Menu Region

Wyrzucą Romów z Limanowej, a w Czchowie grożą im linczem

Wyrzucą Romów z Limanowej, a w Czchowie grożą im linczem

Data dodania: Ostatnia aktualizacja:

Gazeta Krakowska

Edyta Zając

20Komentarzy Prześlij Drukuj
Sylwia Spurek, zastępczyni rzecznika praw obywatelskich, odwiedziła w środę Romów oraz władze Limanowej i Czchowa, gdzie mają mieszkać romskie rodziny. Sylwia Spurek, zastępczyni rzecznika praw obywatelskich, odwiedziła w środę Romów oraz władze Limanowej i Czchowa, gdzie mają mieszkać romskie rodziny.

Sylwia Spurek, zastępczyni rzecznika praw obywatelskich, odwiedziła w środę Romów oraz władze Limanowej i Czchowa, gdzie mają mieszkać romskie rodziny. Na małym zdjęciu kupiony dla nich dom. (© Fot. Edyta Zając)

W każdej chwili komornik może eksmitować Romów do Czchowa. - To zagrożenie dla ich życia - twierdzi burmistrz Marek Chudoba.

CZYTAJ TEŻ: Gonią Cyganów dla ich „dobra” [KOMENTARZ]WIDEO: Kłótnia gmin. Nie chcą Romów za sąsiadów

Autor: Robert Gąsiorek, Gazeta Krakowska
- Może dojść do agresji i aktów przemocy wobec Romów - ostrzega Marek Chudoba, burmistrz Czchowa. I zakazał trzem romskim rodzinom z Limanowej wprowadzenia się do domu przy ul. Sądeckiej. Tymczasem w każdej chwili może zmusić ich do tego komornik, ponieważ w grudniu 2015 roku podpisali akt notarialny.

- Nigdy nie chcieliśmy opuszczać Limanowej, ale burmistrz naszego miasta Władysław Bieda groził, że jeśli nie podpiszemy dokumentów przed notariuszem, to zabiorą nam dzieci i zrównają dom z ziemią - mówi roztrzęsiona Ewelina Murkowska.

Burmistrz Limanowej kupił dom w Czchowie za rządową dotację, bo dotychczasowy grozi katastrofą budowlaną. Środki pochodziły z programu na integrację Romów. Ale na razie zamiast integrować, skłócił samorządy i lokalne społeczności.

- Burmistrz Limanowej powinien kupić dom na własnym terenie, złamał ustawę samorządową. Jeśli pozwolimy na taką praktykę, to każdy samorząd będzie mógł tworzyć u sąsiadów slumsy lub wysypiska śmieci - argumentuje Marek Chudoba.

Powołując się na „ochronę życia i zdrowia”, wydał właśnie zarządzenie o zakazie zasiedlenia nieruchomości, która stała się formalnie własnością Romów.

- Proszę poczytać fora internetowe dotyczący tej sprawy. Nie chodzi tylko o mieszkańców Czchowa, zewsząd wylewa się agresja, to są poważne groźby, może dojść do aktów przemocy. Romowie nie będą tu bezpieczni - twierdzi Chudoba.

Mirosław Chrapusta, dyrektor Wydziału Prawnego w Małopolskim Urzędzie Wojewódzkim uważa, że zakaz to kiepski pomysł na rozwiązanie sporu. I prawdopodobnie nieskuteczny.

- To zarządzenie koliduje z wieloma regulacjami, m.in. dotyczącymi swobody przemieszczania się. Narusza istotę prawa własności. Najprawdopodobniej zostanie unieważnione - podkreśla prawnik. Zapowiada, że w poniedziałek prawnicy wojewody rozpoczną mediację ze skłóconymi samorządami.

Rozmowy podjęte przez zastępczynię rzecznika praw obywatelskich okazały się nieskuteczne. Sylwia Spurek odwiedziła w środę limanowskich Romów i poprosiła burmistrza o wstrzymanie eksmisji.

- Nieruchomość jest w złym stanie technicznym i nie mogę brać odpowiedzialności za ich bezpieczeństwo - odpowiada Władysław Bieda. - Już dawno powinni ją opuścić, w razie wypadku to ja stanę przed sądem - broni swojej decyzji. Zastrzega, że Romowie dobrowolnie podpisali akt notarialny. Oskarża wójta Czchowa o buntowanie mieszkańców i podsycanie konfliktu.

Romowie powoli tracą nadzieję, że uda im się zostać w Limanowej.

- Nie śpimy, dzieci są przerażone. W Czchowie też nas nie chcą, protestują, będą wytykać placami - żali się Ramona Ondycz. - Zamiast pomóc, program romski niszczy nam życie. Potraktowali nas jak śmieci, które można gdzie bądź rzucić- rozpaczają Romowie.

O tym, który samorząd ma rację, zadecyduje sąd administracyjny, do którego odwołał się burmistrz Czchowa.

