Mateusz Morawiecki na Konferencji Bezpieczeństwa w Monachium. Ronen Bergman pyta polskiego premiera o ustawę o IPN i Holokaust [WIDEO]

Kazimierz Sikorski (AIP)
Krzysztof Kapica
Podczas sobotniego panelu w Monachium na dorocznej Konferencji Bezpieczeństwa polski premier Mateusz Morawiecki mówił o tym, że Europa będzie silniejsza, jeśli dysponować będzie lepszym systemem obrony. Za jeden z głównych priorytetów uznał on ochronę granic kontynentu.

Premier Morawiecki nawiązał też do zaborczej polityki Rosji, przypominając słowa Władimira Putina sprzed ponad dekady na tej samej konferencji w Monachium o otwarciu nowej ery w stosunkach Europe z Moskwą. Dekadę później rosyjskie oddziały zaatakowały Gruzję, czołgi były już niedaleko stolicy tego kraju, a kilka lat później doszło do ataku Rosji na Ukrainę.

W takiej sytuacji, jak zauważył polski premier, ważne są nakłady na zbrojenie, przypomniał że wielu członków NATO nie przeznacza zakładanych 2 procent PKB na armię. Polska pod tym względem należy do prymusów.

Mateusz Morawiecki mówił też o konieczności walki np. z ISIS, ale także Europa powinna walczyć z ubóstwem w innych częściach świata oraz,ze ze skutkami zmian klimatycznych. Podkreślił wreszcie, jak dużym zagrożeniem w obecnych czasach są cyberataki, które dotykają wielu europejskich krajów.

Morawiecki w Monachium o polskiej ustawie o IPN

Podczas międzynarodowej konferencji o bezpieczeństwie w Monachium, dziennikarz „New York Timesa” Ronen Bergman, który przyznał, że jest Żydem, zapytał premiera Mateusza Morawieckiego w kontekście nowej ustawy o IPN, o udział Polaków w Holokauście.

Dodał on, że jego rodzice urodzili się w Polsce, część jego bliskich zginęła, wydali ich Gestapo polscy sąsiedzi. Matka Bergmana uratowała niektórych, dzięki temu, że podsłuchała rozmowę w której Polacy donosili na Żydów Niemcom. Po tym wydarzeniu matka dziennikarza zarzekała się, że nie wypowie już słowa po polsku.

Bergman dodał, że po podpisaniu przez polskiego prezydenta nowelizacji ustawy o IPN może być uznany za przestępcę za to, co powiedział.

Odpowiadając, premier Mazowiecki powiedział, że byli polscy zbrodniarze, tak jak byli żydowscy zbrodniarze, tak jak byli rosyjscy zbrodniarze, ukraińscy zbrodniarze, nie tylko niemieccy. Dodał, że „nie było polskich obozów koncentracyjnych", a w Polsce za pomoc Żydom groziła kara śmierci i oświadczył, że nie można się zgodzić na „mieszanie ofiar ze zbrodniarzami".

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na i.pl Portal i.pl