Kraków nic nie zyska na ustawie wiceministra Jakiego

  Kraków nic nie zyska na ustawie wiceministra Jakiego

  Zdjęcie autora materiału
  Grzegorz Skowron

  Aktualizacja:

  Dziennik Polski 24

  Kraków nic nie zyska na ustawie wiceministra Jakiego
  Projekt wiceministra sprawiedliwości może rozwiązać problemy lokatorów w Warszawie. Jeśli w ogóle rząd go zaakceptuje. Dla Krakowa nie ma znaczenia.
  Kraków nic nie zyska na ustawie wiceministra Jakiego
  Wiceminister sprawiedliwości Patryk Jaki rozbudził nadzieje lokatorów kamienic, o które starają się byli właściciele. Obiecał, że zostanie wprowadzony zakaz zwrotu nieruchomości, a starający się o nie dostaną odszkodowania. Lokatorzy nie musieliby się obawiać, że ktoś wyrzuci ich na bruk.

  PRZECZYTAJ KOMENTARZ AUTORA: Dobre chęci nie naprawią błędów

  Ale wokół projektu ustawy reprywatyzacyjnej zaległa cisza. Może dlatego, że Rada Legislacyjna przy premierze skrytykowała ją jako sprzeczną z prawem międzynarodowym.

  Nawet jeśli mimo tych zastrzeżeń ustawa Jakiego wejdzie w życie, to nie rozwiąże problemu wielu krakowskich lokatorów. Zakłada ona bowiem wygaszenie roszczeń do nieruchomości zabranych na mocy reformy rolnej i dekretu Bieruta. W Krakowie największym problemem są wnioski o zwrot majątku zabranego na podstawie ustawy wywłaszczeniowej. A o nich projekt ministra Jakiego nic nie mówi.

  - Koniec oddawania kamienic na kuratorów, reaktywowane spółki i osoby zmarłe. Koniec w ogóle oddawania nieruchomości razem z ludźmi - deklarował cztery miesiące temu wiceminister sprawiedliwości Patryk Jaki. Szybko po tej obietnicy pojawił się projekt ustawy reprywatyzacyjnej, który miał raz na zawsze zapobiec przejmowaniu kamienic z lokatorami przez nieuprawnione do tego osoby.

  Jeszcze w grudniu wiceminister Jaki zapowiadał, że ta ustawa musi być uchwalona w tym roku. Ale potem wokół obietnicy zrobiło się cicho. Być może dlatego, że Rada Legislacyjna przy premierze poddała w wątpliwość, czy zaproponowane zapisy będzie można wprowadzić w życie. Z najnowszej opinii Rady wynika bowiem, że ta regulacja może być sprzeczna z prawem międzynarodowym, bo roszczeń do kamienic nie można wygasić ustawą.

  Zwróciliśmy się do Ministerstwa Sprawiedliwości o stanowisko dotyczące krytycznej opinii. Nie dostaliśmy żadnej odpowiedzi.
  Trudno się spodziewać, by właśnie teraz, gdy mamy kryzys w relacjach z Izraelem i Stanami Zjednoczonymi, polski rząd zdecydował się na publiczną dyskusję o ustawie reprywatyzacyjnej, która wywoła jeszcze większą burzę niż ustawa o karaniu za przypisywanie Polakom odpowiedzialności za Holokaust i inne zbrodnie ludobójstwa.

  - W tej sytuacji trzeba trochę zmienić podejście do ustawy reprywatyzacyjnej - przyznaje #dr Michał Domińczak z Centrum Analiz Klubu Jagiellońskiego. Jego zdaniem można się zastanawiać nad bardziej sprawiedliwym zadośćuczynieniem, bo wypłacanie odszkodowania w wysokości 20 proc. wartości nieruchomości trudno uznać za sprawiedliwe.

  Ale ekspert podkreśla też, że bez względu na to, jakie rozwiązania zostaną ostatecznie przyjęte, i tak część środowisk żydowskich będzie protestować. #- Rozpoczęcie teraz dyskusji będzie więc bardzo trudne i narazi nas na kolejne ataki - zaznacza Michał Domińczak.

