Menu Region

Sondaż Polska Press Grupy: PiS na czele. Program "Rodzina...

Sondaż Polska Press Grupy: PiS na czele. Program "Rodzina 500+" znalazł uznanie u Polaków [ANALIZA]

Data dodania: Ostatnia aktualizacja:

Polska

Anita Czupryn

1Komentarz Prześlij Drukuj
Gdyby wybory odbyły się dziś, to obóz zmiany wygrywa, jeśli chodzi o społeczne poparcie. Tak wynika z sondażu, przeprowadzonego przez ośrodek badawczy „Dobra Opinia” na zlecenie Polska Press Grupa, w dniach 10-16 lutego we wszystkich województwach w Polsce.
Sondaż Polska Press Grupy | Zobacz wyniki sondażu Polska Press Grupy z podziałem na regiony


W sondażu przeprowadzonym na zlecenie Polska Press Grupa, oprócz standardowego pytania, na kogo zagłosowaliby wyborcy, gdyby wybory odbywały się dzisiaj, znalazły się też i te dotyczące tego, kto dziś podejmuje najważniejsze decyzje w państwie, kto jest liderem opozycji wobec rządu PiS, czy wyborcy popierają program rządowy 500+, czy PiS łamie demokrację, i czy jesteś za połączeniem stanowisk prokuratora generalnego i ministra sprawiedliwości.PiS razem z Ruchem Kukiz’15 w tym badaniu osiągnęli wynik 46 procent - tyle osób zagłosowałoby dziś na te ugrupowania. Na Nowoczesną i PO łącznie - zagłosowałoby 36 procent. - A zatem obóz zmiany utrzymuje swoją dominację. Mimo wszystko opozycji nie udało się w ciągu mijających właśnie 100 dni rządu PiS przekonać Polaków, że obóz zmiany jest pomyłką. Obóz zmiany ciągle przoduje. Aczkolwiek w sondażu zarysowało się nowe zjawisko - po raz pierwszy dwa opozycyjne ugrupowania jak Nowoczesna i PO liczone razem zyskują przewagę nad PiS-em. Może to pokazywać, że ta żmudna, codzienna praca atakowania rządu przez opozycję, bo też i obie te partie nie ustają w atakowaniu rządu, może odnieść skutek - zauważa politolog prof. Kazimierz Kik.

Sondaż Polska Press Grupy | Wyniki komentuje prof. Rafał Chwedoruk

Źródło: AIP/x-news


Nowością jest też to, że, jak wskazują badania - PO idzie z Nowoczesną ręka w rękę również w sondażu: Nowoczesna uzyskała 18,4 procent poparcia, a Platforma 18 procent. Czy ten wynik Platformy może być spowodowany wzrostem zaufania do PO dzięki Grzegorzowi Schetynie, który objął w partii kierownictwo? Wiele na to wskazuje, bo do tej pory mieliśmy sytuację ewidentnej przewagi Nowoczesnej nad PO. - Ale to pokazuje też, że w opozycji dzieje się coś niedobrego z Ryszardem Petru, który coraz częściej zalicza wpadki, kompromitując się, głównie słabą znajomością, albo wręcz nieznajomością historii zarówno Polski jak i świata - ocenia prof. Kik. Nawiasem mówiąc, kompromitujące błędy Petru (jak ten o zamachu majowym, jaki, zdaniem Petru wydarzył się w 1935 roku, a nie w 1926) doczekały się już swojej oryginalnej nazwy - petruizmów. - Ryszard Petru przestaje być wartością dodaną dla Nowoczesnej. Był nowością, wniósł powiew świeżości, nie był politycznie skompromitowany, ale okazuje się, że nie jest on chyba politykiem na miarę potrzeb. Im więcej Petru na scenie politycznej, tym więcej wpadek, im więcej mówi, tym bardziej widać braki w jego wykształceniu - konkluduje ze śmiechem prof. Kazimierz Kik.

