W październiku nie cofniemy zegarków?

  W październiku nie cofniemy zegarków?

  Marcin Kaźmierczak

  Gazeta Wrocławska

  Aktualizacja:

  Gazeta Wrocławska

  Zdjęcie ilustracyjne

  Zdjęcie ilustracyjne ©Fot. Piotr Krzyżanowski / Polska Press Grupa

  Ludowcy chcą, aby Polska odeszła od wprowadzonej w 1977 r. październikowej i marcowej zmiany czasu. W myśl projektu ustawy, który mają złożyć jeszcze w tym tygodniu posłowie PSL w Polsce przez cały rok miałby obowiązywać czas letni.
  Zdjęcie ilustracyjne

  Zdjęcie ilustracyjne ©Fot. Piotr Krzyżanowski / Polska Press Grupa

  Jako pierwsi zmianę czasu z zimowego na letni wprowadzili już podczas I wojny światowej Niemcy. Na podobny krok ponad pół wieku później w 1977 r. zdecydował się rząd PRL. Czy jeszcze w tym roku Polska zrezygnuje z październikowego i marcowego przesuwania wskazówek w zegarach? Chcieliby tego posłowie PSL, którzy jeszcze w tym tygodniu mają złożyć w sejmie stosowny projekt ustawy.

  – Stały czas przez cały rok to przede wszystkim względy zdrowotne.
  Poza tym spójrzmy, jaki chaos wprowadza i jakie koszty generuje zmiana czasu w transporcie, zwłaszcza na kolei. Dwa razy w roku rozkłady jazdy są zaburzone, a gdy przechodzimy na czas zimowy pociągi muszą stać przez godzinę, nierzadko gdzieś w szczerym polu. Zmiana może również negatywnie wpływać także na sprawy prawno-pracownicze. Jeśli ktoś pracował o godzinę dłużej, niekoniecznie pół roku później pracował godzinę krócej – wymienia Paweł Bejda, poseł PSL i jeden z inicjatorów projektu.

  Zmiana czasu zdaniem Ludowców nie ma także żadnego uzasadnienia ekonomicznego, a przecież właśnie względy ekonomiczne, a zwłaszcza oszczędność energii były jednymi z podstawowych, gdy w 1977 r. wprowadzano w Polsce podział czasu na letni i zimowy.

  – Spójrzmy na biurowce, w których światła palą się przecież na okrągło, podobnie w fabrykach i halach produkcyjnych. W domach mamy z kolei energooszczędne żarówki. Z drugiej strony jeśli nie zapalimy światła po południu, będziemy musieli zrobić to rano, więc wychodzi na jedno – zauważa Bejda i jak dodaje przejście na stały czas letni nie wpłynie także negatywnie na wymianę handlową. – W dzisiejszych czasach świat nie zna granic i nie ma też granic czasowych. Handlujemy przecież choćby z Chinami, które są w zupełnie innej strefie czasowej niż Polska i jakoś w niczym ta różnica nie przeszkadza.

  Choć naturalnym czasem astronomicznym w Polsce jest czas zimowy, posłowie PSL chcieliby, abyśmy na stałe działali według czasu letniego. W Polsce obowiązywałby więc ten sam czas co m.in. na Ukrainie. Miałoby to jednak pozytywnie wpłynąć na zdrowie psychiczne Polaków.

  – Spójrzmy na kraje Europy Północnej, które choć bogate, mają inny problem – słabe nasłonecznienie. Brakuje witaminy D i wiele osób cierpi na depresję. Zmiana czasu na letni pozwoli także zadbać o zdrowie fizyczne i psychiczne i Polaków. Poza tym dłuższa możliwość korzystania ze światła dziennego pozwoli zrobić więcej rzeczy. Gdy jeździłem do Niemiec, czy Francji zawsze z zazdrością patrzyłem na to, że w tych krajach słońce zachodzi dużo później niż w Polsce. Człowiek rano wstaje wypoczęty, więc łatwiej mu znieść szarugę. Po południu będzie miał z kolei więcej czasu na swoje zajęcia przy świetle dziennym. To szczególnie istotne dla rolników – podkreśla Paweł Bejda.

