Menu Region

100 dni rządu. Premier Beata Szydło - udany instrument...

100 dni rządu. Premier Beata Szydło - udany instrument Kaczyńskiego [ANALIZA]

Data dodania: Ostatnia aktualizacja:

Polska

Anita Czupryn

14Komentarzy Prześlij Drukuj
Premier Beata Szydło jest jedną z niewielu kobiet w Europie na tak wysokim stanowisku Premier Beata Szydło jest jedną z niewielu kobiet w Europie na tak wysokim stanowisku

Premier Beata Szydło jest jedną z niewielu kobiet w Europie na tak wysokim stanowisku (© Fot. Piotr Smoliński)

Kpiono z jej broszek, wróżono, że na arenie europejskiej sobie nie poradzi. Tymczasem premier Beata Szydło daje radę. Lepiej, niż można się było tego spodziewać. A przecież jeszcze kilka lat temu niewielu o niej słyszało.
Być może po stu dniach pracy rządu za wcześnie mówić o tym, że oto właśnie na naszych oczach narodził się nowy polityczny talent w postaci pani premier, niemniej jednak Beata Szydło politycznie krzepnie. O ile wiadomo było, że gospodarka będzie jej mocną stroną (zresztą, dziś już można powiedzieć, że z wicepremierem Mateuszem Morawieckim tworzą udany duet), o tyle pozytywnie zaskakuje też w innych sferach.
Po pierwsze, nikt się nie spodziewał, że tak dobrze poradzi sobie w Strasburgu, a przecież, jak wyrokowano, jej obecność na scenie europejskiej miała być mało znacząca. Okazało się inaczej, a komplementów nie szczędzili jej nawet polityczni adwersarze.

100 dni rządu | Szydło: Wszystkie obietnice z niebieskiej teczki zostały wypełnione

Źródło: TVN24/x-news


- Patrząc na polską scenę polityczną i analizując dzisiejszy PiS, widać, że jest to partia samorodków politycznych. Jarosław Kaczyński bardzo realistycznie ocenił swoje szanse i szanse swoich weteranów, że postawił na nowe twarze. I to na twarze z drugiego, trzeciego szeregu. Myślę tu nie tylko o Beacie Szydło, ale przecież też o Andrzeju Dudzie, Piotrze Glińskim i Mateuszu Morawieckim - wymienia politolog prof. Kazimierz Kik. Jego zdaniem prezes PiS dokonał eksperymentu na scenie politycznej i ten eksperyment, po pierwsze, obnażył słabość klasy politycznej w Polsce. - Kaczyński ośmieszył establishment polityczny, pokazując, że jest on, praktycznie rzecz biorąc, miałki. Widać, że jest on takiego sortu, że można go zastąpić bez żadnej straty, a nawet z zyskiem - dowodzi ekspert.
Słusznie, że nie wypowiada się na temat IPN, teczek. To dodaje jej tylko waloru. Polityk nie może być lekkomyślny
Profesor Kik zauważa, że wywracając ten polityczny establishment do góry nogami, klasę polityczną, wydawałoby się sprawdzoną, Jarosław Kaczyński pokazał, że ta miałkość polskiej polityki ma swoje źródło właśnie w klasie politycznej, że to ona jest najsłabszym elementem polskiego życia politycznego. - Na Zachodzie jest inaczej. Istnieje przewidywalność klasy politycznej. Tam są solidne partie polityczne, w ramach których są solidni działacze, od lat przygotowywani merytorycznie do swojej funkcji, i wiadomo, że jeśli któraś z partii dochodzi do władzy, to wiadomo, który polityk będzie miał jaką funkcję. W Polsce natomiast, po pierwsze, nie wiadomo, kto dojdzie do władzy, a jeśli już dojdzie, to nie wiadomo, kto będzie miał jaką funkcję. Jarosław Kaczyński praktycznie udowodnił, że nie ma w Polsce klasy politycznej. Takiej, która miałaby przewagę merytoryczną, metodologiczną, filozoficzną, mentalnościową, osobowościową nad pozostałą częścią społeczeństwa - mówi politolog. Ale prezes Kaczyński pokazał też, że dotychczasowy establishment polityczny ma alternatywę. No, bo jeśli z trzeciego szeregu można wyciągnąć działaczy na pierwszą linię i okazuje się, że są oni nie tylko równie dobrzy, ale też lepsi?

