Menu Region

Spór wokół Trybunału zaostrza się [VIDEO]

Spór wokół Trybunału zaostrza się [VIDEO]

Data dodania: Ostatnia aktualizacja:

Polska

Tomasz Skłodowski AIP

26Komentarzy Prześlij Drukuj
Spór wokół Trybunału zaostrza się [VIDEO] Spór wokół Trybunału zaostrza się [VIDEO]

(© Piotr Smolinski)

Trybunał Konstytucyjny wyda w środę orzeczenie w sprawie zgodności z Konstytucją uchwalonej w grudniu nowelizacji ustawy o Trybunale Konstytucyjnym.

AIP/x-news


Najbardziej prawdopodobne jest uznanie przez sędziów TK, że ustawa ta jest niezgodna z Konstytucją. Jednak takie orzeczenie nie zakończy politycznego konfliktu o kształt Trybunału.
Bardziej prawdopodobne jest zaostrzenie sporu. Wtorkowa rozprawa Trybunału odbyła się bez udziału przestawicieli Sejmu, rządu i Prokuratora Generalnego. Marszałek Sejmu Marek Kuchciński uznał, że posiedzenie TK odbywa się w składzie niezgodnym z prawem, bo według przepisów nieobowiązującej już ustawy o Trybunale, podpisanej przez prezydenta Bronisława Komorowskiego w czerwcu 2015 r. Zdaniem Kuchcińskiego, posiedzenie TK powinno odbyć się na podstawie przepisów znowelizowanej ustawy, podpisanej przez prezydenta Andrzeja Dudę 28 grudnia 2015 r. – To wynika z zasady domniemania konstytucyjności aktów prawnych – tłumaczył marszałek Sejmu. – Opinie o niekonstytucyjności niektórych przepisów nie mogą być podstawą do nieprzestrzegania prawa – podkreślił Kuchciński.

ANDRZEJ DUDA O SPRAWIE TRYBUNAŁU KONSTYTUCYJNEGO: OPOZYCJA NIE WYKAZUJE WOLI KOMPROMISU


Pierwszą decyzją podjętą przez sędziów było odrzucenie wniosku ministra sprawiedliwości i Prokuratora Generalnego Zbigniewa Ziobry, który prosił o przełożenie terminu rozprawy o dwa tygodnie. Wniosek uzasadnił koniecznością opracowania nowej opinii Prokuratora Generalnego do omawianej ustawy. Poprzednia opinia, sporządzona przez byłego Prokuratora Generalnego Andrzeja Seremeta, wskazywala, że nowelizacja ustawy o TK jest niekonstytucyjna i została przez ministra Ziobrę wycofana. – Zmiana na stanowisku Prokuratora Generalnego nie wpływa na jego pozycję przed Trybunałem – uzasadnił odrzucenie wniosku Ziobry prof. Andrzej Rzepliński. – Sędziowie TK nie zaczekali na moją merytoryczną opinię, do której mam prawo jako Prokurator Generalny. Decyzja TK zapadnie z pogwałceniem ustawy, a przez to będzie nieskuteczna. Spotkanie w siedzibie TK to nie jest sąd konstytucyjny – oświadczył minister Ziobro.

Innego zdania byli jednak autorzy wniosku o zbadanie konstytucyjności grudniowej ustawy o TK. Przedstawiciele Platformy Obywatelskiej, Nowoczesnej, a także Sądu Najwyższego, Rzecznika Praw Obywatelskich i Krajowej Rady Sądownictwa przez kilka godzin, zgodnie wskazywali wady tej ustawy. Argumentowali, że ustawa była przyjęta bez konsultacji społecznych, że podważa niezawisłość sędziowską i grozi paraliżem Trybunału, krytykowali m.in zapisy zwiększające liczbę sędziów TK i większość orzekającą.

W środę Trybunał wyda orzeczenie w sprawie ustawy, jednak już wiadomo, że nie zostanie ono opublikowane. Formalnie nie będzie więc dokumentem o mocy prawnej. – Komunikat, który przedstawią wybrani sędziowie Trybunału Konstytucyjnego nie będzie orzeczeniem w myśl obowiązującego prawa. Nie mogę łamać konstytucji, nie mogę więc takiego dokumentu opublikować – zapowiedziała wczoraj premier Beata Szydło.
26

Komentarze

zwiń wszystkie wątki najnowsze najstarsze

Dodajesz jako: Gość

Ilość znaków do wpisania:

Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

zaloguj się

Skandal

+1 / 0

Autor komentarza nie dodał zdjęcia

Polak (gość)  •

Czy TK nie jest parodią trybunału i demokracji? Czy nie jest cyrkiem, że "wyrok" TK jest gotowy od kilku tygodni, krąży wśród posłów opozycji , a posiedzenie TK jest kabaretem? Czy p. Andrzejek prezes TK jest takim samym stróżem demokracji jak q..wa stróżem moralności i dobrego prowadzenia? Czy p. Andrzejek latając po Sejmie RP z płaszczem na głowie zachowuje się jak prezes TK, czy jak pospolity menel?

odpowiedzi (0)

skomentuj

postkomunistyczna sędziowska koteria działająca na szkodę Polski

+3 / 0

Autor komentarza nie dodał zdjęcia

rozwiązać TK (gość)  •

Najwyższa pora zakończyć ten postkomunistyczny kabaret i rozwiązać TK,
przyczynę rozłamu Polaków i spowolnienia odbudowy Polski.

odpowiedzi (0)

skomentuj

w Polityce piszą że rzepliński już wydał wyrok tydzień temu!!!