CZYTAJ TEŻ: Marcinkowice. Nie chcą Romów za sąsiadów. Burmistrz nie zazdrości Romom

20

Komentarze

zwiń wszystkie wątki najnowsze najstarsze

Dodajesz jako: Gość

Ilość znaków do wpisania:

Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

zaloguj się

x

+32 / -6

Autor komentarza nie dodał zdjęcia

x (gość)  •

Cyganie zapracowali mocno na dewstację obecnego domu - sam się zepsuł? Ktoś im zepsuł? nie. Zaniedbali go. Wystarczy wejść na streetview i obejrzeć.
Dostali $ a w zasadzie dom za to, że są cyganami. Tzn za narodowość.
Na zdjęciu mamy po prawej 3 misterów w czarnych skórach, dresiki, lśniące czarne włosy,... ubrani nieźle, ale na dom, żeby utrzymać to nie było? Rodziny Polskie 2 osobowe utrzymują domy a oni w ilu? nie dali rady?
Dziwić się nastrojom społecznym?

Sytuacja z przerzucaniem się ludźmi mnie obrzydza. Trzeba było im nic nie dawać, nic nie kupować, tylko zostawić samemu sobie. Ew. zaproponować pracę zgodną z kwalifikacjami zawodowymi, żeby mogli zapracować na utrzymanie domu.

skomentuj

wyróznianie kogoś za narodowośc lub kolor skóry to dyskryminacja

+3 / -1

Autor komentarza nie dodał zdjęcia

równe traktowanie to poważne traktowanie (gość)  •

No właśnie, to podobnie jak tu; https://www.youtube.com/watch?v=IyJJ4KQEVn0

odpowiedzi (0)

skomentuj

Paanie Burmistrzu nie tedy droga

+9 / -14

Autor komentarza nie dodał zdjęcia

Nie z limanowej,ani nie z Czchowa (gość)  •

Burmistrz Limanowej zachowuje sie jak sroka ktora podrzuca.Skoro tam mieszkali to tam powinien im znalezc inny lokal.Jakby mozna bylo to sadze ze mieszkancy Czchowa odwolaliby burmistrza Limanowej za jego zle decyzje.Czekam na zakonczenie sporu.

skomentuj

zapracować na dom

+7 / 0

Autor komentarza nie dodał zdjęcia

jak wszyscy (gość)  •

Znaleźć im inny lokal? Dlaczego? Jak się twój dom rozwali, bo go zaniedbasz, to ci burmistrz kupi nowy?

odpowiedzi (0)

skomentuj

Podajcie zawody cyganów

+30 / -6

Autor komentarza nie dodał zdjęcia

pl (gość)  •

A tak ogólnie z ciekawości zapytam czym poza kradzieżami i oszustwami zajmują się cyganie? Aha, wróżeniem z ręki. A czym jeszcze? Napiszcie, bo nie wiem.
Mojemu koledze z Lublina, jak pojechał turystycznie do Bystrzycy Kłodzkiej, cyganie ukradli wszystkie pieniądze tak, że nie miał za co wrócić do domu. Powiedział mi wtedy, że cyganie wykupili u niego abonament na całe życie.

odpowiedzi (0)

skomentuj

To nie ma sposobu na groźby karalne?

+14 / -9

Autor komentarza nie dodał zdjęcia

Cywilne Biuro Śledcze (gość)  •

Jak są groźby karalne i poczucie strachu to chyba jest na to paragraf i sposób? Czy się mylimy? Jest tam Prokuratura?

odpowiedzi (0)

skomentuj

GK

+27 / -12

Autor komentarza nie dodał zdjęcia

trutty (gość)  •

Jak wszyscy wiedza Gazeta Krakowska jest Gazeta niemiecka i reprezentuje interesy oraz światopogląd Niemcow a w szczególności Merkel. Powinna wiec przyjąć Cyganów pod swoj dach oraz ich utrzymywać. W ten sposob udowodni ze "artykuly" zamieszczanie w GK nie sa tylko propaganda i czczym pisaniem ale ze stoi za nimi substancja. Gazeta Krakowska jest kontynuatorka Gońca Krakowskiego z czasow Generalnej Guberni i wydawanego przez hitlerowcow. Zarowno wtedy jak i dzisiaj GK
byly tuba propagandy niemieckiej na terenach polskich a pismaki w nich zatrudnione zawsze byly i beda niemieckimi pacholkami.

odpowiedzi (0)

skomentuj

pomysl na Cyganow

+24 / -7

Autor komentarza nie dodał zdjęcia

marek popiela (gość)  •

Cyganie wyglądają jak muzulmanie i tak samo sie zachowują. Powinni wiec jechac do Niemiec i przedstawić sie jako imigranci. Tam dostaną kase i mieszkanie oraz do konca zycia nie beda musieli pracować. W ramach rozrywki beda gwałcić bezkarnie biale kobiety.

odpowiedzi (0)

skomentuj

zostawcie Romów w spokoju!

+17 / -12

Autor komentarza nie dodał zdjęcia

smacznego (gość)  •

Oni, czyli Romowie, robią dobrą robotę, czyli jak mawiają anglosasi :"good job"
Oni, mianowicie siusiają i walą kupy, pod okolicznymi drzewkami i krzaczkami. Ku zadowoleniu okolicznych
piesków i ich właścicieli,czyli tzw."psiarzy", bo pieski te mają co wąchać i co lizać, a właściciele, którzy im mordy
liżą, też!! smacznego!!

odpowiedzi (0)

skomentuj

WSTYD POLACY !!!

