Menu Region

Ryszard Petru przedstawia własny pomysł na kompromis ws....

Ryszard Petru przedstawia własny pomysł na kompromis ws. Trybunału Konstytucyjnego

Data dodania: Ostatnia aktualizacja:

Polska

Leszek Rudziński AIP

4Komentarze Prześlij Drukuj

(© Adrian Wykrota)

Nowoczesna przedstawiła w czwartek własną propozycję rozwiązania sporu dotyczącego Trybunału Konstytucyjnego. Ryszard Petru podkreślił, że aby konflikt wokół TK wygasł potrzebna jest współpraca partii rządzącej.
Lider Nowoczesnej Ryszard Petru zaznaczył, że aby rozwiązać konflikt wokół Trybunału Konstytucyjnego należy spełnić trzy warunki. Po pierwsze trzeba opublikować w Dzienniku Ustaw wyrok TK z 9 marca br. dot. nowelizacji ustawy o TK autorstwa PiS. Po drugie opozycja nie powinna zgłaszać swoich kandydatów, na miejsce sędziów, których kadencja niedługo się zakończy.
Ostatnim warunkiem ma być podjęcie uchwał przez Sejm o wyborze trzech sędziów wskazanych przez PiS w grudniu ub.r.
na miejsce sędziów, którzy zakończyli kadencję. A mianowicie osobą, która zostanie przyjęta w poczet członków Trybunału za odchodzącego sędziego będzie pierwsza osoba zgłoszona przez PiS w grudniu. W tym samym czasie prezydent miałby przyjąć ślubowanie od pierwszej osoby, która została powołana przez poprzedni parlament w czerwcu.

Ryszard Petru doprecyzował, że taki mechanizm "miałby być powtórzony". W miejsce prof. Andrzeja Rzeplińskiego (prezesa TK, którego kadencja kończy się w połowie grudnia b.r.) w skład Trybunału miałby wejść prof. Lech Morawiecki. Jednocześnie prezydent przyjąłby ślubowanie od prof. Andrzeja Jakubeckiego.

Z kolei sędziego Stanisława Biernata (kończącego kadencję w czerwcu 2017r.) zastąpiłby prof. Mariusz Muszyński. Prezydent przyjąłby wtedy ślubowanie od prof. Krzysztofa Ślebzaka.

Lider Nowoczesnej podkreślił, że porozumienie wymaga „zaangażowania wszystkich sił politycznych ponad podziałami”. - Mam pełną świadomość różnych niedoskonałości tego procesu, ale jeżeli szukamy kompromisu, porozumienia, rozwiązania tego problemu, to niezbędne jest szukanie takich rozwiązań, które będą akceptowalne dla obu stron - mówił Petru. - W moim przekonaniu jest to zgodne z prawem - dodał.

Podkreślił, że chciałby, aby „sprawy potoczyły się szybciej”, ale napotyka na trudności w osiągnięciu trudność w osiągnięciu takiego porozumienia z partią rządzącą.
4

Komentarze

zwiń wszystkie wątki najnowsze najstarsze

Dodajesz jako: Gość

Ilość znaków do wpisania:

Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

zaloguj się

Jak to zrobić

0 / 0

Autor komentarza nie dodał zdjęcia

MacLawyer (gość)  •

Cel zbożny ale środki w postaci politycznego apelu wydają się niewystarczające. A jest prosta metoda aby cel osiągnąć https://maclawyer.wordpress.com/2016/03/18/jak-z-honorem-zakonczyc-spor-wokol-tk/

odpowiedzi (0)

skomentuj

jaki kompromis

+2 / 0

Autor komentarza nie dodał zdjęcia

kaja (gość)  •

Że zdrajcami i pacholkami szwabow nie zawiera się kompromisów. Ich się sądzi i skazuje.

odpowiedzi (0)

skomentuj

Zadnych kompromisow z kimkolwiek

0 / -2

Autor komentarza nie dodał zdjęcia

W czerwcu 2015 nastapilo rozlegurowanie TK (gość)  •

PiS interweniowal, wnosil do PO i Rzeplinskiego o nawrot, ale niestety, ci byli glusi bo mieli autorytarna wladze. Obecnie nie Petru, nie PO beda dyktowac warunki rozwiazania konfliktu, ktory sami wygenerowali! PiS z woli narodu ma wladze. Wladza PiSu jest nie podzielna na kombinacje i koncepcje Petru & Co. Sam PiS powinien to w koncu zrozumiec, i zajmowac sie tym czego sobie zycza wyborcy. Petru & Co. do wyborcow PiSu nie naleza i nie beda nalezec! To jest aksjomat!

odpowiedzi (0)

skomentuj

Kompromis nie!

0 / -1

Autor komentarza nie dodał zdjęcia

Zero Respekt (gość)  •

... to tylko kompromituje

odpowiedzi (0)

skomentuj