Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Zniknie NFZ. Pieniądze na leczenie bezpośrednio z budżetu

Gabriela Bogaczyk
W spotkaniu w szpitalu w Łęcznej uczestniczyli szef NFZ, senacka komisja zdrowia oraz znani chirurdzy plastyczni
W spotkaniu w szpitalu w Łęcznej uczestniczyli szef NFZ, senacka komisja zdrowia oraz znani chirurdzy plastyczni szpital w Łęcznej
Rewolucja polega przede wszystkim na zmianie systemu finansowania ochrony zdrowia.

- Pieniądze z naszych składek będą trafiać bezpośrednio do budżetu państwa, później zaś zostaną podzielone na poszczególne województwa według potrzeb medycznych - wyjaśniał w środę Andrzej Jacyna, p.o. prezesa NFZ.

W tym celu Ministerstwo Zdrowia chce stworzyć sieć szpitali powiatowych, regionalnych i subregionalnych. Dodatkowo mają funkcjonować szpitale kliniczne i specjalistyczne, typu Łęczna. - Chirurg, na przykład w szpitalu powiatowym, będzie wiedział, gdzie skierować pacjenta w przypadku, gdyby ten wymagał bardziej specjalistycznej pomocy - tłumaczył prezes Jacyna.

Szpital powiatowy ma posiadać podstawowe oddziały, jak: chirurgia, pediatria, ginekologia oraz przychodnię specjalistyczną w ramach jednego kontraktu. - Tak, by pacjent miał zapewnione kompleksowe leczenie i nie musiał czekać po opuszczeniu szpitala w kolejce do specjalisty w poradni - argumentował szef NFZ.

Jednocześnie zapewnił, że jest otwarty na spotkania ze środowiskiem medycznym. - Musimy zdążyć ze zmianami do 30 czerwca 2017 r. Już od 1 lipca chcielibyśmy rozliczać szpitale tworzące sieć.

W praktyce będzie wyglądało to tak, że szpitale będą otrzymywać od wojewody pewien budżet, a dyrektor placówki będzie decydował, jak rozdysponować te środki wewnątrz szpitala.

Założenia zmian w systemie służby zdrowia prezes NFZ przedstawił w środę w szpitalu w Łęcznej, gdzie spotkał się z polskimi chirurgami plastycznymi, by porozmawiać o finansach na rozwój tej gałęzi medycyny. W spotkaniu uczestniczyli również senatorowie z komisji zdrowia.

W Łęcznej będą przyszywać kończyny

Szpital stawia na nowoczesne metody leczenia. Placówka otwiera oddział replantacji

Szpital w Łęcznej zorganizował w środę spotkanie wybitnych polskich chirurgów plastycznych, senackiej komisji zdrowia i p.o. prezesa NFZ Andrzeja Jacyny. Lekarze zwracali m.in. uwagę na niedoszacowane procedury medyczne, które generują w rezultacie straty finansowe dla szpitali.

- Zaprosiliśmy senatorów na spotkanie, by chirurgia plastyczna nie kojarzyła się im wyłącznie z medycyną estetyczną, która jest promowana w telewizji - wyjaśniał prof. Jerzy Strużyna, szef Wschodniego Centrum Leczenia Oparzeń w Łęcznej. - Ratujemy życie ludzkie i chcieliśmy o tym przypomnieć, bo chirurdzy plastyczni zajmują się także leczeniem oparzeń. Dlatego chcieliśmy pokazać senatorom, że jest to ciężka i odpowiedzialna praca.

W Łęcznej był w środę także prof. Adam Maciejewski, który dokonał pierwszego w Polsce przeszczepu twarzy. Za pionierską operację, wykonaną w maju zeszłego roku, otrzymał statuetkę „Medycznego Oscara”. Przypomnijmy, że cała operacja trwała 25 godzin i była niezwykle skomplikowana. To był pierwszy na świecie zabieg przeszczepu twarzy ze wskazań życiowych.

- Mam nadzieję, że polska chirurgia rekonstrukcyjna zmierza w dobrym kierunku - powiedział prof. Maciejewski. - W Polsce nie chodzi o ilość chirurgów, ale o ich jakość, dlatego uważam, że potrzebne są nowsze rozwiązania, chociażby w systemie szkoleń, tak aby zagwarantować lekarzom szkolenia z mikrochirurgii czy leczenia oparzeń. Ponadto, wdrażamy nowoczesne metody, które na świecie są już rutyną. Pracujemy też nad własnymi modyfikacjami, by polepszyć funkcje życiowe pacjentów.

Na nowoczesne metody leczenia stawia także nasz szpital w Łęcznej. Wykorzystuje już zabiegi z mikrochirurgii i dokonuje przeszczepów skóry. To jednak nie wszystko.

- Jesienią zamierzamy otworzyć w szpitalu oddział replantacji, gdzie będą przyszywane kończyny odcięte w wyniku doznanych urazów - poinformował w środę Krzysztof Bojarski, dyrektor szpitala w Łęcznej. - To ważne, bo Lubelszczyzna jest regionem, gdzie co roku latem dochodzi do wielu wypadków w rolnictwie. Mamy już duże doświadczenie, jesteśmy przygotowani do tego również sprzętowo, dodatkowo zatrudnimy kolejnych chirurgów - dodał dyrektor ośrodka.

Młodzi żużlowcy walczyli w Lublinie w turnieju Zaplecza Kadry Juniorów (ZDJĘCIA)
Trolejbus wjechał w latarnię przy Królewskiej w Lublinie. Kierowca miał dwa promile
Burze i ulewy nad Lublinem i woj. lubelskim. Powalone drzewa, zerwane dachy (ZDJĘCIA, WIDEO)
Noc świętojańska w lubelskim skansenie. Legendy, wicie wianków i ognisko (ZDJĘCIA)

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na kurierlubelski.pl Kurier Lubelski