CZYTAJ TEŻ | BEATA SZYDŁO PODSUMOWAŁA 100 DNI RZĄDU. "OBIETNICE Z NIEBIESKIEJ TECZKI ZOSTAŁY WYPEŁNIONE" [VIDEO]


Beata Szydło z pewnością ma co zawdzięczać Jarosławowi Kaczyńskiemu. Po pierwsze to, że dzięki niemu tak mocno zaistniała w polityce. To sprawa znana, wielokrotnie opisywana, ale przypomnijmy: daleka gmina Brzeszcze, 1989 r., kiedy zaczynała swoją publiczną działalność na małą skalę - w samorządzie. Pięła się po kolejnych szczeblach małej polityki, zostając burmistrzem swojej gminy i pilnie się ucząc. Siedem lat później, w 2005 r., znalazła się w Sejmie, wybierając Prawo i Sprawiedliwość, choć i z Platformy Obywatelskiej robiono wtedy na nią zakusy. - Bóg mnie przed tym uchronił - mówiła ze śmiechem w wywiadzie dla „Polski” w 2015 r. To Zbigniew Ziobro proponuje jej dwójkę na chrzanowskiej liście: Beata Szydło zdobywa wówczas najwięcej głosów. Ale i wówczas jeszcze, jak sama zresztą mówiła w wywiadach, czuła się w Sejmie niezbyt pewnie, a partyjni koledzy wspominają, że sprawiała wrażenie lekko zagubionej. Jednak nie przez przypadek znalazła się w sejmowej komisji finansów publicznych. Jest przygotowana, bo mimo że etnolog z wykształcenia, po Uniwersytecie Jagiellońskim, to może się pochwalić dwoma kolejnymi dyplomami: z SGH, gdzie kończyła studia podyplomowe dla menadżerów kultury, i z Akademii Ekonomicznej, gdzie studiowała zarządzanie. Co prawda wciąż daleko jej do takiej pozycji jaką miały Grażyna Gęsicka i Aleksandra Natalli-Świat, ale znalazła się w zespole pracującym nad gospodarczym programem PiS. I pokazała, że nie potrafi stać w jednym miejscu.
1 3 »
14

Komentarze

zwiń wszystkie wątki najnowsze najstarsze

Dodajesz jako: Gość

Ilość znaków do wpisania:

Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

zaloguj się

Przestępstwa na chorych psychicznie

+6 / 0

Autor komentarza nie dodał zdjęcia

Mesjasz (gość)  •

Przestępstwa na chorych psychicznie
Czytam w Internecie, że chorego psychicznie sąd skazał na 8 lat pozbawienia wolności – pobytu w szpitalu psychiatrycznym (środek zabezpieczający) – za to, że przywłaszczył sobie bochenek chleba. Przypomina to powieść Wiktora Hugo, „Nędznicy”, w której głównego jej bohatera skazano na 19 lat więzienia, za to, „ukradł” bochenek chleba dla głodnej rodziny. Strach pomyśleć, że takie przypadki są w praktyce, i to niestety często. Czym różni się środek zabezpieczający z kodeksu karnego w postaci umieszczenia przymusowego w zakładzie psychiatrycznym na czas nieokreślony, często dożywotnio, za drobne przestępstwa, od kary pozbawienia wolności (więzienia)?. Gdzie jest ustawodawca? gdzie są twórcy kodeksu karnego, zazwyczaj „szanowani” profesorowie prawa? gdzie jest kodyfikator, projektodawcy (barbarzyństwo prawne)? gdzie są sądy, sędziowie, prokuratorzy, adwokaci, że takie sytuacje, nie rzadkie, lecz częste, mają miejsce. Prawo trzeba zmienić, a tych co je zaprojektowali, uchwalili, stosują, skazać na zamknięcie w zakładzie karnym lub psychiatrycznym i pociągnąć do odpowiedzialności prawnej, w tym karnej, dyscyplinarnej, cywilnoprawnej (dóbr osobistych, odszkodowania, zadośćuczynienia itd.), porządkowej, administracyjnej, wyeliminować z ustawodawstwa i stosowania prawa. Są to przestępstwa, zbrodnie na chorych psychicznie. Ludzie zdrowi psychicznie popełniają masowo przestępstwa, a nie są tak ostro karani. Chory psychicznie jest niepoczytalny i nie podlega odpowiedzialności karnej i prawnej ani żadnym środkom karnym, zabezpieczającym, które w istocie są karą pozbawienia wolności, więzienia. Ludzie, ustawodawcy, prokuratorzy, adwokaci, sędziowie opamiętajcie się!!!

skomentuj

:)

0 / 0

Autor komentarza nie dodał zdjęcia

gość (gość)  •

HA ha ha ha

odpowiedzi (0)

skomentuj

Ci co dostaną 500,- + mogą chwalić jak dostaną, a reszta społeczeństwa ?