  Ale podjęcia takiej debaty chyba nie boi się Parlamentarny Zespół ds. Uregulowania Stosunków Własnościowych. Na jego zlecenie został przygotowany projekt założeń do dużej ustawy reprywatyzacyjnej, znacznie szerszej niż projekt resortu sprawiedliwości. Bo zakładającej np., że od odszkodowanie będą się mogli starać nie tylko obywatele Polski (jak chce Jaki), ale też obcokrajowcy.

  Nawet jeśli rząd zdecyduje się na forsowanie ustawy reprywatyzacyjnej w wersji zaproponowanej przez Patryka Jakiego, to i tak nie rozwiąże ona problemów, jakie ma Kraków ze zwrotami nieruchomości. Wprawdzie obecnie toczy się aż 250 postępowań w takich sprawach, ale tylko kilkanaście z nich podlegałoby umorzeniu na mocy ustawy reprywatyzacyjnej.
  Ministerstwo Sprawiedliwości chce zakazać zwrotu mienia przyjętego na mocy dekretu o reformie rolnej, dekretu o majątkach opuszczonych i tzw. dekretu Bieruta. Na podstawie tego ostatniego państwo przejmowało nieruchomości w Warszawie, więc ustawą zamknięto by roszczenia do kamienic w stolicy.

  W Krakowie jest jeszcze kilkanaście kamienic przejętych przez państwo jako majątki opuszczone. - Tylko część z nich zajmują lokatorzy - zaznacza Augustyn Sikora z Biura Przejmowania Mienia i Rewindykacji Urzędu Miasta.

  Ustawa nie mówi też nic o kamienicach, które w księgach wieczystych mają wpisanych prywatnych właścicieli i które w każdej chwili mogą upomnieć się ich spadkobiercy lub osoby podszywające się pod spadkobierców.

  Nie ma też tam słowa o rekompensatach za wywłaszczenia w okresie PRL. A wnioski o zwrot takich nieruchomości to dziś największy kłopot, bo często dotyczą działek, na których stoją bloki komunalne. Wprawdzie lokatorom nie grozi wyrzucenie, ale nie mogą oni np. wykupić zajmowanych od lat mieszkań.

  ZOBACZ KONIECZNIE:
  Komentarze (7)

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  nieruchomości wywłaszczone

  marian (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 1

  Jeśli chodzi o zwrot i rozliczenia z tego tytułu nieruchomości wywłaszczonych za czasów PRL (nie wykorzystanych zgodnie z celem wywłaszczenia), to sprawy te reguluje ustawa o gospodarce...rozwiń całość

  Jeśli chodzi o zwrot i rozliczenia z tego tytułu nieruchomości wywłaszczonych za czasów PRL (nie wykorzystanych zgodnie z celem wywłaszczenia), to sprawy te reguluje ustawa o gospodarce nieruchomościami. Wywłaszczenia odbywały się za odszkodowaniem ustalanym według cen wówczas obowiązujących a budynki znajdujące się na gruntach wywłaszczanych były wyceniane według nakładów i stanu budynku w dniu wywłaszczenia. Więc o jakie rekompensaty chodzi? Projekt ustawy reprywatyzacyjnej obejmuje nieruchomości przejęte bez odszkodowań. Moim zdaniem, nie powinny być objęte ustawą nieruchomości przejęte na podstawie ustawy o majątkach opuszczonych... Właściciele lub ich spadkobiercy mieli 10 lat (po wojnie) na zgłoszenie objęcia posiadania nieruchomości opuszczonych i bardzo wielu z tego skorzystało. Kto nie skorzystał, nieruchomości zostały przejęte przez Państwo a następnie remontowane lub odbudowywane na koszt Państwa. zwiń

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  czyli

  zlodzieje kamienic (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 1

  uratowani ?

