Menu Region

Grzegorz Schetyna na nowo układa Platformę

Grzegorz Schetyna na nowo układa Platformę

Data dodania: Ostatnia aktualizacja:

Polska

Agaton Koziński

10Komentarzy Prześlij Drukuj
Grzegorz Schetyna na nowo układa Platformę Grzegorz Schetyna na nowo układa Platformę

(© Grzegorz Jakubowski)

Grzegorz Schetyna chce pokazać, że Platforma może mieć życie po Tusku i także bez niego odnosić sukcesy. Pierwsze kroki wyglądają dla PO obiecująco.
Grzegorz Schetyna po raz pierwszy, odkąd został szefem Platformy, pokazał, co sprawiło, że objął tę funkcję. Jego wniosek o powołanie sejmowej komisji śledczej w sprawie inwigilowania dziennikarzy w pełnej krasie ujawniło jego największe atuty w polityce: doświadczenie i świetne wyczucie momentu. Gdy bowiem Mariusz Kamiński, koordynator służb specjalnych, powiedział w czwartek, że za czasów rządów PO-PSL dochodziło do podsłuchiwania dziennikarzy i że co najmniej 48 z nich miało podsłuchy, wydawało się, że to będzie cios skutecznie spychający Platformę pod polityczną wodę.
Schetyna zareagował jednak błyskawicznie. Jego propozycja komisji, która sprawdziłaby ewentualną inwigilację w latach 2005-2016, kryła w sobie wyraźną sugestię: Platforma nie robiła niczego innego niż poprzedzający ją rząd PiS.

GRZEGORZ SCHETYNA: BĘDZIEMY OPOZYCJĄ TOTALNĄ. BĘDZIEMY PRZESZKADZAĆ W NISZCZENIU KRAJU


Prawo i Sprawiedliwość - ustami rzecznik klubu parlamentarnego partii Beaty Mazurek - propozycję Schetyny natychmiast odrzuciła, ale wiadomo, że zacznie ona żyć swoim życiem. Partia Jarosława Kaczyńskiego od dawna bowiem podkreśla, że jej celem jest powołanie komisji śledczej, która sprawdzi, jak z tą inwigilacją było naprawdę. Nowy szef Platformy jednym ruchem sprytnie spiął działania z ostatniej dekady. Wiadomo, że i tak swego wniosku nie wprowadzi w życie - ale dzięki niemu zyska świetną sposobność atakowania PiS-u zarzutami o stronniczość i manipulację danymi. Doprowadzi do klasycznej polaryzacji, która Platformie zawsze służyła - i która na spalonym pozostawi Nowoczesną. Czwartkowa wypowiedź rozżalonego Ryszarda Petru pytającego, czy jego telefon także jest na podsłuchu, najlepiej dowodzi, że w tym klinczu może dla niego zabraknąć miejsca. Na pewno będzie on w kółko powtarzał, że gdyby rządziła jego partia, to żadnych podsłuchów by nie było, ale w takich słowach - nawet jeśli prawdziwych - zabrakłoby tego, co w polityce najważniejsze: emocji przyciągających uwagę wyborców. Znów byłyby tylko PO i PiS. Reszta mogłaby zająć co najwyżej miejsca na widowni.

Schetyna zmienia władze PO według koncepcji: nikogo nie przekreślam. Tworzy szeroki front wszystkich frakcji w partii

Szybka reakcja Schetyny na doniesienia Mariusza Kamińskiego dowiodła jego refleksu. Ale nie pierwszy raz jego Platforma w ten sposób rzuciła rękawicę PiS-owi. W czwartek Platforma złożyła w Sejmie wniosek o podniesienie kwoty wolnej od podatku do 8 tys. zł - czyli dokładnie do takiej kwoty, jaką PiS oraz Andrzej Duda obiecywali w kampanii wyborczej. Prezydent nawet zdążył złożyć projekt własnej ustawy w tej sprawie, który jednak utknął gdzieś w Sejmie. Wniosek PO został natychmiast, w pierwszym czytaniu, przez większość sejmową odrzucony (a wiceminister finansów Konrad Raczkowski zwrócił uwagę, że w budżecie państwa nie ma na taki dodatkowy wydatek pieniędzy). Ale przecież też Platformie nie chodziło o to, by ten wniosek przepchnąć - tylko o to, by przejąć inicjatywę. Teraz PiS będzie dużo trudniej wrócić do tego tematu, z kolei Platformie dużo łatwiej będzie ją atakować pod hasłem: obiecali, nie dotrzymali słowa. Znów wyostrzy się polaryzacja, w której miejsca dla Nowoczesnej i innych zabraknie.

Schetyna dynamizuje Platformę, wyostrza jej przekaz, a jednocześnie porządkuje kadry. Na piątek zaplanowano Radę Krajową PO, podczas której ma dojść do zmian w kierownictwie partii. Zaskoczeń raczej nie będzie, o większości awansów wiewiórki szepczą od dawna. Nowym sekretarzem generalnym zostanie Stanisław Gawłowski. Do odnowionego zarządu partii wejdą Rafał Trzaskowski i Borys Budka, z kolei znikną z niego Radosław Sikorski i Jacek Rostowski. Miejsce Sikorskiego, który dotychczas był także wiceprzewodniczącym Platformy, zajmie Tomasz Siemoniak, który walczył ze Schetyną o stanowisko szefa Platformy. Zastępcami nowego sekretarza generalnego zostaną m.in Agnieszka Pomaska, Tadeusz Zwiefka i Czesław Mroczek.

