Menu Region

Kuchciński: Nikt w Polsce, nawet Trybunał Konstytucyjny nie...

Kuchciński: Nikt w Polsce, nawet Trybunał Konstytucyjny nie może stawiać się ponad prawem

Data dodania: Ostatnia aktualizacja:

Polska

Leszek Rudziński AIP

1Komentarz Prześlij Drukuj
Kuchciński: Nikt w Polsce, nawet Trybunał Konstytucyjny nie może stawiać się ponad prawem Kuchciński: Nikt w Polsce, nawet Trybunał Konstytucyjny nie może stawiać się ponad prawem

(© Piotr Smoliński)

Marszałek Sejmu Marek Kuchciński skrytykował w środę w specjalnym oświadczeniu działania Trybunału Konstytucyjnego. Jego zdaniem Trybunał nie miał prawa zlekceważyć obowiązującej ustawy o TK, znowelizowanej przez obecny Sejm i powinien orzekać na jej podstawie. Sprawą zajmie się zespół ekspertów.
Zdaniem Kuchcińskiego Trybunał Konstytucyjny lekceważąc obowiązującą obecnie ustawę o TK złamał sejmowe prawo. "Ustawa ta określa organizację i tryb postępowania przed Trybunałem Konstytucyjnym i w myśl art. 197 Konstytucji powinna stanowić podstawę działania Trybunału. Sejm ma konstytucyjny obowiązek taką ustawę uchwalić, a Trybunał - ją stosować, także wówczas gdy bada konstytucyjność samej ustawy o Trybunale Konstytucyjnym.

Niedopuszczalne jest, by Trybunał przed wydaniem orzeczenia w tej kwestii przyjął, że obowiązującej ustawy stosować nie będzie. Tak niestety się stało, czego efektem jest narastanie napięcia politycznego wokół Trybunału Konstytucyjnego” - czytamy w oświadczeniu.

W dalszej części marszałek Kuchciński podkreśla, że prezes TK Andrzej Rzepliński naruszył prawo Sejmu, gdyż uniemożliwiał wypełnianie konstytucyjnych i ustawowych obowiązków przez część powołanych na tę funkcję przez Sejm sędziów Trybunału. Przypomniał, że zostali oni zgodne z prawem zaprzysiężeni przez prezydenta.

Marszałek zaznaczył, że takie działanie prezesa Trybunału Konstytucyjnego stanowi naruszenie art. 195 Konstytucji, dot. niezawisłości sędziów TK.

„Nikt w Polsce, nawet Trybunał Konstytucyjny, nie może stawiać się ponad prawem” - pisze marszałek.

Przypomina, że Sejm już raz podjął próbę ,,naprawy tej sytuacji", przyjmując odpowiednie uchwały oraz dokonując zmiany ustawy o Trybunale Konstytucyjnym. Jednak jego zdaniem wprowadzone zmiany nie przyniosły spodziewanych efektów w sferze politycznej.

Marszałek Kuchciński oznajmił także, że w najbliższym czasie zamierza powołać zespół ekspertów, który całościowo zajmie się problematyką Trybunału Konstytucyjnego.
„Pragnę, by zespół ten, w którego skład nie powinni wchodzić ani politycy, ani sędziowie Trybunału Konstytucyjnego, wypracował rozwiązania, które mogłyby następnie stać się aktem normatywnym i służyć osiągnięciu możliwie szerokiego i szybkiego porozumienia politycznego. Mam nadzieję, że mądrość i odpowiedzialność za naszą wspólną Ojczyznę będą stanowić fundament takiego porozumienia” - czytamy w oświadczeniu.
1

Komentarze

zwiń wszystkie wątki najnowsze najstarsze

Dodajesz jako: Gość

Ilość znaków do wpisania:

Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

zaloguj się

A jeżeli?

+2 / -1

Autor komentarza nie dodał zdjęcia

gość (gość)  •

„Nikt w Polsce, nawet Trybunał Konstytucyjny, nie może stawiać się ponad prawem” - pisze marszałek.

A jeżeli ktoś stawia siebie ponad prawem - kto i co wtedy powinien uczynić? NIKT i NIC?

Na dziś mamy właśnie taką sytuację.

odpowiedzi (0)

skomentuj