Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Jarosław Gowin w Poznaniu: Szkolnictwo wyższe wymaga reformy

Anna Jarmuż
Jarosław Gowin
Jarosław Gowin Andrzej Banaś
Jarosław Gowin gościł na Uniwersytecie im. Adama Mickiewicza. Minister nauki i szkolnictwa wyższego wziął udział w konferencji programowej Narodowego Kongresu Nauki.

Konferencja programowej „Doskonałość naukowa – jak równać do najlepszych” rozpoczęła się w czwartek. Jej organizatorem jest Uniwersytet im. Adama Mickiewicza i Polska Akademia Nauk. W czasie spotkania polskie środowisko akademickie będzie zastanawiać się, jak dokonać zwrotu polskiej nauki.

- Mamy świadomość, że szkolnictwo wyższe wymaga reformy. Ta reforma musi być jednak dokładnie przemyślana - mówi rektor UAM, prof. Andrzej Lesicki. - Po raz pierwszy od lat mamy ministra nauki i szkolnictwa wyższego, który przygotowuje zmianę prawodawstwa, dotyczącego szkolnictwa wyższego, w porozumieniu ze społecznością uniwersytetów. Te konferencje dotyczą różnych spektrów, które przełożą się na prawo. Na tym etapie jest wiele kwestii kontrowersyjnych, które wymagają rozwiązania. W tym duchu dyskutujemy. Na tym właśnie polega nauka. Na przedstawianiu pomysłów i szukaniu wspólnych rozwiązań. W takim duchu pracujemy nad przyszłymi ustawami.

Do czekających społeczność akademicką zmian odniósł się też minister nauki i szkolnictwa wyższego.

- Wchodzimy w kluczową fazę pracy nad nową ustawą o szkolnictwie wyższym. Muszą nastąpić głębokie zmiany jeżeli chodzi o sposób funkcjonowania uczelni i jednostek naukowych - tłumaczy Jarosław Gowin. - Przez poprzednie ćwierć wielu kolejne ekipy rządowe formułowały wobec środowiska akademickiego przede wszystkim jeden postulat. To postulat kształcenia studentów w charakterze masowym. Ma to swoje plusy. Pod względem młodych polaków, którzy kończą studia, znajdujemy się w światowej czołówce. Wszyscy mamy jednak świadomość ze skutków ubocznych tego rozwiązania. To przede wszystkim coraz niższa jakość kształcenia.

Czy płatne studia medyczne to sposób na zatrzymanie młodych lekarzy w kraju?

Źródło: Dzień Dobry TVN

Jak wyjaśnił Jarosław Gowin, proces zmian już się rozpoczął. Od stycznia obowiązują nowe zasady finansowania, które nie promują masowości studiów, lecz ich wysoki poziom. Środowisko akademickie czekają na pewno nowe zadania.

- Chcemy bardziej skoncentrować się na badaniach naukowych. Nauka jest wartością samą w sobie. To źródło prestiżu. Jednak nauka ma też głębokie przełożenie na poziom życia Polaków. Nie będzie innowacyjnej gospodarki, jeżeli nie oprzemy jej na odkryciach polskich naukowców - tłumaczył minister.
Jarosław Gowin ma też pomysł, jak rozwiązać problem polskich lekarzy wyjeżdżających do pracy za granicę.

- Studia powinny pozostać bezpłatne. Tak mówi polska konstytucja. Poza tym, polskie społeczeństwo jest zbyt ubogie, żeby można było sobie pozwolić na rozwiązania, które zdają egzamin w zamożnych krajach. Pojawia się jednak pytanie, czy powinniśmy nadal biernie przyglądać się, jak - co roku - tysiące wykształconych za pieniądze polskiego społeczeństwa lekarzy, wyjeżdża, by pracować w Europie i w świecie - tłumaczy minister. Jak zauważa, studia medyczne są bardzo kosztowne, a polscy lekarze zasilają służbę zdrowia we Francji, Niemczech, Norwegii, Stanach Zjednoczonych...

- Pytanie, czy sprawiedliwe jest finansowanie studiów tym, którzy pracują poza polską. Moja propozycja jest taka, by studia medyczne były płatne. Wszyscy studenci będą jednak otrzymywać stypendia naukowe, pokrywające 100 proc. kosztów kształcenia. Tych pieniędzy nie będą musieli zwracać pod warunkiem, że będą pracować w Polsce. Jeżeli będą chcieli wyjechać za granicę, do czego mają prawo, będą musieli zwrócić koszt stypendiów - powiedział Jarosław Gowin.

Minister zaznaczył, że wysuwa tę propozycję po to, by zainicjować debatę. Ma jednak świadomość, że wprowadzenie takiego rozwiązania wymaga wielu rozmów i będzie budzić sporo kontrowersji.
Pozostając w temacie służby zdrowia Jarosław Gowin odniósł się też do pomysłu wprowadzenia sieci szpitali. Jak przyznał, ma inne zdanie niż Ministerstwo Zdrowia.

- Nie dlatego, że jestem przeciwnikiem sieci szpitali - wręcz przeciwnie. Jestem zdecydowanym zwolennikiem powstania sieci, która w racjonalny sposób wykorzysta potencjał służby zdrowia i zapewnia odpowiednie wykorzystanie ogromnych nakładów - które, jak wiemy, nie przekładają się na jakość opieki zdrowotnej - mówił Gowin.

- Moje zastrzeżenia dotyczą pewnych szczegółowych rozstrzygnięć. Skrócić kolejki można w inny sposób, np. przyspieszając informatyzację służby zdrowia. Druga obawa dotyczy kształtu sieci. Aż 91 proc. środków na szpitalnictwo przeznacza się na sieć, a tylko 9 proc. na otwarte konkursy. Zagrozi to istnieniu wielu dobrych i potrzebnych szpitali prywatnych. Przede wszystkim jednak obawiam się, że po tych wszystkich zmianach, na końcu i tak nic się nie zmieni - mówił minister.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski