Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Wielki Post, to krótki czas. Latami pracujemy, by w sobie coś zmienić, teraz mamy 40 dni

Karolina Koziolek
Karolina Koziolek
Ojciec Leonard Bielecki
Ojciec Leonard Bielecki Łukasz Gdak
Rozmowa z franciszkaninem, ojcem Leonardem Bieleckim o tym po co nam Wielki Post.

Dziś w Kościele rozpoczyna się Wielki Post. Liturgia proponuje nam na ten czas więcej niż zwykle obrzędów: nabożeństwa, rekolekcje, specjalne zasady, których mamy przestrzegać. Po co?
Przede wszystkim po to, by nas pobudzić do miłości i wdzięczności. Z mojego doświadczenia wiem, że dobrze się w tym sprawdzają nabożeństwa pasyjne czyli gorzkie żale i droga krzyżowa. Bardzo dobitnie i realnie uzmysławiają nam do jakiego stopnia Bóg ukochał człowieka. Do czego był zdolny, jak bardzo mógł wyniszczyć siebie ze względu na miłość do każdego z nas.

Ojciec wybrał gorzkie żale jako materiał do pracy na Wielki Post. W tym roku w Poznaniu odbędzie się kolejna edycja Akademickich Gorzkich Żali, które skupiają co niedzielę blisko tysiąc wiernych. Jak to się robi?

Bazujemy oczywiście na wielowiekowym nabożeństwie wynikającym wprost z pobożności ludowej, ale dajemy temu nową formę. Korzystamy ze starych, bardzo wzruszających tekstów, jednak nabożeństwo zyskuje współczesną aranżację muzyczną, co tydzień inną. Towarzyszy temu cykl kazań, które w tym roku będą bazować na miejscach kaźni Jezusa. Wygłoszą je bp. Damian Bryl oraz moi współbracia franciszkanie. Muzykę tworzą m.in. pracownicy i studenci Akademii Muzycznej, chór kameralny UAM, zespół „Siewcy Lednicy” oraz zespół jazzowy. Oprawą jednej z niedziel zajmą się uczestnicy warsztatów. Przy okazji zapraszam, trwają na nie zapisy na naszej stronie internetowej.

Co nam pomaga sensownie przeżyć Wielki Post? Tłumy na organizowanych przez Was nabożeństwa pokazują, że m.in. poczucie wspólnoty.
Z pewnością, choć nie tylko. Myślę, że ludzie przychodzą na AGŻ tak chętnie dlatego, że mimo tłumu atmosfera pozwala na nawiązaniu indywidualnego kontaktu z Bogiem. Pomaga w tym oczywiście muzyka, ale także w tym roku po raz pierwszy sztuka. Będziemy prezentować co niedzielę inną grafikę artystki Bianki Rolando.

Jak w czymś co jest powtarzalne, znajome, rutynowe można odnaleźć coś nowego?
Na naszych nabożeństwach robimy to poprzez modyfikację formy. To tak jak z wakacjami nad morzem. Możemy tam jeździć co roku, ale za każdym razem robimy coś innego. Nowa forma odrywa nas od tego, do czego zostaliśmy przyzwyczajeni. Druga ważna rzecz to głęboka świadomość w czym się uczestniczy. Im większa świadomość tego, czego doświadczam, tym większe jest nasze zaangażowanie. Świadomość pogłębia przeżycie. Podobnie jest w relacji miłości między dwojgiem ludźmi. Im bardziej wiem czym jest miłość między nami, tym zaczynam ją głębiej przeżywać.

Jak można zyskać tę świadomość?
Chodzi o intelektualne zatopienie się w treść tego, co przeżywamy. W przypadku Wielkiego Postu pomaga zatopienie się w treść wspomnianych nabożeństw. Pozwala na nowo odkryć ideę, która za tym stoi. Z poziomu intelektu w naturalny sposób schodzimy na poziom serca. Z całą pewnością pomaga wspólnotowe przeżywanie wiary. Doświadczenie modlących się ludzi, nastraja nas samych do modlitwy.

Dziś Środa Popielcowa, czyli, dla katolików, coroczna lekcja pokory.

To mocne wejście. Ma budzić w nas świadomość czego za chwilę będziemy świadkami. Zmieniają się nasze doświadczenia, zmienia się także nasze spojrzenie na rzeczy, które są dla nas powtarzalne. Każde święta przeżywamy nieco inaczej, bo sami jesteśmy już inni. Pamiętajmy, że Wielki Post jest bardzo krótki. Czasami pracujemy latami, by w sobie coś zmienić. Teraz mamy jedynie 40 dni. Wykorzystajmy ten czas jak najlepiej, bo on bardziej niż inny sprzyja zmianom.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski