Menu Region

Andrzej Duda podpisał ustawę zakazującą zabierania dzieci z...

Andrzej Duda podpisał ustawę zakazującą zabierania dzieci z powodu biedy

Data dodania: Ostatnia aktualizacja:

Polska

Maciej Badowski AIP

7Komentarzy Prześlij Drukuj
Andrzej Duda Andrzej Duda

Andrzej Duda (© Grzegorz Jakubowski)

Prezydent Andrzej Duda podpisał nowelizację Kodeksu rodzinnego i opiekuńczego, która zakazuje umieszczania dziecka w pieczy zastępczej, wbrew woli rodziców, wyłącznie z powodu ubóstwa.
Nowela to realizacją jednej z obietnic z sejmowego expose premier Beaty Szydło o wprowadzeniu zakazu odbierania rodzicom dzieci z powodu ubóstwa. Celem ustawy jest doprecyzowanie ingerencji państwa we władzę rodzicielską.

Zgodnie z nowelizacją ustawy, dziecko może trafić do pieczy zastępczej dopiero, kiedy pomoc rodzinie w różnych formach nie przyniosły skutku, a tym samym zagrożone jest jego zdrowie lub życie.


Kodeks rodzinny w takich sytuacjach wskazuje na inne działania sądu opiekuńczego: i dla rodziców i samego dziecka. Rodzice mogą zostać zobowiązani do pracy z asystentem rodziny lub zostać skierowani na terapię. W dalszym postępowaniu może im zostać ograniczona władza rodzicielska albo skierowana do kontroli przez kuratora sądowego.

Sąd może także skierować dziecko do placówki wsparcia dziennego lub zdecydować o umieszczeniu w placówce sprawującej częściową pieczę nad dziećmi. Ponadto może umieścić dziecko w rodzinie zastępczej, rodzinnym domu dziecka albo w instytucjonalnej pieczy zastępczej lub innej placówce tego typu.

Resort sprawiedliwości, czyli wnioskodawca projektu noweli uzasadnia, że naturalnym środowiskiem rozwoju dziecka jest rodzina i by zapobiec zbytniemu ingerowaniu sądów we władzę rodzicielską poprzez odseparowanie dziecka od rodzica, konieczne jest doprecyzowanie tego prawa. Sądy, zanim zdecydują o odłączeniu dziecka od rodziny biologicznej, najpierw mają wykorzystać inne metody pracy z rodziną. W uzasadnieniu noweli podkreślono, że ingerencja państwa we władzę rodzicielską jest możliwa tylko w przypadkach określonych ustawą i po prawomocnym orzeczeniu sądu.

Ponadto Prezydent Andrzej Duda podpisał ustawę o lasach oraz ustawy o ochronie przyrody, ustawy o kosztach sądowych w sprawach cywilnych, ustawy o działalności pożytku publicznego i o wolontariacie. Dodatkowo podpisał ustawę o pracownikach sądów i prokuratury.
7

Komentarze

zwiń wszystkie wątki najnowsze najstarsze

Dodajesz jako: Gość

Ilość znaków do wpisania:

Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

zaloguj się

Ha

0 / 0

Autor komentarza nie dodał zdjęcia

Monika (gość)  •

Preziecie pomusz mi czekam na decyzue z sadu o wydanie mi corki chce zeby zablalu nie czego opiekuje sie dzieckuem w szpitalu juz trzy tygoni czekam św.łukasza szpital tarnow numer telefonu726471671 prosze o pomoc

odpowiedzi (0)

skomentuj

Dziaci D

+1 / -1

Autor komentarza nie dodał zdjęcia

VAT-1 (gość)  •

Czas szybko leci Losu swojego nie będą mogły sobie przez dobrych Ludzi biedne dzieci

odpowiedzi (0)

skomentuj

W ogóle to powinno się zlikwidować tzw. władzę rodzicielska, lub bardzo poważnie ją ograniczyć ustaw

+3 / -7

Autor komentarza nie dodał zdjęcia

 •

W ogóle to nie powinno istnieć coś takiego, jak władza rodzicielska, a przynajmniej powinno być bardzo ograniczone ustawowo, zwłaszcza w takich sprawach, jak zdrowie, gdzie osoba niepełnoletnia jest - bardzo często - ofiarą rodziców, ich głupoty, przemądrzałości, pewności siebie, bezczelności. Choćby te ruchy antyszczepionkowe, gdzie rodzice odmawiają szczepień i potem - dzieci chorują zakaźnie. Są jeszcze gorsze sprawy, np. podawanie krwi ciężko chorym pacjentom niepełnoletnim, gdzie - o zgrozo - wymagana jest zgoda rodziców, a tej często brakuje i taki pacjent nieraz umiera, gdyż lekarz ma "związane ręce" (podobnie np. w przypadku zabiegów operacyjnych- nawet przy bezpośrednim zagrożeniu życia, np. w rezultacie wypadku). W takich przypadkach rodzice nie powinni mieć nic do powiedzenia a decydujące zdanie (w sprawie podania krwi czy operacji) powinien mieć ORDYNATOR ODDZIAŁU (w razie np. podania krwi niepełnoletniemu bez zgody rodziców czy przeprowadzenia operacji w nagłych wypadkach nie powinien w ogóle stawać przed sądem a rodzic - za uniemożliwienie lekarzowi ratowania życia - powinien stawać przed sądem). W ogóle to powinno się każdemu życzyć tego, by nigdy nie miał zdrowia w rękach rodziców, gdyż to się może bardzo źle skończyć.

skomentuj

a najlepiej

+3 / -1

Autor komentarza nie dodał zdjęcia

do 3.14erdolniętego (gość)  •

wszystkim odebrać dzieci i utworzyć brygady Służby Polsce

odpowiedzi (0)

skomentuj

DEMOKRACJA

+6 / -6

Autor komentarza nie dodał zdjęcia

POLAK (gość)  •

GDZIE LUDZIE BYLIŚCIE JAK TO PSL I PO UCHWALIŁO ZE BY RODZICOM ZABIERALI DZIECI

skomentuj

W d...

+3 / -1

Autor komentarza nie dodał zdjęcia

... (gość)  •

Nigdy nic takiego nie uchwaliło, to gdzie mielibyśmy być?

odpowiedzi (0)

skomentuj

No to będzie więcej dzieci w beczkach

+7 / -7

Autor komentarza nie dodał zdjęcia

Kasjerdupa (gość)  •

Oraz "samotnych" matek żyjących z pomocy "na dzieci".

odpowiedzi (0)

skomentuj