewicz nigdy nie powinien sprawować funkcji szefa ministerstwa obrony narodowej ©Adam Guz

  Panie pośle, uważa Pan, że Grzegorz Schetyna byłby dobrym premierem?
  Na pewno tak. Ma ogromne doświadczenie państwowe. Był wicepremierem, ministrem spraw wewnętrznych i administracji, był marszałkiem Sejmu, był ministrem spraw zagranicznych. Więc pełniąc te wszystkie funkcje doskonale zapoznał się ze sprawami państwa i też z własnego doświadczenia, bo przecież z Grzegorzem Schetyną pracowałem, byłem sekretarzem stanu w MSWiA, wiem, że potrafi znakomicie kierować ludźmi. Więc na pewno jest to świetny kandydat na premiera.

  Jego przeciwnicy podnoszą, że nie ma charyzmy, czy umiejętności pociągania za sobą tłumów, co widać chociażby podczas przemówień publicznych.
  Jest przewodniczącym Platformy, zyskał duże poparcie w wyborach na przewodniczącego, w ciągu roku Platforma zaczęła odbudowywać swoją pozycję, poprawiać notowania, więc Schetyna wie, jak przyciągać wyborców. To jest najważniejsza kwalifikacja dla lidera partyjnego. Poza tym, w działalności państwowej nie są najważniejsze wielkie przemówienia, chociaż sam byłem świadkiem bardzo dobrych przemówień Schetyny, choćby ostatnio w Sejmie, kiedy pojawił się temat wyboru przewodniczącego Rady Europejskiej - Donalda Tuska. Tyle tylko, że w przypadku premiera liczą się inne kwalifikacje. Co z tego, że prezydent Duda ładnie przemawia, jeśli oprócz tego niczym się nie zajmuje. Wolałbym na tym stanowisku kogoś, kto pracuje, a nie przemawia i jeździ na nartach.

  Składacie wniosek o wotum nieufności wobec rządu Beaty Szydło - czemu nie uzgodniliście tego wniosku wcześniej z wszystkimi partiami opozycyjnymi?
  Rozpoczynamy konsultacje. Uważamy, że uczciwa kolejność jest taka, że skoro my jesteśmy inicjatorami tego kroku, nasz zarząd krajowy podjął taką decyzję, to przygotowujemy wniosek, przedstawiamy kandydata i następnie zaczynamy konsultacje. Nie ma powodu, żeby wcześniej, w sposób gabinetowy prowadzić jakieś rozmowy. Chcemy, żeby wszystko było jasne, przejrzyste dla opinii publicznej. Jesteśmy największym klubem opozycyjnym i kiedy w piątek z przewodniczącym Sławomirem Neumannem składaliśmy wniosek i przedstawialiśmy kandydata poprosiliśmy kolegów z opozycji o konsultacje. Wydaje się, że treść wniosku jest dość oczywistym spojrzeniem opozycji na to, jak działa ten rząd. I liczymy tutaj na wsparcie.

  I jak Pan myśli, kto, oprócz polityków Platformy, poprze wasz wniosek? Nowoczesna? PSL?
  Liczymy na poparcie całej opozycji. W piątek wniosek wraz z uzasadnieniem trafił do wszystkich klubów opozycyjnych. Nie będę nikogo wskazywał, snuł przypuszczeń - liczę, że konsultacje, spotkania, rozmowy przyniosą dobry rezultat. Wstępne zapowiedzi i Nowoczesnej i PSL-u są zachęcające. Nie mamy wątpliwości, co do ich opozycyjności wobec rządów Prawa i Sprawiedliwości. Co do Ruchu Kukiz’15, bardzo trudno jest mi cokolwiek powiedzieć, bo wypowiedzi przedstawicieli tego ugrupowania nie dają odpowiedzi na pytanie, jak się jego politycy zachowają. Wiadomo tylko tyle, że są przeciwni i rządowi i takiemu wnioskowi.

  Tylko, jaki ma sens ma składanie takiego wniosku skoro wiadomo, że w Sejmie przepadnie, bo Prawo i Sprawiedliwość ma w parlamencie większość?
  Ten sens jest opisany w konstytucji - to prawo opozycji, prawo grupy posłów do podjęcie takiego tematu. Za nami stoją nasi wyborcy, którzy negatywnie oceniają ten rząd i oczekują debaty publicznej o złych działaniach ekipy Beaty Szydło, błędach obecnego rządu. Z tego wniosku jasno wynika, że nie chodzi nam tylko o kompromitację brukselską, osamotnienie Polski na arenie międzynarodowej, naszą izolację, tę dziwaczną szarżę, ale także o kilkanaście miesięcy rządów uosabianych przez ministra Macierewicza, Błaszczaka, Szyszkę, minister Zalewską. Powodów złożenia tego wniosku w kilkunastostronicowym uzasadnieniu jest wymienionych bardzo wiele.