RADNI PLATFORMY BUNTUJĄ SIĘ PRZECIWKO SCHETYNIE. BĘDZIE WOJNA O WŁADZĘ?


Pobieżna analiza nazwisk osób, które mają dostać awans, pokazuje, że Schetyna wysyła do partii wyraźny sygnał: nikogo nie zamierzam marginalizować. W nowym rozdaniu liczyć się będą i bliscy sprawdzeni przez lata współpracownicy Schetyny, ale także zwolennicy Donalda Tuska i Ewy Kopacz z czasów, gdy Platforma była mocno podzielona na bezwzględnie zwalczające się frakcje. Może jedyną grupą, która ucierpi, jest dawna spółdzielnia Cezarego Grabarczyka - ale ona wcześniej sama się zmarginalizowała i podzieliła, tracąc siłę przebicia.

Widać, że Grzegorzowi Schetynie bardzo zależy na tym, żeby wysłać wyraźny sygnał: Platforma ma życie po Tusku, bez niego też może odnosić sukcesy. Zbudowanie tak szerokiego frontu we władzach partii - od siebie, przez Siemoniaka, Budkę, Trzaskowskiego do Pomaski i Zwiefki - pokazuje, że otrzymuje mandat zaufania. Dwa dobre ruchy (z propozycją komisji ds. inwigilacji oraz wniosek o podniesienie kwoty wolnej od podatku) mogą zbudować team spirit, tchnąć w PO wiarę, że jeszcze nie wszystko stracone, że partia może odzyskać pole - nie tylko to, które straciła na rzecz Nowoczesnej, ale także to, które zajął PiS.

Dla Donalda Tuska Schetyna zresztą też ma ofertę - proponuje mu, żeby był kandydatem PO w wyborach prezydenckich w 2020 r. Czy obecny przewodniczący Rady Europejskiej przyjmie tę ofertę? To będzie dla niego trudna decyzja. Pewnie mu niezbyt uśmiecha się projekt, by być „drugim po Schetynie”. Z drugiej strony jeśli obecnemu liderowi PO się nie powiedzie, to gdyby były premier wracał do krajowej polityki, musiałby wszystko budować od początku - widać bowiem gołym okiem, że jeśli Grzegorz Schetyna nie zdoła postawić Platformy Obywatelskiej na nogi, to kolejnej szansy ta partia mieć nie będzie.
10

Komentarze

zwiń wszystkie wątki najnowsze najstarsze

Dodajesz jako: Gość

Ilość znaków do wpisania:

Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

zaloguj się

Kanalia...

+1 / 0

Autor komentarza nie dodał zdjęcia

evelle (gość)  •

ta kanalia utytlana w platformianym goovnie powinna na zawsze zniknac z zycia polityczno-spolecznego.

odpowiedzi (0)

skomentuj

w schetynie nadzieja ,że PO zniknie jak zły sen

+8 / 0

Autor komentarza nie dodał zdjęcia

ugu (gość)  •

"jeśli Grzegorz Schetyna nie zdoła postawić Platformy Obywatelskiej na nogi, to kolejnej szansy ta partia mieć nie będzie"

odpowiedzi (0)

skomentuj

Radio PISsia Today kontratakuje ...

+1 / -8

Autor komentarza nie dodał zdjęcia

jarozławzelski herbu ślepykaczor (gość)  •

uderz w stół, a banda trolli zaczyna klikać. to już nie jest śmieszne, to jest żałosne. i coraz mniej skuteczne ...

odpowiedzi (0)

skomentuj

Akcja Schetyny jest pozbawiona jakiegokolwiek sensu i poparcia członków

+4 / 0

Autor komentarza nie dodał zdjęcia

i raczej jest wprost kopnięciem w zadek PO i demokrację (gość)  •

Jak ci wyrzuceni, i jeszcze nie, pozbierają się w grupkę, zaraz utworzą kolejną PO i rozumie się, iż pod nową nazwą.
I do oklepanego „Petru-nowoczesny-Balcerowicz” dojdzie kolejny organ, pn. nazwą: „Grabarczyk-nowocześniejsza-PO”.
Kiedy Tuska z fuchy wyciepią, wtedy zaraz pojawi się: „Tusk-ultranowoczesna-PO”. Czyli gość Modzelewski ma rację:

(...) Mateusz Morawiecki: Zakładam, że będziemy rządzić co najmniej 15-20 lat i uda się nam zrealizować wszystko. Najpierw stworzymy Polski Fundusz Rozwoju i on będzie głównym „ramieniem zbrojnym”, który ma rozmawiać z prywatnymi przedsiębiorcami, z funduszami z całego świata i instytucjami finansowymi - gdzie i w co warto inwestować. (...) Wzrost gospodarczy ostatnich lat był wzrostem na kredyt. (...) W czasie rządów PO kwota kredytów zaciąganych przez państwo, czyli obligacji, wzrosła o ponad 100 procent. (...) W efekcie takiej polityki ostatnich 27 lat jesteśmy winni zagranicy w inwestycjach, kredytach, depozytach i kapitale 2 biliony złotych brutto. Z tego tytułu wypływa z kraju około 90 mld zł, głównie w dywidendach i odsetkach. (...)