+9 / -39

Autor komentarza nie dodał zdjęcia

MORŚ (gość)  •

PFFF polacy !! Co z was za ludzie wy nie jesteście ludzmi. A gdzie miłośc do bliźniego chodzicie do kościoła a tak ludzi traktujecie pffff wstyd i zakłamanie udajecie wielkich chrześcijan a tak naprawdę nimi nie jesteście w ogóle !!!

skomentuj

Nieroby

+32 / -7

Autor komentarza nie dodał zdjęcia

Nieroby (gość)  •

W imię miłości do bliźniego trzeba sobie dać narobić kupę na głowę? Jak cyganie pracują, płacą podatki, czynsze to nikt nie wywala ich. Jeśli większość z nich swoim zachowaniem zapracowala sobie ba negatywna opinię to jest to tylko i wyłącznie ich problem. Mieszkałem 5 lat w Krakowie obok cyganów. Coś na ten temat wiem. Wolę być ksenofobem ale przynajmniej nie dam sobie nasrac na głowę.

odpowiedzi (0)

skomentuj

nie chcę cygana za sąsiada

+26 / -7

Autor komentarza nie dodał zdjęcia

i tyle w temacie (gość)  •

@Morś odwołujesz się do religii, to weź kup tym cyganom jakieś lokum, a najchętniej weź ich za sąsiadów! i jeszcze jedno - a ty do kościoła chodzisz? a jesteś miłościwy dla swoich sąsiadów? tak - to pomóż tym cyganowm, nie - to nie zabieraj głosu

odpowiedzi (0)

skomentuj

Odp.

+31 / -8

Autor komentarza nie dodał zdjęcia

edek (gość)  •

Nie denerwuj się tak mocno. Problem jest. Mieszkanie z/obok Cyganów jest niełatwe, często bardzo, bardzo trudne. Są inni, ale ta inność przeszkadza i to bardzo sąsiadom. Krzyk, hałas, dewastacja dosłownie wszystkiego co pod ręką; kradzieże i dalej w tym stylu. Stąd też, gdy Cygan/Rom ma się osiedlić to ludzie zaczynają protest. I nie ma się im co dziwić. Mieszkałem kilka lat koło nich - wiem co mówię.

odpowiedzi (0)

skomentuj

do edek

+11 / -16

Autor komentarza nie dodał zdjęcia

elka (gość)  •

A znasz tę konkretną rodzinę? Bo ja mieszkałem koło Cyganów, którzy nie sprawiali żadnych problemów, natomiast tego o czym piszesz doświadczałem - ale ze strony rdzennie polskich sąsiadów. Fakt, że wielu Cyganów jest niedostosowanych społecznie i żyje jak opisałeś, ale to też są polscy obywatele, oni nie mają swojego państwa - nie możesz kazać im się wynosić. Nikt nie nawołuje do rozprawy z polskimi rodzinami, które żyją w sposób patologiczny, a przecież takich jest 1000 razy więcej niż romskich. Zachowanie tych pożal się boże lokalnych kacyków z obu miejscowości i ich elektoratów z napawa mnie obrzydzeniem i przypomina najczarniejsze karty polskiej historii z udziałem polskich chłopów i ich "niepolskich" sąsiadów. Wstyd i hańba.

odpowiedzi (0)

skomentuj

@elka

+11 / -4

Autor komentarza nie dodał zdjęcia

edek (gość)  •

Znałem konkretną cygańską rodzinę (a nawet kilka) z imienia i nazwiska, która mieszkała w kamienicy w Sączu w której i ja mieszkałem. Dla twojej wiadomości nie był to margines, ale ludzie ciężko pracujący, którym z łaski magistratu przydzielono rodzinę. cygańską. Wiesz mi - było ciężko. Pytasz jak sprawę rozwiązać? Przecież nie nawołuję do wyrzucenia ich z kraju, ale myślę, coś trzeba zrobić. Najgorszą "rzeczą" dla współlokatorów oczywiście, jest ich osiedlanie z Polakami. I nie jest to niestety ksenofobia. Moim zdaniem może trzeba rozważyć osiedlenie ich razem, wyznaczenie jakiegoś wójta i ... zostawienie ich w spokoju. Niech u siebie robią co chcą.

odpowiedzi (0)

skomentuj

Trzeba bylo pracowac i placic czynsz

+29 / -6

Autor komentarza nie dodał zdjęcia

Nieroby (gość)  •

Absolutnie bezczelnie aroganccy i roszczeniowi ludzie. Do roboty to nikt was nie będzie wyrzucać.

odpowiedzi (0)

skomentuj

pytanie...

+29 / -7

Autor komentarza nie dodał zdjęcia

windy_city (gość)  •

Ilu z nich ma polskie obywatelstwo?

skomentuj

wszyscy

+6 / -10

Autor komentarza nie dodał zdjęcia

wszyscy (gość)  •

wszyscy

odpowiedzi (0)

skomentuj