Menu Region

Sondaż Polska Press Grupy: PiS z najwyższym poparciem,...

Sondaż Polska Press Grupy: PiS z najwyższym poparciem, Kaczyński rządzi, Petru liderem opozycji

Data dodania: Ostatnia aktualizacja:

Polska

Paweł Więcek

81Komentarzy Prześlij Drukuj
Wielki sondaż "Polski" oraz 17 innych dzienników regionalnych Polska Press Grupy. Wysokie poparcie dla Prawa i Sprawiedliwości. Ryszard Petru liderem opozycji wobec rządu.
Sondaż Polska Press Grupy | Wyniki sondażu Polska Press Grupy


Sondaż zrealizowany przez 18 regionalnych dzienników w dniach 10-16 lutego metodą bezpośredniego wywiadu ankieterskiego. Badanie wykonano we wszystkich 16 województwach na reprezentatywnej próbie liczącej w każdym przypadku 500 respondentów. Wyniki ogólnopolskie reprezentują strukturę społeczną Polski pod względem miejsca zamieszkania, płci oraz wieku.

ANALIZA | SONDAŻ POLSKA PRESS GRUPY: PIS NA CZELE, PROGRAM "RODZINA 500+" ZNALAZŁ UZNANIE U POLAKÓW


Sondaż Polska Press Grupy | Wyniki komentuje prof. Rafał Chwedoruk

Źródło: AIP/x-news


Jak wynika z badania, najwięcej zwolenników ma Prawo i Sprawiedliwość. Chęć głosowania na tę formację deklaruje 34,5 proc. respondentów. Łeb w łeb idą .Nowoczesna oraz Platforma Obywatelska. Ponad 11 proc. ankietowanych utożsamia się z ruchem KUKIZ’15. Gdyby wybory odbyły się teraz, poza Sejmem znalazłyby się Polskie Stronnictwo Ludowe i Sojusz Lewicy Demokratycznej. Notowania partii KORWiN oraz Razem utrzymują się na poziomie z elekcji do Sejmu w październiku 2015 r.

Nowością jest to, że PiS dziś wybory wygrałby we wszystkich województwach!W ramach badania poproszono wyborców poszczególnych partii o określenie siły poparcia dla wskazanej formacji na pięciostopniowej skali, gdzie „1” oznaczało słabą identyfikację, a „5” - bardzo mocną. Jak się okazuje, najwięcej zagorzałych zwolenników ma Prawo i Sprawiedliwość - 39,7 proc. elektoratu tego ugrupowania podało cyfrę „5”. Jednocześnie tylko 3,1 proc. oraz 5,5 proc. zdefiniowało swoją relację z PiS, posługując się wskaźnikami odpowiednio: „1” i „2”.

37,5 proc. wyborców .Nowoczesnej siłę poparcia dla formacji określiło na „4”. Tę samą wartość wskazało 34,2 proc. elektoratu KUKIZ’15. Na poziomie „4” swoje przywiązanie do Polskiego Stronnictwa Ludowego deklaruje 33,3 proc. głosujących na tę partię. W przypadku Platformy Obywatelskiej odsetek wynosi 31,4 proc.

WYWIAD | CHWEDORUK: KACZYŃSKI ZNALAZŁ DLA SIEBIE KOMFORTOWĄ POZYCJĘ. MOŻE PODTRZYMYWAĆ MIT SWOJEJ WSZECHMOCY


Jeśli przyjąć, że wyborcy, którzy stopień poparcia dla swoich formacji lokują w przedziale 1-2, są najbardziej niestabilną częścią elektoratu gotową do zmiany swoich partyjnych sympatii, powody do zmartwienia mają .Nowoczesna, Platforma oraz Polskie Stronnictwo Ludowe.W przestrzeni publicznej pojawiają się sugestie, iż faktyczną, choć nieformalną, bo niewynikającą z roli w strukturach rządu, władzę w kraju sprawuje prezes Prawa i Sprawiedliwości Jarosław Kaczyński. W ramach badania zapytano zatem respondentów, kto, ich zdaniem, podejmuje najważniejsze decyzje w państwie. 65 proc. ankietowanych nie miało wątpliwości - tą osobą jest Jarosław Kaczyński!

Według 46,7 proc. respondentów liderem opozycji wobec rządu PiS jest szef .Nowoczesnej. Przewodniczący PO uzyskał 25,1 proc. wskazań.KOMENTARZ | Mateusz Zaremba, politolog, Uniwersytet SWPS:
Ocenianie wyników sondaży jest w tej chwili dość trudne, ponieważ nie jesteśmy w sytuacji kampanii wyborczej. Sytuacja polityczna jest zazwyczaj dynamiczna i nie ma to przełożenia na przyszłe wybory, zakładając, że odbędą się one w normalnym trybie. Od komentujących sondaż często oczekuje się pewnych proroctw, podczas gdy jest to po prostu pewien wycinek rzeczywistości tu i teraz. Platforma Obywatelska na pewno ma szansę odbudować się po porażce w ostatnich wyborach. Platforma ma silne struktury regionalne. Ich zaletą, której nie mają inni, jest doświadczenie z władzą. Mają sprawdzonych, doświadczonych ludzi. Po odejściu Donalda Tuska trochę się załamali, ale mają potencjał, by odbić się od dna.

