Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Andrzej Matusiewicz: w zreformowanym sądzie - wszystko będzie zależeć od ludzi

Andrzej Plęs
Andrzej Matusiewicz
Andrzej Matusiewicz Marek Szawdyn/Polska Press
Rozmowa z posłem PiS Andrzejem Matusiewiczem, jednym z wnioskodawców ustaw reformujących sądownictwo.

Nowelizacja ustaw o ustroju sądów powszechnych, Krajowej Radzie Sądownictwa, wcześniej - rewolucja w Trybunale Konstytucyjnym, teraz - w Sądzie Najwyższym. Jak przeciętnemu śmiertelnikowi uzasadnić te zmiany w wymiarze sprawiedliwości?

Usprawnieniem wymiaru sprawiedliwości, bo - naszym zdaniem - sądownictwo funkcjonuje wadliwie. Dla przyspieszenia postępowań, bo przewlekłość postępowań sądowych z roku na rok wzrasta. Zmiany mają służyć i temu, by młodzi prawnicy mogli rozpocząć wykonywanie zawodu sędziego, dlatego wprowadziliśmy w ustawach status asesora sądowego i po wejściu w życie tych przepisów minister sprawiedliwości będzie mógł mianować asesorów sądowych. Uważamy, że i w Sądzie Najwyższym zmiany są potrzebne, tam niepotrzebne są cztery izby i 80 sędziów, po zmianach będą trzy izby i 44 sędziów. Stąd propozycja przejścia w stan spoczynku sędziów starszych, którzy spełniają wymogi wiekowe. Będzie Izba Prawa Publicznego, Izba Prawa Prywatnego i Izba Dyscyplinarna.

Ta ostatnia budzi wiele kontrowersji.

Ale tak już było przed wojną, wprowadzone ustawą z 1928 roku. Obecnie postępowania dyscyplinarne wobec sędziów, prokuratorów w dotychczasowej formie nie sprawdziły się, często były zawieszane, choć przeciwko nim prowadzone były sprawy karne. Znamy to także z naszego, podkarpackiego podwórka. Pamiętamy sędziego z Tarnobrzega, który spowodował ciężkie uszkodzenie ciała, prowadząc samochód w stanie nietrzeźwym, postępowanie dyscyplinarne wobec niego tak długo trwało, że sprawa się przedawniła. Izba Dyscyplinarna Sądu Najwyższego w nowej postaci sprawi, że nie będzie środowiskowych, służbowych, towarzyskich nacisków na sędziów tej izby, do takich sytuacji, jak tarnobrzeska, nie będzie dochodzić. Dotychczasowa praktyka się nie sprawdziła, przez jedną kadencję byłem w sądzie dyscyplinarnym, mam z tego tytułu swoje obserwacje i przemyślenia.

Trudno uwierzyć w czystość intencji pomysłodawców nowej Izby Dyscyplinarnej. Przecież przedstawiciel pana formacji politycznej ułaskawił przedstawiciela pana formacji politycznej. W dodatku niewinnego, bo skazanego nieprawomocnie.

Nie ułaskawił, a skorzystał z prawa łaski. A prawo łaski dotyczy wyroków nieprawomocnych na każdym etapie postępowania. Owszem, toczy się o to spór prawny, ale taka była i jest intencja prawa łaski. Przed wojną prezydenci też korzystali z prawa łaski, kiedy jeszcze nie było wyroku.

Sceptyczni mówią, że państwa pasja reformatorska wobec trzeciej władzy sprowadza się do personaliów, a nie pryncypiów. Do wprowadzenie „swoich”, a nie zmiany zasad. Są obawy, że to polityka będzie stanowić, co jest, a co nie jest sprawiedliwością.

W niewątpliwie demokratycznych Niemczech, w Czechach też, i wielu innych państwach, to minister sprawiedliwości powołuje prezesów sądów. Prezesi są od organizowania pracy sądu, to nie jest ingerencja w niezawisłość sędziowską. Jestem głęboko przekonany, że na te 10,5 tysiąca sędziów w Polsce, grubo ponad 10 tysięcy to są ludzie uczciwi i rzetelni, szczególnie w tych mniejszych miastach, gdzie należą grona lokalnych autorytetów. Inna sprawa jest z tak zwanymi elitami warszawskimi, to pani sędzia Naczelnego Sądu Administracyjnego mówiła o kaście. Czasem zgadzam się, że w określeniach stanów patologii trzeciej władzy prawa strona trochę przesadza, bo sformułowania czasem obniżają autorytet całego środowiska, całej trzeciej władzy, a autorytet bardzo trudno jest odbudować. Reformy nie sprawią, że polityka będzie orzekać i wydawać wyroki, w sądach wciąż orzekać będą sędziowie. Jak w innych, tak i w tym przypadku wszystko zależy od ludzi.


WIDEO: Jarosław Kaczyński: Polskie sądownictwo cierpi na upadek moralny, stąd rozmach naszego działania

AIP/x-news

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nowiny24.pl Nowiny 24