Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Więźniowie popracują na rzecz Domu Pomocy Społecznej w Bytomiu

PSZ
Dyrektor Aresztu Śledczego w Bytomiu, ppłk Artur Szumowski, oraz dyrektor Domu Pomocy Społecznej dla Dorosłych w Bytomiu, Grzegorz Baranowski, podpisali umowę o zatrudnieniu skazanych odbywających karę pozbawienia wolności w bytomskiej jednostce
Dyrektor Aresztu Śledczego w Bytomiu, ppłk Artur Szumowski, oraz dyrektor Domu Pomocy Społecznej dla Dorosłych w Bytomiu, Grzegorz Baranowski, podpisali umowę o zatrudnieniu skazanych odbywających karę pozbawienia wolności w bytomskiej jednostce Mat. prasowe
W ubiegłym tygodniu dyrektor Aresztu Śledczego w Bytomiu, ppłk Artur Szumowski, oraz dyrektor Domu Pomocy Społecznej dla Dorosłych w Bytomiu, Grzegorz Baranowski, podpisali umowę o zatrudnieniu skazanych odbywających karę pozbawienia wolności w bytomskiej jednostce.

Na bazie podpisanej umowy osadzeni będą wykonywać prace porządkowe i pomocnicze na rzecz Domu Pomocy Społecznej dla Dorosłych w Bytomiu. Więźniowie nie otrzymają za to wynagrodzenia.

Zatrudnienie osób pozbawionych wolności jest jednym z głównych zadań ustawowych, jakie realizuje Służba Więzienna. Praca jest niezwykle istotnym elementem procesu resocjalizacji, zdobyte doświadczenie zawodowe zwiększa szansę osadzonych na znalezienie uczciwej pracy po opuszczeniu jednostki penitencjarnej oraz niweluje zjawisko wykluczenia społecznego, powrotu do popełniania przestępstw oraz wypracowuje wolę przestrzegania porządku prawnego.

Zatrudnianie osadzonych poza aresztami wpisuje się w założenia Programu „Praca dla więźniów” realizowanego przez Służbę Więzienną od 2016 r.

To nie jedyny program, jaki realizuje bytomski areszt. Tamtejsi więźniowie od wielu miesięcy przechodzą kursy zawodowe i zdobywają nowe kwalifikacje, które mają im się przydać po opuszczeniu zakładu karnego.

- Szkolenia zawodowe w ramach Programu Operacyjnego Wiedza Edukacja Rozwój 2014-2020 rozpoczęły się w naszym areszcie w czwartym kwartale zeszłego roku. Wówczas przeprowadzono dwa cykle szkoleniowo-aktywizacyjne. Wtedy nowe umiejętności zawodowe zdobyło 24 skazanych odbywających karę pozbawienia wolności - wymienia Daria Trela, rzecznik prasowy Aresztu Śledczego w Bytomiu.

Osadzeni kształcili się w zawodzie brukarza oraz technologa robót wykończeniowych.

Projekt jest odpowiedzią na lokalne potrzeby rynku pracy oraz występujących deficytów zawodowych i jest dynamicznie do nich dostosowywany. Ponadto realizacja kursów zawodowych stanowi uzupełnienie programu „Praca dla więźniów”, realizowanego od 2016 roku przez Służbę Więzienną.

Kursy przygotowują skazanych także do podjęcia pracy w halach produkcyjnych powstających w zakładach karnych w ramach tego programu. W bytomskim areszcie planowane jest otwarcie zakładu produkcyjnego prowadzonego przez zewnętrznego kontrahenta.

TOP 100 najlepszych szkół podstawowych w woj. śląskim

Kim jesteś: Ślązakiem, Zagłębiakiem, czy gorolem? SPRAWDŹ TUTAJ

25 lat po pożarze lasów w Kuźni Raciborskiej. Zobacz niezwykły dokument multimedialny poświęcony tragedii z 1992 roku. Kliknij w przycisk PLAY. Zachęcamy, aby oglądać na monitorze komputera.

KLIKNIJ PONIŻEJ I POBIERZ
500 ZŁ NA DZIECKO WNIOSKI + FORMULARZE

KLIKNIJ W OBRAZ I ZOBACZ JAK PRAWIDŁOWO WYPEŁNIĆ WNIOSEK W PROGRAMIE RODZINA 500 PLUS

"Dobry kadr" Arkadiusza Goli. W najnowszym odcinku o Andrzeju Baturo.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!