+6 / 0

Autor komentarza nie dodał zdjęcia

siara (gość)  •

a wczoraj i i dzisiaj rzepliński robi teatr dla GOJI

odpowiedzi (0)

skomentuj

o co chodzi w tym zamieszaniu z TK wyraziła siostra starozakonna niejaka holand!!!!!

+7 / -2

Autor komentarza nie dodał zdjęcia

szechTER (gość)  •

"chodzi o to aby było jak było" tz.aby Polskę mogli dalej traktować jak dojną krowę!!!!!!! łajdaki.

odpowiedzi (0)

skomentuj

mafia

+6 / -3

Autor komentarza nie dodał zdjęcia

anty k (gość)  •

niech sejm wreszcie rozpirzy ta prawniczo sedziowską mafie ! i zapedzic te bolszewickie tałatajstwo do roboty w magazynie dyskontu .

odpowiedzi (0)

skomentuj

wyrok już zapadł w porozumieniu z politykami opozycji , teraz to tylko teatrzyk odstatwiają

+6 / 0

Autor komentarza nie dodał zdjęcia

wpolityce.pl - przeczytaj i się dowiedz (gość)  •

"Już od dwóch tygodni niektórzy politycy Platformy Obywatelskiej i inni przedstawiciele establishmentu III RP wzajemnie przesyłają sobie, poprawiają i komentują projekt orzeczenia jaki ma wydać Trybunał Konstytucyjny - ustalił portal wPolityce.pl. "
Pierwsze, szokujące relacje w tej sprawie dotarły do naszego dziennikarza pod koniec lutego. Nie chciało nam się wierzyć, że nawet w sprawie tak kluczowej, wszystko jest grą i teatrem, orzeczenia mogą powstawać gdzieś „na mieście”, a powaga sądu może stać tak poważnie pod znakiem zapytania. Poszliśmy jednak tropem pierwszych informacji. I wkrótce mogliśmy sobie oglądać takie materiały: " treści orzeczenia na portalu w polityce.pl

odpowiedzi (0)

skomentuj

Jeśli ta partyjniacka dyktatura to demokracja.

0 / -5

Autor komentarza nie dodał zdjęcia

Szlachet (gość)  •

To kukurydz jest zbóż.Nadal jak w PRL swoje miernoty i obcą agenturę na przedstawicieli do zaklepania wystawiają a motłoch myśli,że wybiera.

odpowiedzi (0)

skomentuj

Na ogół dyktatura nie trwa zbyt długo

+6 / -7

Autor komentarza nie dodał zdjęcia

Sprawdź (gość)  •

Jeszcze jest jakaś Kuba, Korea Południowa czy Białoruś. Ale Polska ze swą wolnościową tradycją, nie da się dyktaturze. Gdy nie można zmienić konstytucji na autokratyczną, trzeba zneutralizować Trybunał Konstytucyjny, co de facto prowadzi do zawieszenia Konstytucji. I to się zaczęło. Dzisiejsze kopiowanie rozwiązań z PRL (resorty siłowe ponad prawem i bez realnej kontroli), rozwinięty aparat propagandowy, nomenklaturowy sposób obsady stanowisk, pierwsze pociągnięcia cenzury, próby upolitycznienia prokuratury i reszty wymiaru sprawiedliwości, jednoosobowe kierownictwo a'la pierwszy sekretarz, coraz bardziej scentralizowanie zarządzania gospodarką - wszystko to prowadzi do katastrofy - jak ongiś. Ale obaliliśmy komunę pokojowo (w czasach 10-cio milionowej Solidarności i licznych ulicznych protestach w zasadzie - nawet jednej szyby nie wybito), to i dziś damy radę tej grupce, mającej ok. 30% zwolenników, która zamachnęła się na nasze prawa. Polska będzie demokratyczna! Choć już dziś widać - koszty będą niemałe.

odpowiedzi (0)

skomentuj

Okazuje się, że wyrok został już dawno sporządzony,

+10 / -3

Autor komentarza nie dodał zdjęcia

# (gość)  •

a obrady sędziów to tylko szopka medialna.

http://wpolityce.pl/polityka/284429-czy-to-mozliwe-tu-trybunal-w-zadumie-radzi-a-tam-politycy-platformy-od-tygodni-maja-projekt-orzeczenia-jakie-ma-zapasc-zobacz-dokument

odpowiedzi (0)

skomentuj

Spór nie zakończy się ugodą

+5 / -4

Autor komentarza nie dodał zdjęcia

Gabriel (gość)  •

Sprawa o TK zbyt daleko zabrnęła , aby mogła być rozstrzygnięta ugodą. Wcale bym się nie dziwił ponieważ ugoda m usiała by oznaczać w jakimś stopniu naruszenie mimo wszystko prawa. Obawiam się, że instytucje unijne będą musiały wkroczyć " do akcji ". Konsekwencje mogą być trudne do przewidzenia w zakresie korzystania
z unijnych funduszy. Moim zdaniem grubo się myli Pan Prezydent, gdy dzisiaj w Otwocku zapewniał, że spokojnie wszystkie zamiary zrealizuje. Pan Prezydent taką drogą nie złamie działającego TK.

odpowiedzi (0)

skomentuj
1 »