  Rzeczywiście, może dobrze, gdyby taka merytoryczna dyskusja się odbyła. Tyle tylko, że istnieje niebezpieczeństwo, iż przerodzi się ona w zwykłą pyskówkę. Pan się tego nie obawia?
  Na to nie mamy wpływu. W naszym imieniu wniosek będzie przedstawiał Grzegorz Schetyna, przewodniczący partii i kandydat na premiera. Czas na przedstawianie tego wniosku jest nieograniczony, więc liczymy, że to będzie bardzo dobitny głos dla innych parlamentarzystów i dla opinii publicznej. Co będzie się działo w późniejszej debacie? Trudno mi powiedzieć. Działalność tego Sejmu nie napawa optymizmem, natomiast to jedyne forum do takiej debaty. Miejmy nadzieje, że obóz Prawa i Sprawiedliwości, obóz rządzący będzie potrafił merytorycznie odnieść się do naszych uwag i zarzutów, że nie będzie politycznych połajanek. Ale, jak mówię, na to nie mamy wpływu.

  Skoro taki wniosek idzie do Sejmu, wiadomo, jak oceniacie ten rząd, ale może jest coś, za co Pan by go pochwalił? Może ten rząd podjął także słuszne decyzje?
  To taka sytuacja, w której w beczce dziegciu jest odrobina miodu. Przy różnych okazjach podkreślam jednak pewną kulturę takich ministrów, jak Anna Streżyńska czy Jarosław Gowin. To jest zupełnie inna klasa, niż pozostali członkowie rządu. Natomiast biorąc pod uwagę dokonania tego rządu, trudno nie patrzeć na nie całościowo. Na czele rządu stoi pani premier, która nie jest faktycznym przywódcą, która musi słuchać poleceń prezesa partii - i dalej mamy ministrów, którzy rujnują, czasami nawet w sensie dosłownym, wycinając lasy jak pan Szyszko, podległe sobie obszary.
  « 2

  Komentarze (17)

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Siemoniak nie boi się nawet...

  gość (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 3 / 2

  Siemoniak nie boi się ani własnej głupoty, ani aneksu do raportu WSI!

  A to "bohater"!

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  idiot

  ppzbb (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 4 / 7

  SSiemoniak

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  ten pis to jeden wielki wstyd

  margaret (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 9 / 7

  Było widać ostatnio w unii, ale nas olali((( Za PO Polska była liderem, szanowano nas, za pisu sie śmieją...

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Premier musi słuchać, a Prezydent się boi i co jeszcze?

  gość (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 9 / 8

  Czym zajmują się ci, którzy nie muszą rządzić? Coś nie widać jakichś głębszych przemyśleń ponad nieustępliwą fobię strachu przed nieprzewidywalną przyszłością.

  Tym "liderom" opozycji przydałby się...rozwiń całość

  Czym zajmują się ci, którzy nie muszą rządzić? Coś nie widać jakichś głębszych przemyśleń ponad nieustępliwą fobię strachu przed nieprzewidywalną przyszłością.

  Tym "liderom" opozycji przydałby się ktoś w rodzaju Kaczyńskiego! Wtedy może nareszcie zajęliby się tym, za co PŁACĄ SOBIE NASZYMI, PODATNIKÓW, PIENIĘDZMI.

  Żeby padło choć jedno zdanie uzasadnienia tych nieszczęsnych OBSESJI "bohatera" opozycji, wobec rzeczowości wypowiedzi i działań NAJGROŹNIEJSZYCH "postrachów" dla stanowisk, które Siemoniak nieustępliwie "przydziela" osobowościom, przekraczającym jego... IMAGINACJĘ. Nie mamy zatem co marzyć o ujrzeniu portretów władców... NIEISTNIEJĄCYCH.zwiń

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Duda się nie liczy to pionek Kaczyńskiego

  krzysiek (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 13 / 5

  facet nie ma znaczenia


  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Czy znasz powiedzenie...

  gość (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 2 / 6

  Czy znasz powiedzenie: "co dwie głowy, to nie jedna"?

  Mądrością narodu są... PRZYSŁOWIA! Nie sądzisz, że COŚ w tym jest? A co? Czy głupiec da radę to odgadnąć?


