Zbrodnia miłoszycka: Tomasz K. w czwartek wyjdzie z...

  Zbrodnia miłoszycka: Tomasz K. w czwartek wyjdzie z więzienia?

  Zdjęcie autora materiału

  Marcin Rybak

  Gazeta Wrocławska

  Aktualizacja:

  Gazeta Wrocławska

  Zbrodnia miłoszycka: Tomasz K. w czwartek wyjdzie z więzienia?
  Sąd Najwyższy dostał dziś wniosek Prokuratury Krajowej o wznowienie sprawy Tomasza K., który od 18 lat odsiaduje on wyrok za zabójstwo i brutalny gwałt, których nie popełnił. Przed tygodniem portal GazetaWroclawska.pl ujawnił, że prokuratura i sąd popełniły błąd oskarżając i skazując mężczyznę. A nowe dowody wskazują, że Tomasz K. jest niewinny. .
  Zbrodnia miłoszycka: Tomasz K. w czwartek wyjdzie z więzienia?
  Rzecz dotyczy zbrodni w Miłoszycach pod Wrocławiem. Doszło do niej w sylwestra 1996. Uczestniczka dyskoteki w wiejskiej świetlicy – piętnastoletnia Małgosia – została brutalnie zgwałcona i zostawiona na mrozie. Zamarzła. Znaleziono ją około 13 w Nowy Rok na jednej z posesji.

  W 2000 roku do aresztu trafił Tomasz K. Zdaniem śledczych mocne dowody wskazywały, że był jednym (choć nie jedynym) z uczestników zbrodni.
  Został skazany w 2004 roku na 25 lat więzienia. Wyrok odsiaduje do dziś. Gdy go zatrzymywano, miał 23 lata. Niedawno prokuratura wróciła do tej sprawy, żeby raz jeszcze spróbować ustalić wszystkich uczestników brutalnej zbrodni. Szybko trafili na trop Ireneusza M. Jest podejrzanym o zabójstwo od czerwca ubiegłego roku. Równocześnie śledczy zaczęli mieć wątpliwości czy Tomasz K. rzeczywiście uczestniczył w morderstwie. Dziś są pewni, że nie.

  Ta sprawa to precedens. Nie było podobnej historii przynajmniej od dziesięciu lat. W tym czasie Sąd Najwyższy rozpatrywał 1709 wniosków o wznowienie prawomocnie zakończonych procesów. Tylko dziewięć razy wnioskowała o to prokuratura. Ale w żadnej sprawie nie chodziło o zmianę prawomocnego wyroku o morderstwo. I to kiedy niemal cały wyrok został już odbyty.

  Sąd Najwyższy już zarejestrował sprawę i zwrócił się do Sądu Okręgowego we Wrocławiu o akta śledztwa i procesu. Dopiero gdy je przeczytają sędziowie, będą decydować co zrobić. Tymczasem prokuratura poprosiła sąd we Wrocławiu, by dał Tomaszowi K. przerwę w karze na jeden rok. Posiedzenie w tej sprawie odbędzie się w czwartek. Jeśli sąd się zgodzi, Tomasz K. wyjdzie z więzienia jeszcze w czwartek i już na wolności czekał będzie na decyzję co do ewentualnego wznowienia procesu i uniewinnienia.

  Tymczasem dalej trwa śledztwo w sprawie zbrodni miłoszyckiej. Wiadomo, że sprawców było co najmniej dwóch. Jeden z nich – śledczy nie mają wątpliwości – to Ireneusz M. Aresztowany w ubiegłym roku. Drugi wciąż jest nieznany. Ale prowadzone jest też śledztwo w sprawie zaniedbań, które mogły zaprowadzić na ławę oskarżonych niewinnego człowieka.

  Czytaj treści premium w Polsce Plus

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Komentarze (16)

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Darmowe rozliczenie PIT

  wandal (gość)

  Zgłoś naruszenie treści

  Myślałem, że przy tylu różnych źródłach dochodu będę musiał zlecić rozliczenie PIT księgowej. Ale nie - podatnik info dał radę. Za darmo!

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Wysyłka PIT przez internet

  stereo (gość)

  Zgłoś naruszenie treści

  W tym roku odkryłem program podatnik info i nagle okazało się, że cały PIT można rozliczyć a potem wysłać przez internet. Magia!

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Rozliczenie PIT

  Marcin (gość)

  Zgłoś naruszenie treści

  Znalazłem program na który czekałem od lat - podatnik info prowadzi przez rozliczanie pit za rękę.

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Taki sam przypadek - w linku

  Niko (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 1

  http://www.uwazamrze.pl/artykul/966785/wrobiony-w-morderstwo


  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Straszne

  Anna (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 1

  Za takie wrabianie powinni pójść siedzieć ci wrabiający. Czy ten, kto namawiał biegłą do poświadczenia nieprawdy nie popełniał przestępstwa?