+5 / -9

Autor komentarza nie dodał zdjęcia

GABRIEL (gość)  •

Część obdarujecie, a pozostała część społeczeństwa za co ma Was chwalić Panowie z Rządu ? Za robienie bałaganu i zamętu ?

skomentuj

beneficjenci

+2 / -6

Autor komentarza nie dodał zdjęcia

gość (gość)  •

Mój znajomy sklepikarz, mówił że są przypadki, że klienci chcą kupować alkohol na poczet przyszłych 500+ :(
Także nie ma się co oszukiwać, część beneficjentów programu 500+, to będą takie właśnie rodziny.

odpowiedzi (0)

skomentuj

...

+3 / -7

Autor komentarza nie dodał zdjęcia

gość (gość)  •

Reszta będzie mieć nowe podatki.

odpowiedzi (0)

skomentuj

za miotle

+6 / -4

Autor komentarza nie dodał zdjęcia

i POd dywan sprzatac (gość)  •

lokaju jak ci sie balagan nie podoba. Ty cos dales Polsce ze zadasz czegos , malo sie nachapales przez ostatnie 8 lat ? Czas cos oddac darmozjadzie. A otrzymali ci , ktorych niemilosiernie doila zulia i menele.

odpowiedzi (0)

skomentuj

Dokonania Szydło!

+7 / -8

Autor komentarza nie dodał zdjęcia

art (gość)  •

Dla mnie to rząd katastrofy i niekompetencji, wszystkie jego działania są podporządkowane nie interesom państwa i obywateli tylko wyłącznie interesom politycznym Jarosława Kaczyńskiego. Oto tak wyglądają dokonania ekipy Prawa i Sprawiedliwości:

- zmiana ustawy o służbie cywilnej, która utrudniała czystki w aparacie państwowym
- czystki personalne w wojsku i służbach specjalnych
- zatrzymanie programów modernizacyjnych w wojsku
- sparaliżowanie Trybunału Konstytucyjnego
- wymuszenie na prezydencie złamania konstytucji i ukradkowego, nocnego zaprzysięgania sędziów TK
- bezwzględna czystka w mediach publicznych
- chaotyczne i nieprzemyślane prace nad podatkiem handlowym budzącym wiele protestów i oporów społecznych
- wprowadzenie podatku bankowego, za który zapłacili klienci banków czyli my
- atak, poprzez obcięcie środków na działalność, ostatnich, niezależnych ośrodków kontroli władzy np. Rzecznikowi Praw Człowieka
- kłamstwo w sprawie podniesienia kwoty wolnej od podatku (miała być zwiększona już, a będzie nie wiadomo kiedy i nawet jeśli, to raczej kosmetycznie)
- wprowadzenie chaosu w szkołach w kwestii 6 latków i przerzucenie kosztów za to zamieszanie na samorządy
- obniżka ratingu Polski przez agencję Standard & Poor's
- skokowy wzrost obsługi polskiego długu
- cudaczne kombinacje przy konstruowaniu budzetu na rok 2016
- brak reakcji wobec pojawienia się widma 400 mld dziury w ZUS
- przymiarki do przejęcia przez wojewodów funduszy unijnych z rąk urzędów marszałkowskich co grozi klapa w ich wykorzystaniu
- zanegowanie reformy samorządowej, dażenie do scentralizowania państwa i zamet z utworzeniem nowych województw
- wprowadzenie programu 500 plus w trybie szalonej prowizorki, bez zapewnienia mu trwałego wieloletniego finnansowania
- kłamstwo i nieudolność w sprawie kredytów frankowych
- skandaliczna sprawa nominacji inspektora Maja na stanowisko komendanta głównego policji i jej ogólne sparaliżowanie
- podjęcie dzialań mających zahamować rozwój, a nawet w dużej części zlikwidować polską energetykę wiatrową
- nieudolni ministrowie, chodzące przykłady niekompetencji w rządzie np. Waszczykowski, Błaszczak, Jurgiel, Szyszko, Szałamacha
- przygotowania do wycinki lasów w Puszczy Białowieskiej
- skandaliczny projekt nowego prawa łowieckiego
- okrojenie do śmiesznych sum programu darmowych leków dla seniorów i tworzenie jeszcze większych kolejek do lekarza pierwszego kontaktu (tylko oni będą mogli je przepisywać)
- nieprawdopodobnie korupcjonogenna ustawa o obrocie ziemią, zamrożenie tego rynku i przykucie rolnika do gospdarstwa
- niesamowity bałagan w najwiekszej agencji płatniczej w Europie czyli ARiMR
- potężne opóźnienia w wypłacie dopłat bezpośrednich dla rolników
- brak ustawy o godzinowej stawce minimalnej
- przesunięcie obniżenia wieku emerytalnego na święte nigdy
- wprowadzenie niespotykanych dotąd napięć w stosunkach z USA, Niemcami, Francją i Komisją Europejską
- sprzedanie praw polskich imigrantów w Wielkiej Brytanni i innych krajach UE
- lansowanie, jako przeciwwagi do stosunków z Niemcami stosunków z Grupą Wyszehradzką, działającej akcyjnie i od święta
- zmarnowanie szans na lokalizację baz NATO w Polsce
- zachwyt nad jednym z najwierniejszych sojuszników Putina w Europie czyli Orbanem
- całkowita nieporadność i brak wizji w stosunkach z Ukrainą
- całkowita bezradność w stosunkach z Rosją i podejrzane z nią układy np. ten, na którym Polska straci setki milionów na wwozie nieopodatkowanego paliwa w rosyjskich ciężarówkach
- zrezygnowanie z odzyskania wraku tupolewa i powołania komisji miedzynarodowej
- powołanie nowej komisji smoleńskiej, w której nie ma fachowców od wypadków lotniczych
- kłamstwo premier o przyjęciu przez Polskę miliona uchodźców ukraińskich
- ustawa policyjna pozwalająca na właściwie niekontrolowaną inwigiliację obywateli
- podporządkowanie prokuratury Zbigniewowi Ziobrze
- bezwzględne czystki personalne wszędzie gdzie się da i jak najszybciej sie da, zgodn