Myślę, że teraz będzie toczyła się batalia wizerunkowa o to, kto zostanie liderem opozycji. Politycy lubią sytuacje, w których jest dwóch oponentów. Teraz mamy pytanie: Kaczyński kontra kto? Czy Grzegorz Schetyna, czy Ryszard Petru? Być może ktoś nowy jeszcze wyrośnie. Badani dali Petru dużą szansę, ale czy on ją wykorzysta? Każdy chce dostać 500 zł, szczególnie jak ma się dziecko w domu. Nie wiadomo, czy budżet na to stać? Myślę, że inaczej myślą odpowiedzialni rodzice, inaczej emeryci, a inaczej studenci. Zdanie na temat tego projektu jest bardzo związane z grupą społeczną, w jakiej znajduje się dany respondent.
KOMENTARZ | Doktor Ewa Pietrzyk-Zieniewicz, politolog, Uniwersytet Warszawski:Prognozowałabym, że notowania Prawa i Sprawiedliwości jeszcze wzrosną, jeśli rzeczywiście po 1 kwietnia pojawią się ludzie, którzy zeznają dziennikarzom: tak, wzięliśmy tych pięćset złotych. Wyniki różnych sondaży mogą się różnić o kilka procent, ale jednak Prawo i Sprawiedliwość jest wyraźnie w szpicy. Za lidera opozycji - ku własnemu zdziwieniu, jak sądzę - uznawany jest Ryszard Petru, a nie ktoś z Platformy Obywatelskiej, nie Grzegorz Schetyna. Elekcja na przewodniczącego Platformy nie pomogła. Myślę, że Grzegorzowi Schetynie potrzeba innej postawy w parlamencie i w mediach niż ta, którą obserwujemy.

Trwa rozsypka lewicy i wygląda na to, że nic im nie pomoże. Ani buńczuczna postawa Włodzimierza Czarzastego i całego gremium od Barbary Nowackiej poprzez Andrzeja Rozenka aż do Grzegorza Napieralskiego, który jest trochę płaczliwą postacią lewej strony politycznej.

Chyba wszyscy byśmy stwierdzili, że wolelibyśmy mieć pięćset złotych. Mam wrażenie, że ci, którzy opowiadają się przeciw, to Polacy zamożniejsi i bardziej wykształceni. W ich budżecie to pięćset złotych może nie robić takiej wielkiej różnicy, natomiast wiedzą, że w budżecie kraju to może zrobić różnicę ogromną. Trzeba będzie tych pieniędzy szukać i w ostatecznym rachunku wszyscy za to zapłacimy. Myślę, że zwłaszcza emeryci mogą paść tego ofiarą. Po prostu dostaną niższe świadczenia.

81

Komentarze

zwiń wszystkie wątki najnowsze najstarsze

Dodajesz jako: Gość

Ilość znaków do wpisania:

Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

zaloguj się

+3 / -3

Autor komentarza nie dodał zdjęcia

(gość)  •

Wałęsa brał tysiące zł za szpiclowanie - Michnik zarobił dla Agory miliardy za współpracę z Kiszczakiem - Tusk zrobił międzynarodową karierę

odpowiedzi (0)

skomentuj

WAŁĘSA = BOLEK

+4 / -3

Autor komentarza nie dodał zdjęcia

Gość (gość)  •

Są skany pokwitowań odbioru pieniędzy od prowadzących.
Danka pisała w swojej "noweli "... ale mąż na szczęście regularnie przynosił do domu dodatkowe złotówki, po tysiąc, dwa, które wygrywał w totalizatorze." :)

odpowiedzi (0)

skomentuj

Wikt

+12 / -10

Autor komentarza nie dodał zdjęcia

Wikt (gość)  •

To na Nowotworową ktoś w ogóle się nabrał ?

odpowiedzi (0)

skomentuj

prawda

+12 / -10

Autor komentarza nie dodał zdjęcia

a co nato (gość)  •

a co nato KomitetObronyDeprawacji z alimenciarzem lewakiem.