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Co za hipokryzja

  buahhhahahha (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 7

  Rozwalają mnie te komentarze pełne oburzenia i żądające odszkodowania. Gdy go skazywali wszyscy wrzeszczeliście że powinien KS dostać. Boże, jak łatwo ludźmi manipulować.


  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  co ty pitolisz

  malejący (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 2

  gdy go skazywali, większość z dzisiejszych komentujących jeszcze nie umiała dobrze pisać, a w Polsce praktycznie nie było internetu, który zresztą i na tzw. zachodzie wyglądał zupełnie inaczej i o...rozwiń całość

  gdy go skazywali, większość z dzisiejszych komentujących jeszcze nie umiała dobrze pisać, a w Polsce praktycznie nie było internetu, który zresztą i na tzw. zachodzie wyglądał zupełnie inaczej i o żadnym komentowaniu czegokolwiek nie było mowyzwiń


  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Mylisz się.

  buahhhahahha (gość)

  Zgłoś naruszenie treści

  Skazywali go w 2004 r. (choć siedział od chwili aresztowania w 2000) zapewniam że był wtedy w Polsce internet już całkiem popularny i w sieci jak najbardziej komentowano .

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Zadośćuczynienie i odszkodowanie

  prawnik (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 6

  Temu chłopakowi powinno się wypłacić zadośćuczynienie na poziomie zasądzonym sędzi Grażyny Zielińskiej z Suwałk, którą niewinnie aresztowano za pierwszego PISu. W jej sprawie sąd apelacyjny uznał,...rozwiń całość

  Temu chłopakowi powinno się wypłacić zadośćuczynienie na poziomie zasądzonym sędzi Grażyny Zielińskiej z Suwałk, którą niewinnie aresztowano za pierwszego PISu. W jej sprawie sąd apelacyjny uznał, że odpowiednią kwotą zadośćuczynienia będzie 60 tys. zł za miesiąc (przy 5 miesięcznym AT w 2006). Myślę, że tę kwotę należy zwaloryzować do np. 70k, bo ominęła już dekada a inflacja robi swoje. Jako że niewinnie skazany chłopak odsiedział 215 miesięcy, to minimum przyzwoitości wynosi nieco ponad 15 milionów (215 x 70k). Do tego należy dodać oczywiście kwotę utraconych zarobków.

  Zadośćuczynienie na podstawie 448, 415 lub 417 kc powinno się też wypłacić rodzicom i rodzeństwu tego chłopaka. Myślę że dla każdego z rodziców jakieś 25% tego co samemu niewinnie skazanemu, a rodzeństwu np. po 10-20%zwiń

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Olawscy oszuści

  Kacper (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 4

  Powinni wypłacić odszkodowanie

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Marine to widze

  Re (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 14

  Odszkodowanie? Zero. On w chwili aresxtowania nie mila dichotomy, a wiec zero Bracknell orchids. Zadosu zynienie? Pisze, Jamie's 200-300 ruskich minus Krzysztof Kristy Truman's. Bez Presley, to...rozwiń całość

  Odszkodowanie? Zero. On w chwili aresxtowania nie mila dichotomy, a wiec zero Bracknell orchids. Zadosu zynienie? Pisze, Jamie's 200-300 ruskich minus Krzysztof Kristy Truman's. Bez Presley, to porosity chlopakzwiń

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Zdjęcie

  Traveller (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 30

  Czy musicie ciągle pokazywać to brzydkie zdjęcie? Czy mało krzywdy już wyrządzono temu nieszczęśnikowi?

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Szkoda człowieka !

  Ani dnia w takim nieludzkim państwie. (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 20

  Powinien dostać wielomilionowe odszkodowanie , zrzec się obywatelstwa i wyjechać.


  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  odszkodowanie

  E (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 27

  Ale to odszkodowanie powinno pójść z kieszeni/polisy osób, które go niesłusznie oskarżyły!


  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  żona

  skazańca (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 3

  Mało tego, te osoby, które go niesłusznie oskarżyły, zmanipulowały dowody i skazały , powinny stracić wszystkie przywileje i pójść siedzieć. Niech zobaczą jak to jest mieć zrobioną z d.. jesień...rozwiń całość

  Mało tego, te osoby, które go niesłusznie oskarżyły, zmanipulowały dowody i skazały , powinny stracić wszystkie przywileje i pójść siedzieć. Niech zobaczą jak to jest mieć zrobioną z d.. jesień średniowiecza i co muszą przeżywać ludzie za ich błędy.zwiń

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Nie przegap

  Wideo