Menu Region

"Straszliwy podział społeczeństwa" - 100 dni rządu PiS...

"Straszliwy podział społeczeństwa" - 100 dni rządu PiS oczami lewicy

Data dodania: Ostatnia aktualizacja:

Polska

Paula Radwanowicz AIP

5Komentarzy Prześlij Drukuj
Barbara Nowacka Barbara Nowacka

Barbara Nowacka (© Alik Keplicz/AP Photo)

- Straszliwy podział społeczeństwa to, mówiąc szczerze, najsmutniejsza rzecz, która się według mnie wydarzyła w ciągu tych 100 dni - powiedziała liderka nowo powołanego stowarzyszenia "Inicjatywa Polska" Barbara Nowacka. Z kolei rzeczniczka partii Razem Marta Nowak, odniosła się do ustawy 500 plus wskazując, że idea uniwersalnego świadczenia została w niej skompromitowana.

AIP/x-news


Barbara Nowacka, liderka nowo powołanego, lewicowego stowarzyszenia o nazwie Inicjatywa Polska, pierwsze 100 dni rządu Beaty Szydło ocenia dość krytycznie choć dostrzega też niektóre pozytywne aspekty. Bardziej jednoznacznie działania rządu oceniają członkowie partii Razem.

- 100 dni rządu ciężko ocenić pozytywnie zarówno w aspekcie polityki krajowej jak i polityki międzynarodowej. Międzynarodowo zostaliśmy w ciągu tych 100 dni dosyć szybko cofnięci z kraju rozwijającego się, kraju będącego w czołówce Unii Europejskiej, do kraju dziwnego, któremu cała Unia się przygląda z pewnym niepokojem w szczególności w związku ze sprawą Trybunału Konstytucyjnego i dziwnemu przy okazji sojuszowi z Węgrami - powiedziała AIP Barbara Nowacka z Twojego Ruchu i powołanej niedawno Inicjatywy Polskiej.

Odniosła się również do polityki krajowej wskazując zarówno niepokojące, ale także pozytywne kwestie. - Po pierwsze straszliwy podział społeczeństwa. Mówiąc szczerze to jest chyba najsmutniejsza rzecz dla mnie, która się wydarzyła. To, od kiedy Jarosław Kaczyński - ale też wielu polityków PiS-u - zaczęło ludzi dzielić, sortować, spowodowało tak głęboki podział, że następne pokolenia po tych stu dniach jeszcze będą musiały sprzątać. Dobra zmiana, tak obiecywana, zmiotła głównie teczkę ze 100 projektami ustaw, którą Beata Szydło pokazywała w czasie kampanii. Teczkę żeśmy zobaczyli, a ustaw, które by miały wnieść cokolwiek dobrego, nie - powiedziała liderka Inicjatywy Polskiej.

I dodała, że w tym czasie wprowadzono chaos w edukacji dotyczący głównie cofania reformy sześciolatków. Jak stwierdziła nie są do tego przygotowane ani przedszkola, ani szkoły, ani rynek pracy. - Przecież to dotyka w pierwszej kolejności te matki, które chciały posłać dzieci do przedszkola, a w przedszkolach nie ma miejsc dla trzylatków, bo zostają prawdopodobnie sześciolatki - mówiła.

Liderka Inicjatywy Polskiej wskazała również pozytywne kwestie. Za taką uznała, po części, program 500 plus oraz tzw. plan Morawieckiego. - W miarę dobrą rzeczą była próba dotrzymania obietnicy 500 plus chociaż okazało się, że nie każde dziecko, tylko drugie je otrzyma. Za pozytywny można by uznać początek dyskusji o tzw. planie Morawieckiego choć starannie został przykryty kolejną wojną o teczki co tak naprawdę dla ludzi myślących o Polsce w perspektywie 10, 20 lat - dla mojego pokolenia - jest tematem w ogóle nie interesującym i w ogóle nie postępowym - mówiła.

- Uważamy, że te 100 dni rządu to jest 100 dni niespełnionych obietnic - powiedziała z kolei AIP rzeczniczka prasowa partii Razem Marta Nowak. - Beata Szydło w swoim expose podała bardzo konkretne obietnice na temat tego, co w czasie pierwszych stu dni rządów chciałaby zrobić, tzn. miała zostać podniesiona kwota wolna od podatku - to jest przesuwane, tego na razie nie widzimy. Miały być leki dla emerytów po 75 roku życia za darmo - teraz okazuje się, że za darmo będą leki, które już i tak są tanie, a te drogie, które są obciążeniem dla budżetu emerytów i tak pozostaną drogie. Była też kolejna, bardzo konkretna propozycja o wprowadzeniu godzinowej płacy minimalnej. To jest bardzo prosta ustawa, którą można by było przeprowadzić, ale tego też PiS nie zrobił i w tej chwili wciąż jest, w 2016 roku, legalne zatrudnianie ludzi za 3, 4 zł za godzinę - powiedziała Nowak.