  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Czy znasz powiedzenie...

  przysłowie (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 4 / 1

  Dwóch półgłówków to wcale nie jedna głowa.

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Bawić to się można

  qq (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 9 / 5

  tylko efektów nie będzie, panie Siemoniak.

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  A jaka jest prawda?

  Władysław (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 7 / 7

  Dorota Kowalska boi się Dekana. Ona i inni "dziennikarze" godni pożałowania. Niestety.

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Dużo lepiej jest pozbyć się lasów za... bezcen!

  gość (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 13 / 9

  Dużo lepiej będzie, gdy Schetynie pomoże Siemoniak i wspólnie, zamiast zarzutów, przedstawią REALNY PLAN: co proponują dla Polski i JAK zamierzają ten plan realizować? Kiedy Polacy, według ich...rozwiń całość

  Dużo lepiej będzie, gdy Schetynie pomoże Siemoniak i wspólnie, zamiast zarzutów, przedstawią REALNY PLAN: co proponują dla Polski i JAK zamierzają ten plan realizować? Kiedy Polacy, według ich zdania, dostrzegą i ODCZUJĄ POZYTYWNE SKUTKI TEGO, na razie, BRAKUJĄCEGO PLANU? Kto odczuje skutki pozytywne, a KOMU BĘDZIE MUSIAŁO się pogorszyć?

  Czekamy na ten plan i odpowiedź na powyższe pytania! Sejmowi, dziś, przeciwnicy także czekają na taką... "wizję"!

  Oby to nie wyszło tak, jak z tymi PLANAMI POZBYCIA SIĘ wszystkich kłopotów z lasami państwowymi, których nie udało się spieniężyć, dla dobra... czyjego, oprócz "biznesu"? Całe szczęście, że nie zdążyliście! ILE DO DZIŚ pozostałoby jeszcze nieściętych drzew?zwiń

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Jeżeli przeanalizować, logicznie i dogłębnie, wyjdzie ówże: istnieje recepta na rewitalizację PO,

  ale ta zarazem jest i długoterminową w czasie! (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 11 / 7

  Otóż, PO nie wzrośnie do czasu, kiedy Komitetu Centralnego PO nie oddeleguje na swe tyły, np. wprost śladem Tuska na banicję do Brukseli. Nie mam zwyczaju ubliżać i tegoż nie czynię. Ale naprawdę...rozwiń całość

  Otóż, PO nie wzrośnie do czasu, kiedy Komitetu Centralnego PO nie oddeleguje na swe tyły, np. wprost śladem Tuska na banicję do Brukseli. Nie mam zwyczaju ubliżać i tegoż nie czynię. Ale naprawdę trzeba być nawiedzonym, choćby nonszalancją, aby móc uwierzyć w cud, że PO cokolwiek ugra z swym nonet orchestra: Budka, Grupiński, Halicki, Kopacz, Lewandowski, Pomazka, Pitera, Siemioniak, Schetyna. Najbardziej kulturalny przyzna rację: klęska PO zaistniała wraz z tymi twarzami. Ktoś zapyta, jak na prostą wyjść? Jest prostym, PO przerzedzić z ludzi skompromitowanych, tak, także z mister Schetyna!

  Abstrahując, minęło półtora roku jak PO jest w opozycji. Pytanie: Ile PO złożyła pod głosowanie ustaw? Tak, mogę się mylić, ale PO w tym czasie nie złożyła ani jednej ustawy! Pytanie: PO zasiada w Sejmie
  w jakim celu? Czy czasami nie w tym celu, ażeby dewastować zasoby podatników i Skarbu Państwa?
  zwiń

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  A ja sięboję

  ppll (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 10 / 14

  A ja się boję ukraińców, panie Sjemonjak.

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Nie przegap

  Karnawał w Rio 2017: Nagie ciała, samba i seks. Piękne tancerki na ulicach Rio [ZDJĘCIA]

  Karnawał w Rio 2017: Nagie ciała, samba i seks. Piękne tancerki na ulicach Rio [ZDJĘCIA]

  Tattoo Konwent 2017. Święto tatuażu w Poznaniu [ZDJĘCIA]

  Tattoo Konwent 2017. Święto tatuażu w Poznaniu [ZDJĘCIA]

  To już wiosna! Teraz prenumerata cyfrowa kosztuje 30% taniej

  To już wiosna! Teraz prenumerata cyfrowa kosztuje 30% taniej

  Tandetny Photoshop, przaśne aluzje do seksu. Zobacz najgorsze zdjęcia ślubne

  Tandetny Photoshop, przaśne aluzje do seksu. Zobacz najgorsze zdjęcia ślubne