Spór o asesorów sądowych: Będzie porozumienie? Ewa Breś: Propozycja KRS warta rozważenia [WIDEO]

Michał Kurowicki (AIP)
TVN24/x-news
Trwa pat w sprawie asesorów sądowych, powołanych przez ministra sprawiedliwości Zbigniewa Ziobro. W środę w siedzibie Krajowej Rady Sądownictwa doszło do spotkania w tej sprawie.

- Została nam zaproponowana możliwość ponownego rozpatrzenia przez radę naszych spraw z urzędu. Uważamy, że propozycja jest warta rozważenia, zostanie przekazana naszym koleżankom i kolegom asesorom i każdy z nas podejmie indywidualne decyzje, czy z tej drogi skorzysta - powiedziała Ewa Breś, przedstawicielka asesorów po spotkaniu, do którego doszło w środę w siedzibie Krajowej Rady Sądownictwa.

W spotkaniu wziął udział przewodniczący KRS Dariusz Zawistowski, przedstawiciele asesorów, stowarzyszenia sędziów polskich Iustitia i Themis oraz przedstawiciel prezydenta Wiesław Johann. Zaproszony został również minister sprawiedliwości Zbigniew Ziobro, który ostatecznie nie przyszedł.

Bezpośrednio po zakończeniu zebrania Dariusz Zawistowski stwierdził, że w wypadku uzupełnienia braków w dokumentacji, KRS oceni, czy ponownie rozpatrzeć zgłoszone przez ministra sprawiedliwości kandydatury na asesorów sądowych. Ma do tego dojść najprawdopodobniej w przyszłym tygodniu. Przewodniczący KRS zaznaczył jednocześnie, że rada rozpatrzy ponownie wspomniane kandydatury, jedynie jeśli uzna, że jest do tego podstawa.

Przypomnijmy, że sprawa dotyczy 265 asesorów, którzy we wrześniu br. odebrali od ministra Zbigniewa Ziobro akty mianowania na czas nieokreślony. Jednak KRS w ub. poniedziałek skorzystała z przysługującego jej prawa sprzeciwu, co do powierzenia asesorowi obowiązków sędziego. Rada uzasadniła swoją decyzję brakiem odpowiednich zaświadczeń psychologicznych i lekarskich.

W całym sporze chodzi o to kto ma prawo powoływać asesorów sądowych, prezydent czy minister sprawiedliwości? - Przede wszystkim można zakwestionować koncepcję, że minister powołuje asesorów. To jest prerogatywa prezydenta i tak sytuacja wyglądała w pierwotnej wersji projektu. Tutaj jest nad czym się zastanawiać - podsumował po spotkaniu Zawistowski.

Zobacz całą konferencję prasową po spotkaniu ws. asesorów

Źródło:

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Komentarze 1

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

c
cytat:
„Rada uzasadniła swoją decyzję brakiem odpowiednich zaświadczeń psychologicznych i lekarskich”.
Jaka kwintesencja? Ano, nasuwają się akurat dwie z najważniejszych:

- czy min. Ziobro nie powinien zażądać od tej rady aktualnych zaświadczeń psychologicznych i lekarskich?
- PiS powinien już odstąpić od reform sądownictwa, po czym scedować je w całości na osobę prezydenta

I na bieżąco nieco z netu. Patryk Jaki, wiceminister: (...) Szukamy ciągle dobrego rozwiązania, aczkolwiek chcielibyśmy, żeby ta dyskusja się już zakończyła konkretnymi decyzjami. Przypomnę państwu, że na reformę sądownictwa czekamy ponad 27 lat. Wszyscy mówili, że reformę trzeba przeprowadzić, ale nikt nie miał odwagi tego zrobić. Trudno też nie odnieść wrażenia, że gdyby nie weta pana prezydenta to dzisiaj nie mielibyśmy problemu z KRS-em. (...) Całość w sieci.
Wróć na i.pl Portal i.pl