- Jedynym projektem, który został wprowadzony spośród tych obiecywanych na te 100 dni, to było 500 zł na dziecko. Tylko okazało się, że to nie jest 500 zł na każde dziecko tylko na drugie. Okazało się, że dla minister Rafalskiej samotna matka, która zarabia 1900 zł jest za bogata żeby dostać pieniądze na dziecko. Ta ustawa jest pełna luk i tak naprawdę idea uniwersalnego świadczenia na dziecko została tutaj trochę skompromitowana. Można było to zrobić dużo lepiej a PiS napisał te ustawy trochę na kolanie i wykluczył z tego uniwersalnego świadczenia ludzi, którzy naprawdę go potrzebują. Samotna matka nie dostanie więc pieniędzy, a poseł PiS-u, który ma trójkę dzieci pieniądze dostanie.
5

Komentarze

zwiń wszystkie wątki najnowsze najstarsze

Dodajesz jako: Gość

Ilość znaków do wpisania:

Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

zaloguj się

LEWACTWO

+1 / 0

Autor komentarza nie dodał zdjęcia

adam991 (gość)  •

JAKA LEWICA Z WAS BYŁA? PO MANIPULOWAŁA WAMI JAK CHCIAŁA I JESZCZE TA
KOPULACJA Z PALIKOTEM LUDZIE PO PROSTU MIELI WAS DOSYĆ

odpowiedzi (0)

skomentuj

Ja nie rozumiem skad u ludzi wyksztalconych bierze sie glupkowatosc

0 / -5

Autor komentarza nie dodał zdjęcia

Ja nie rozumiem skad u ludzi wyksztalconych bierze sie az tyle falszu (gość)  •

Ja nie rozumiem skad u ludzi wyksztalconych bierze sie tyle materializmu
Ja nie rozumiem coz owa dama z warkoczem chce pokazac i udowodnic
Dama z warkoczem powinna zrozumiec ze indywidualizm jest kleska dla indywidualisty
Dama z warkoczem powinna zrozumiec ze typowe karierowiczostwo, partyjne, jest samozaglada. Dama z warkoczem powinna zaakceptowac ludzi madrzejszych.
Gdyby dama taka pozycje miala, wowczas zauwazylaby znana "drobnostke", a ktora jest: okupowanie PiSu przynioslo kleske okupujacym. Dwa, PiS perfekcyjnie "wykolowal" jego okupantow, sprowadzajac ich z piedestalu do opozycji. Czy dama z warkoczem wie o tym ze nie ma absolutnie zadnych szans na przeskoczenie SLD. Jak nie wie to juz wie. Damo z warkoczem, plucie na PiS nie jest programem, bo jest skrajna glupota!

odpowiedzi (0)

skomentuj

Rozumie się: „Inicjatywa Polska” nie jest już lewacka

+2 / -3

Autor komentarza nie dodał zdjęcia

Notomiast Barbara Nowacka z krwi i kości lewacka (gość)  •

Neomarksista z brodą może o Sejmie pomarzyć, bo go nikt w nim nie chce
Za PiSu w końcu nastała zgoda, a w SLD niezgoda. Dlatego SLD-Czarzasty do Sejmu się wdostanie, bo od zarania jest lewicowy, a nie kameleonowaty.

odpowiedzi (0)

skomentuj

hipokryci

+2 / -5

Autor komentarza nie dodał zdjęcia

bartek (gość)  •

to jest okropne ta glupia gadanina jakby wczesniejsze rzady robily to lepiej hipokryzja a wy po i psl co zrobiliscie za 8 lat rzadow dajcie im tylesamo czasu i wtedy zobaczymy

odpowiedzi (0)

skomentuj

100 dni rządu, czyli okazja dla mafii PO, żęby POpluć

+3 / -7

Autor komentarza nie dodał zdjęcia

na PiS i odwrócić uwagę od swojej agenturalnej działalności. (gość)  •

Wkrótce PiS zamiarze opublikować bilans otwarcia po PO.
O wódce w gabinecie Kopacz wiemy, o Komorowskim który złupił Belweder niczym
azjatycki najeźdźca, tez wiemy.
Co jeszcze przed Polakami?

odpowiedzi (0)

skomentuj