skomentuj

Polska

0 / -4

Autor komentarza nie dodał zdjęcia

gość (gość)  •

Ale w Janowie można spędzać miło czas;)
takie weekendziki ;)

odpowiedzi (0)

skomentuj

hohohoho

+3 / -4

Autor komentarza nie dodał zdjęcia

ubecki albo wsiowy mysliwy sie znalazl (gość)  •

myslicie ze wszedzie wam wolno klusowac i strzelac nawet na terenach prywatnych. Komuna sie konczy POlitruku dla ciebie.Kwicz wnieboglosy, nie pomoze juz nic.

odpowiedzi (0)

skomentuj

jak ci sie takie bzdety

+2 / -5

Autor komentarza nie dodał zdjęcia

chce wypisywac (gość)  •

ubeczyno, albo na leb chory jestes albo ci dobrze placa.

odpowiedzi (0)

skomentuj

Czym tu się można chwalić Pani Premier ?

+5 / -4

Autor komentarza nie dodał zdjęcia

Gabriel (gość)  •

Jeszcze grosza nie wypłacono na poczet 500,- + a tyle chwalenia ? Reszta to marzenia
nawet wg Pana Ministra Morawieckiego ?

skomentuj

Alain

+6 / -4

Autor komentarza nie dodał zdjęcia

Alain (gość)  •

Za to bardzo realne było okradanie Polski przez PO

odpowiedzi (0)

skomentuj

urojony świat

+4 / -2

Autor komentarza nie dodał zdjęcia

gość (gość)  •

Już wszystko udowodnione, zamachy, kradzieże itd.
Po prostu to jest kolejne urojenie, myli się w głowach prywatyzację (upublicznienie) spółek z kradzieżą, a przecież precyzja jest bardzo ważna.

odpowiedzi (0)

skomentuj

te durnie takie jak gabrys

+4 / -4

Autor komentarza nie dodał zdjęcia

kradly razem z nimi (gość)  •

i siedzialy cicho, teraz ryje od koryta oderwane i kwicza. Ci za sto dni wiecej dla ludzi zrobili niz tamto talatajstwo za 8 lat. Podatkami tylko obciazali , grabili ile sie dalo i siebie nagradzali. Te zakute paly mysla ze narod jest glupi a oni maja tylko monopol na myslenie. A juz szczytem bezczelnosci jest ich samochwalstwo niemalze rowne balwochwalstwu samych siebie jakie to doskonale rzady sprawowali, ustami grzesia, wielkiego przwodcy.Czy jest gdzies narod , nawet najglupszy ktory chcialby dobrobyt na biede zamienic ? Chyba juz zmysla wszelkie POstradali.

odpowiedzi (0)

skomentuj