Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Prezydent Lublina podpisał deklarację migracyjną

Sławomir Skomra
Sławomir Skomra
Polskie duże miasta od wielu lat są otwarte na procesy migracyjne i różnorodność mieszkańców - napisano w dokumencie, pod którym widnieje podpis prezydentów 12 największych miast Polski.

W Gdańsku członkowie Unii Metropolii Polskich podpisali deklarację, w której zapewniają o otwartości na emigrantów. Pod dokumentem jest też podpis Krzysztofa Żuka, prezydenta Lublina.

- Musimy pamiętać, że nasze miasta także przecież wyrosły z procesów migracyjnych – tłumaczył Paweł Adamowicz, prezydent Gdańska.

Deklaracja to zobowiązanie miast do wspólnego działania w kwestii „migracji wewnętrznych i zewnętrznych".

„Przez wieki Polska była krajem wieloetnicznym i wielokulturowym, przyjmującym nowych przybyszów, gościnnym dla ludzi innych narodowości, ras czy religii" - przypominają sygnatariusze i jednocześnie zapowiadają współpracę w sferze emigracji z wszelkiego rodzaju organizacjami.

„Wspólnie jesteśmy w stanie wypracować odpowiednią kulturę przyjęcia migrantów, nasze miasta czynić otwartymi i integrującymi, przez co również prężniej się rozwijającymi, bardziej innowacyjnymi i konkurencyjnymi" - czytamy.

Niedługo po złożeniu podpisu pod deklaracją przez prezydenta Żuka lubelski ratusz przedstawił swoje stanowisko w tej materii.

Główną intencją deklaracja o współdziałaniu miast UMP było wyrażenie intencji gotowości współpracy samorządów z rządem w zakresie migracji - informuje urząd miasta i dalej: - Sygnatariusze wskazują na potrzebę ścisłej współpracy organów władzy samorządowej i rządowej, służb publicznych, organizacji pozarządowych, Kościołów, uczelni wyższych, instytucji kultury oraz organizacji biznesu i rynku pracy w celu odpowiedzialnego i bezpiecznego zarządzania migracjami.

Miasto przypomina, że w związku z deklaracją w ramach UMP powołany został zespół roboczy ds. migracji i integracji. Będzie merytorycznie wspierany przez Międzynarodową Organizacją ds Migracji oraz Biuro Wysokiego Komisarza ONZ ds Uchodźców

Jednocześnie ratusz zaznacza: - Przypomnijmy, że polityka ds. uchodźców jest zadaniem rządu, w obecnej sytuacji miasto może być jedynie partnerem dla rządu w tym zakresie. Przyjęcie uchodźców (lub nie) nie leży w gestii samorządu lokalnego, jest decyzją podejmowaną na poziomie centralnym, zaś o ulokowaniu ośrodków dla cudzoziemców decyduje Urząd ds. Cudzoziemców. Wierzymy, ze ścisła współpraca i integracja samorządów w ramach zespołu roboczego UMP pozwoli wypracowywać najlepsze możliwe rozwiązania w ramach przygotowywanych przez rząd programów poświęconych polityce migracyjnej.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na kurierlubelski.pl Kurier Lubelski