WYWIAD | CHWEDORUK: KACZYŃSKI ZNALAZŁ DLA SIEBIE KOMFORTOWĄ POZYCJĘ. MOŻE PODTRZYMYWAĆ MIT SWOJEJ WSZECHMOCY


Całe to atakowanie rządu i programu 500+ przez opozycję poszło w gwizdek. Do Polaków trafił program PiS
Z kolei Grzegorz Schetyna, mimo że pochodzi z partii, która utraciła wiarygodność w oczach wyborców, to był też w niej grillowany i politycznie poniewierany, to jednak jest doświadczonym politycznym graczem. A zatem - mimo że większość respondentów jako lidera opozycji wskazuje dziś Ryszarda Petru (46,7 proc. w stosunku do 25,1 procenta dla Schetyny), to gdyby miało dojść do pojedynku między Petru a Schetyną, to Schetyna stopniowo będzie ten pojedynek wygrywał. Zdaniem eksperta, nie dlatego, że Schetyna jest od Petru lepszy, bo to trudno zmierzyć, ale dlatego, że jest politykiem o wiele bardziej niż Petru doświadczonym.- Petru przyjął styl ekstrawagancki, polityka na luzie, ale przez ten luz boleśnie wyłazi jego brak profesjonalizmu. Na luz może sobie pozwolić profesjonalista. Natomiast osoba, która ma braki w różnych dziedzinach, a u Petru te braki są ogromne, w miarę istnienia na scenie politycznej, będzie traciła. Petru wszystko, co mógł uzyskać, już zyskał. Teraz, moim zdaniem, będzie proces odzyskiwania terenu przez Grzegorza Schetynę, który jest bardziej wyważony i z dużą dozą pewności można przypuszczać, że będzie zaliczał mniej wpadek. Choć oczywiście w tym domniemanym pojedynku górę wezmą inne czynniki, bo przede wszystkim Schetyna będzie rozgrywał własną partię, a w związku z tym będzie zaliczał inne tyły. To jednak już dziś wynika, a wskazuje na to właśnie wynik PO, która dogoniła Nowoczesną, że Schetyna stanowi wartość dodaną dla Platformy, a Petru dla własnej partii już chyba powoli nie - uważa politolog.

Rzeczywiście, liczby mówią same za siebie - Platforma idzie dziś, mówiąc kolokwialnie, łeb w łeb z Nowoczesną, a przecież wcześniej takiego wyniku nie osiągała (w innych, wcześniejszych sondażach poparcie dla PO kształtowało się w granicach 13-14 procent). Jeśli ta tendencja się utrzyma, można wnioskować, że z czasem szala przechyli się w stronę PO, przy wydatnej pomocy Schetyny. - Petru jest nowością, a Schetyna równa się doświadczenie. Pojedynek nowości z doświadczeniem oznacza, że nowość zawsze przegra z doświadczeniem, już choćby dlatego, że nowość przemija i przestaje być nowością - oznajmia prof. Kik.
1 »
1

Komentarze

zwiń wszystkie wątki najnowsze najstarsze

Dodajesz jako: Gość

Ilość znaków do wpisania:

Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

zaloguj się

Sondaż Polska Press Grupy: PiS na czele.Program "Rodzina 500+" znalazł uznanie u Polaków

+6 / -3

Autor komentarza nie dodał zdjęcia

idzie dobrobyt (gość)  •

Efekt identyczny z tym gdyby katabas w czasie mszy nie zbierał na tacę ale rozdawał z tacy.
Najbardziej zadowoleni są emeryci i renciści, którzy na samą myśl o 3-złotowych, marcowych podwyżkach świadczeń zaczęli przelewać swoje emerytury na konto ojca-rektora Wyższej Szkoły Kultury Społecznej i Medialnej.
Polaku-katoliku, a ile ty przelałeś swoich dochodów na konto ojca-prezesa wód termalnych? A ile planujesz?

odpowiedzi (0)

skomentuj