Jak wynika z powyższego, PO „sukces” ma: wszyscy mają spłacać biliony dla lichwiarzy i umiłowania mądrości PO!
wybrali PO

odpowiedzi (0)

skomentuj

Wracaj TUSK przednim tylko cykożył mały ! Resztę poza nim to wiecie.........no !

+1 / -8

Autor komentarza nie dodał zdjęcia

było wiadomo że jak go braknie tak się stanie jak obecnie jest (gość)  •

A ten co tak porcelanowe wytrzeszcza schetek to nawet w telewizji porządnie się wyslawić nie potrafi.
Czekamy na wodza TUSKOWICZA !!!!!!!!!!!

odpowiedzi (0)

skomentuj

Platformę, jeśli komuś w ogóle potrzebna, najlepiej i statecznie ułoży „Misio“

+2 / -2

Autor komentarza nie dodał zdjęcia

który jedyny z głową strateg w PO bez głowy! (gość)  •

I z głową będzie, jak Schetyna & Społdzielnia z PO wyjdą. U Petru można klocki układać, czy i podjąć pracę, np. w UK!

odpowiedzi (0)

skomentuj

PO dorżnięciu watahy Grabarczyka, kto następny ?

+8 / -1

Autor komentarza nie dodał zdjęcia

Stawiam na rodzinę mafijną Dudkiewicza. (gość)  •

Następni, to rodzina z matecznika Tuska, czyli Trójmiasto.
Schetyna, tak trzymaj, to dobry kurs.

odpowiedzi (0)

skomentuj

Schetyna zawsze zbierał haki na wszystkich.

+9 / -2

Autor komentarza nie dodał zdjęcia

Jacek NH (gość)  •

"Schetyna zawsze zbierał haki na wszystkich. Grzegorz Schetyna od lat jest powszechnie znany z tego, że po pierwsze pompował koła, dlatego odniósł sukces, po drugie był najsprawniejszym kadrowcem i po trzecie zawsze zbierał haki na ludzi, którzy nie chcieli mu się podporządkować. Nagrania wyciągane przez Schetynę to dowód na jego determinację. Schetyna, który wyrżnął bandyckimi metodami konkurencję dla siebie i dla Tuska, teraz został rytualnie zmiażdżony tymi samymi metodami". "Schetyna skamlący z tej mównicy nie wyglądał na człowieka, który ma jakiś plan polityczny. "Z d... wyszedłeś i do d... wrócisz, a nie do Wrocławia!” – tak Grzegorz Schetyna mówił do działacza PO, który w wyborach na Dolnym Śląsku poparł Jacka Protasiewicza. To nie dialog "Chłopców z ferajny". To - według mediów - dialog chłopców z PO. Gardzę tą partią, a rozwinięcie skrótu PO - "Partia Oszustów" jest jak najbardziej na miejscu. Tak, to oszuści". "POlityczne obszczymury"

odpowiedzi (0)

skomentuj

O czym "zapomniał napisać" korespondent PO Agaton Koziński ?

+11 / -1

Autor komentarza nie dodał zdjęcia

Na tym zjeździe wierchuszki PO, Schetyna zapowiedział: (gość)  •

"Będziemy opozycją totalną". "W sposób totalny będziemy walczyć z totalną władzą".
Oznacza to wojnę na całkowite wyniszczenie. Spalona ziemia.
Nie ma pojęcia "totalna opozycja", ale jest "totalna wojna".
Słownik:
Wojna totalna, działania zbrojne, w których walcząca strona podporządkowuje realizacji swoich celów wszystkie zasoby ludzkie, materiałowe. W niektórych wypadkach także agresywne działania wojenne zmierzające do pokonania nie tylko sił zbrojnych przeciwnika, ale całego potencjału jaki on reprezentuje, przemysł, infrastruktura, społeczeństwo stają się celem działań wojennych.

Zwolennicy wojny totalnej nie uznają żadnych norm prawnych i moralnych, które mogłyby im przeszkodzić w realizacji celu, podstawowym wyznacznikiem jest efektywność działań wojennych - szybkość i skuteczność pokonania przeciwnika. Twórcą teorii wojny totalnej był niemiecki generał E. von Ludendorff. Wprowadzona w życie m.in. przez hitlerowskie Niemcy".[..]

Czy o to zbirom z PO chodzi ?

odpowiedzi (0)

skomentuj

Oh, no!

+7 / -1

Autor komentarza nie dodał zdjęcia

Shaun (gość)  •

Toż to przygłup totalny.

odpowiedzi (0)

skomentuj