odpowiedzi (0)

skomentuj

Wpływy z samego VAT u są większe o 2,4 mld zł niż przed rokiem

+9 / -11

Autor komentarza nie dodał zdjęcia

pierwsze efekty (gość)  •

" Coraz większa skuteczność fiskusa " . " Dochody podatkowe budżetu w styczniu 2016 r. w porównaniu ze styczniem ub.r. znacznie wzrosły. Wpływy z samego VAT u są większe o 2,4 mld zł niż przed rokiem. Czyżby efekt nowej władzy? " więcej na portalu niezalezna.pl

odpowiedzi (0)

skomentuj

Sondaż grupy stałych czytelników Timesa wersji polskiej i niemieckiej

+6 / -6

Autor komentarza nie dodał zdjęcia

Kto jest za tym: (gość)  •

• aby Times w Polsce reprezentował interes kraju jego miejsca rejestracji?
• aby Petru wygonił z PO obecnego CEO
• aby obecny CEO wygonił z PO samozwańczego Petru?
• aby Petru i PO przekształcić w organ w Polsce zbyteczny?
• aby SLD zastąpił zbyteczne organy Petru i PO?
• aby Kukiz został premierem?

odpowiedzi (0)

skomentuj

???

+6 / -7

Autor komentarza nie dodał zdjęcia

??? (gość)  •

A do kogo adresowany jest ten artykuł?
To bzdury nie mające nic wspólnego z rzeczywistością.

odpowiedzi (0)

skomentuj

Najgorsze jest to że część ludzi daje się ogłupić przez błazenady i bełkot "nowoczesnej"

+14 / -13

Autor komentarza nie dodał zdjęcia

adele (gość)  •

To co oni wyprawiają to paranoja kompletna i bezmózgowie.

odpowiedzi (0)

skomentuj

dno

+11 / -5

Autor komentarza nie dodał zdjęcia

i wodorosty (gość)  •

Najlepszy jest wykres kto naprawdę rzadzi w kraju, mamy MOCNEGO prezydenta.

skomentuj

Ale dobrze wygląda ta pacynka Kaczyńskiego, no i ma fajną żonę oraz córkę.

+13 / -11

Autor komentarza nie dodał zdjęcia

Zachwycony (gość)  •

Do tego robi dobrą minę - czasem niewiniątka - i daje sobie prawo do nieprzestrzegania prawa.

odpowiedzi (0)

skomentuj

pani doktor Ewa

+15 / -11

Autor komentarza nie dodał zdjęcia

gosc (gość)  •

bzdety opowiada, zastanowiłaby się najpierw i dopiero mówiła, niech nie dają nam te pięćset złoty, tylko niech obniżą podatki, podniosą kwotę wolną od podatku,( przecież Duda tak wszystkim obiecywał i cisza, ), zrobią bezpłatne przedszkola, podręczniki, można by wyliczać a tak to jest że zabiorą nam 800-900 zł ażeby dać pincet, więc i tak nic nie zyskamy, po co te niepoważne opinie wygłaszać

skomentuj

Zapominasz, że popierający PIS zwykle nie płacą podatków, ponieważ w bardzo dużej części nie pracują

+9 / -14

Autor komentarza nie dodał zdjęcia

Zorientowany (gość)  •

lub są rolnikami. Dlatego ulgi podatkowe trafiają do lemingów, którzy są aktywni zawodowo, płacą wysokie podatki, więc mają z czego odpisywać sobie ulgi. A chodzi o to by ci korzyści mieli przede wszystkim ci Polacy, którzy nie chcą pracować (bo np. chcą sobie być z dziećmi), pracują w szarej strefie i/lub zarabiają mało i nie ma z czego zwrócić im podatków.

odpowiedzi (0)

skomentuj

Czyli "leming

+14 / -2

Autor komentarza nie dodał zdjęcia

zonk (gość)  •

to osoba aktywna zawodowo, płacąca wysokie podatki" (sic!). Logika godna podziwu.

odpowiedzi (0)

skomentuj

No niestety zorientowany ma rację.

+6 / -11

Autor komentarza nie dodał zdjęcia

Patriota (gość)  •

Lemingi to indywidualiści skupieni na sobie, późno lub wcale nie zakładają rodziny, większość życia poświęcają na pracę i/lub przyjemności. Jest ich nie więcej 30%, a generują ponad 60% PKB, z czego sami otrzymują ok. 45-50%, a powinni maksymalnie 35%. Resztę powinni oddać prawdziwym Polakom i ich dzieciom. Dlatego głównym źródłem finasowania 500 złotych powinny być podatki - bezpośrednie i pośrednie - od lemingów, którzy popierają PO i Nowoczesną. I tak się po części dzieje - pośrednio podatki od banków i sieci zapłacą właśnie lemingi bo posiadają średnio po 2,5 rachunku na głowę (popierający PIS tylko 0,5 rachunku) i wydają kupę kasy w marketach i sklepach markowych w galeriach. Ale powinni płacić jeszcze więcej i to bezpośrednio od swoich dochodów i oszczędności w bankach, a nie dawać im jeszcze ulgę w spłacie kredytów we frankach.

odpowiedzi (0)

skomentuj
1 3 4 5 »