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Tylko partyjni

  dswf (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 6 / 3

  Oto przykład jak w młodym wieku zamiast szukać pracy dzięki przynależności partyjnej i nieustannemu mieleniu językiem zarabiać kilkadziesiąt tysięcy miesięcznie

  Podobnie Szydło , po etnografii...rozwiń całość

  Oto przykład jak w młodym wieku zamiast szukać pracy dzięki przynależności partyjnej i nieustannemu mieleniu językiem zarabiać kilkadziesiąt tysięcy miesięcznie

  Podobnie Szydło , po etnografii grosze a poszła do partii i dziesiątki tysięcy miesięcznie

  Identycznie było za czasów komuny , kto był partyjny ten awansował i dobrze mu się wiodło do czasu aż.........

  władze przejęła inna partia zwiń


  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  skoro jest tak łatwo dostać stołek...

  (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 3 / 6

  ... to dlaczego jeszcze siedzisz w piwnicy i piszesz bzdury w internetach?
  leć po swój stołeczek


  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Pomyśl a nie pierd......

  dswf (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 1

  Bo nie jestem takim pasożytem jak ty ,żeby na koszt innych ludzi żerować całe życie

  Zastanów się nad tym , co napisałem a nie pierd.......jakieś brednie

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Bo trzeba nie miec ani kszty honoru aby być pisokomuchem! Tylko zera nimi zostają.

  Polak (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 4 / 3

  j.w.


  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  zajmij sie lepiej palancie POlaku

  krakus (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 1

  twoim Tuskiem, Schetyna i innymi twoimi tuzami, jak spec Grad, inwestor katarski i specjalista od budowy elektrowni atomowych z 110 000/mc . , czy cieciem u Niemca, nocnym ptaszkiem itd. itp. Ci...rozwiń całość

  twoim Tuskiem, Schetyna i innymi twoimi tuzami, jak spec Grad, inwestor katarski i specjalista od budowy elektrowni atomowych z 110 000/mc . , czy cieciem u Niemca, nocnym ptaszkiem itd. itp. Ci twoi POkichany POlaczku POlacy maja dopiero ambicje nie do piecio ale do szescio i siedmiocyfrowych zarobkow, o wyprzedazy za lapowy i grosze majatku narodowego, o milardowych aferach do dzisiaj nierozliczonych, nie wspominajac jak karuzelki watowskie, Amber Gold, OFE itp..To ci dopiero potrzeba posiadac wielkie honory aby byc ........... POkomuchem . W miejsce kropek wstaw sobie odpowiednie rzeczowniki i przymiotniki ogolnie znane, okreslajace tak szlachetnych i uczciwych ludzi jakim wy........ jestescie. Tu tez sobie wstaw odpowiednie okreslenia. Nie jestescie zerami ale jedynkami w swoim zlodziejskim i zdradzieckim fachu.Tak wiec zero gratuluje ci jedynki. Wole byc tysiackrotnym zerem niz jedynka taka jak ty, mam honor i powod do dumy.zwiń

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Nie przegap

  Koniec użytkowania wieczystego. Nadchodzi długo oczekiwane uwłaszczenie milionów Polaków.

  Koniec użytkowania wieczystego. Nadchodzi długo oczekiwane uwłaszczenie milionów Polaków.

  Oscary 2018: Najlepsze i najgorsze kreacje gwiazd na czerwonym dywanie [ZDJĘCIA] [WIDEO]

  Oscary 2018: Najlepsze i najgorsze kreacje gwiazd na czerwonym dywanie [ZDJĘCIA] [WIDEO]

  Karnawał w Rio de Janeiro 2018 [ZDJĘCIA] Piękne tancerki w seksownych strojach, na sambodromie m.in. Polka! [WIDEO]

  Karnawał w Rio de Janeiro 2018 [ZDJĘCIA] Piękne tancerki w seksownych strojach, na sambodromie m.in. Polka! [WIDEO]

  Zobacz najpiękniejsze sportsmenki zimowych igrzysk olimpijskich Pjongczang 2018 [ZDJĘCIA]

  Zobacz najpiękniejsze sportsmenki zimowych igrzysk olimpijskich Pjongczang 2018 [ZDJĘCIA]