Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Patryk Jaki w Rzeszowie: Polecam Służbę Więzienną

Beata Terczyńska
Patryk Jaki: - Dziękuję WSPiA za wspaniałą inicjatywę. Zapraszam młodych ludzi, by zasilali wszystkie jednostki, które skadają się na bezpieczeństwo. Polecam np. służbę więzienną, za którą odpowiadam.
Patryk Jaki: - Dziękuję WSPiA za wspaniałą inicjatywę. Zapraszam młodych ludzi, by zasilali wszystkie jednostki, które skadają się na bezpieczeństwo. Polecam np. służbę więzienną, za którą odpowiadam. Krzysztof Kapica
- Chcemy zmienić wszystko w polskim systemie bezpieczeństwa - mówił wiceminister Patryk Jaki w Rzeszowie. Pokazy pirotechniczne, tłumienie buntu więźniów, symulacja wypadku to atrakcje święta w WSPiA.

Podczas IV Podkarpackiego Młodzieżowego Święta Bezpieczeństwa Wewnętrznego, zorganizowanego dzisiaj w WSPiA, gościem specjalnym był Patryk Jaki, wiceminister sprawiedliwości. Uczestniczył w ogólnopolskiej konferencji naukowej „Nowy wymiar bezpieczeństwa”. Zapytaliśmy wiceministra właśnie o kwestie bezpieczeństwa państwa.

- Chcemy zmienić wszystko w polskim systemie bezpieczeństwa - mówi Patryk Jaki. - Sprawić, żeby z państwa teoretycznego Polska stała się państwem praktycznym. I na wielu odcinkach naszej działalności to się udaje. Udało się na przykład zreformować prokuraturę, pracujemy nad reformą sądów. Pracy jest wiele.

Dodaje, że dopiero dziś udaje się rozpocząć twardą walkę z mafią reprywatyzacyjną.

- Mimo, że wcześniej nic nie dało się zrobić, wszystko było chowane pod dywan. To jest bardzo skomplikowany proces, ale jeżeli jest determinacja ludzi, którzy stoją na czele państwa, by bezpieczeństwo w hierarchii zadań rządowych było najistotniejsze, wtedy jest sukces.

Wiceminister w rozmowie z dziennikarzami zwracał uwagę, że bezpieczeństwo to także sfera ekonomiczna.

- Tutaj polski rząd zrobił naprawdę bardzo wiele, chociażby przez program 500+, który sprawił, że rodziny czują się bezpieczniej, ale z punktu widzenia ekonomicznego.

Zachęcał młodych ludzi, którzy stoją przed wyborem studiów i po głowie chodzi im myśl o bezpieczeństwie, aby wybrali ten kierunek.

- Bezpieczeństwo to jeden z najważniejszych elementów funkcjonowania każdego państwa, to służba drugiemu człowiekowi i duże wyzwanie, ale też, jeśli udaje się je wypełnić, to największa satysfakcja.

Prof. Jerzy Posłuszny, rektor WSPiA - Rzeszowskiej Szkoły Wyższej tłumaczy, dlaczego rokrocznie organizują takie wydarzenie.

- Celem tego święta jest przede wszystkim funkcja edukacyjna, dotarcie do młodzieży z przekazem o zagrożeniach na nią czyhających, jak cyberprzestępczość, dopalacze, narkotyki, ale też pokazywanie mechanizmów systemu obronnego.

Pokaz  tłumienia buntu więźniów w pojeździe konwojowym był jedną z atrakcji dzisiejszego IV Podkarpackiego Młodzieżowego Święta Bezpieczeństwa Wewnętrznego, które zorganizowała WSPiA - Rzeszowska Szkoła Wyższa. Młodzież mogła obejrzeć także jak wygląda współpraca policji, straży pożarnej i pogotowia ratunkowego na miejscu wypadku drogowego. Zobaczyć, jak służby ratują zakleszczonych wewnątrz samochodu kierowcę i pasażera. Było cięcie blachy, wybijanie szyb.

Święto bezpieczeństwa wewnętrznego na WSPiA w Rzeszowie [FOTO, WIDEO]

Przyciągają efektowne pokazy

Każdego roku rzeszowska uczelnia przygotowuje mnóstwo atrakcji. Teraz udział wzięło prawie 20 różnych służb mundurowych. Młodzież mogła zobaczyć sprzęt i wyposażenie używane przez różne formacje, m.in. Mobilne Centrum Monitoringu Straży Ochrony Kolei, pojazdy operacyjne Służby Więziennej, Straży Pożarnej, Inspekcji Transportu Drogowego.

Była prezentacja wyposażenia oddziału antyterrorystycznego i patrol konny podkarpackiej policji. Można było poznać zasady selekcji do „GROM-u”, zobaczyć prezentację 3 Podkarpackiej Brygady Obrony Terytorialnej, pokaz pracy psa specjalnego (wykrywanie narkotyków) oraz program „Trzeźwym Okiem” prowadzony przez Służbę Więzienną. Jeden z wykładów dotyczył informatyki śledczej w działaniach organów ścigania.

- Święto ma pokazać ludzką twarz służb - mówi rektor. - Żeby młodzież traktowała je nie jako zło konieczne, aparat przymusu, karania, ale jako partnera w codziennym życiu.

Była też prezentacja wyposażenia Podkarpackiego Centrum Kryminalistyki, Kryminologii i Medycyny Sądowej WSPiA i uczelnianej strzelnicy elektronicznej. Nie zabrakło efektownych, głośnych pokazów, jak np. dynamiczny pokaz tłumienia buntu więźniów w pojeździe konwojowym Służby Więziennej, pokaz minersko-pirotechniczny KWP z wykorzystaniem robota, współpracy policji, straży pożarnej i pogotowia na miejscu wypadku drogowego, gaszenia płonącego oleju oraz kontrolowanych wybuchów niebezpiecznych substancji. W poprzednich edycjach święta łącznie uczestniczyło ponad 6 tys. studentów i uczniów z Podkarpacia i Małopolski.

Tak było dziś na WSPiA:

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nowiny24.pl Nowiny 24