  Posłowie PSL kończą pisać uzasadnienie projektu. Chcą go złożyć jeszcze podczas obecnego posiedzenia sejmu. Możliwe, że jeszcze w tym tygodniu. Jeśli by się to udało, być może już w październiku nie cofalibyśmy zegarków o godzinę.
  – Wszystko jest możliwe. Mamy nadzieję, że nasz projekt nie trafi do tzw. marszałkowskiej zamrażarki i że nie storpedują go posłowie PiS. Czas jest przecież ponadpartyjny i nieubłagany. Poza tym tę zmianę, jeśli nie ustawą, można wprowadzić także rozporządzeniem premiera. Jeśli nie zdążymy przed październikiem, wtedy na stałe chcielibyśmy przejść na czas letni w marcu – zapowiada Bejda.

  Sonda

  Czy jesteś za pozostawieniem czasu letniego przez cały rok?


  Czytaj także

   Komentarze (118)

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   ojta ojta

   vqrwiony (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 7 / 1

   Tyle lat współrządzili to dlaczego tego nie zrobili,nie mają już lepszych pomysłów ?

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   strefa

   Jarek P (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 6 / 3

   Chciałbym żeby był ciągle czas letni, ale nie chciałbym zmieniać strefy czasowej jadąc do Czech czy Niemiec. Trzeba by to przeforsować w całej Unii


   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   a

   tynie kumasz (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 3 / 1

   że w jedym kraju słońce szybciej wschodzi niż w drugim więc nie da się w całej unii wprowadzic jednego czasu bo jedni mają widno inni ciemno i co chciał byś budzić się o 4 rano chociaż była by...rozwiń całość

   że w jedym kraju słońce szybciej wschodzi niż w drugim więc nie da się w całej unii wprowadzic jednego czasu bo jedni mają widno inni ciemno i co chciał byś budzić się o 4 rano chociaż była by normalnie np. 9przed zmianą itd.....zwiń


   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   na razie to tobie nie wychodzi

   . (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 1 / 1

   W całej Unii są raptem 3 strefy czasowe pomimo różnic geograficznych. Większość krajów ma ten sam czas, co Warszawa, Paryż, Oslo (poza UE), czy Madryt.
   Ty byś chciał, żeby w każdym powiecie było...rozwiń całość

   W całej Unii są raptem 3 strefy czasowe pomimo różnic geograficznych. Większość krajów ma ten sam czas, co Warszawa, Paryż, Oslo (poza UE), czy Madryt.
   Ty byś chciał, żeby w każdym powiecie było inaczej...zwiń

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Zabawka dla motłochu

   . (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 4 / 5

   To są medialne mrzonki.

   Skutki wprowadzenia braku zmiany w tym roku:
   1. Będziemy mieć inny czas, niż reszta Unii. Nie inną strefę, tylko co pół roku inny czas. To było dobre za cara, ale w...rozwiń całość

   To są medialne mrzonki.

   Skutki wprowadzenia braku zmiany w tym roku:
   1. Będziemy mieć inny czas, niż reszta Unii. Nie inną strefę, tylko co pół roku inny czas. To było dobre za cara, ale w dzisiejszych czasach będzie śmiesznie, gdy czasem będziemy przesuwać zegarek jadąc za granicę, a czasami nie.

   2. TOTALNA AWARIA SYSTEMÓW INFORMATYCZNYCH, które są przygotowane na zmianę czasu i w ciągu kilku tygodni się nie zmienią. Dla posiadacza tabletu to nic, a dla dużej firmy to problem.

   Można oczywiście zrezygnować ze zmiany czasu, ale taka ZMIANA to też zmiana i wymaga rozsądnego przygotowania! Najlepiej zrobić to razem z całą UE i dać czas na poprawki do systemów.

   Warto też dodać, że NATURALNYM czasem dla Polski jest czas zimowy. To nasz czas astronomiczny - czyli taki, w którym południe jest o 12:00. Oczywiście dotyczy to konkretnego południka, bo słońce na wschodzie zachodzi niemal 40 min. wcześniej niż na zachodnim krańcu. Warto jednak pamiętać, że WSPÓLNA STREFA CZASOWA jest na tyle ważna, że większość krajów Europy zdecydowała się na jedną strefę. Wspólny czas jest po prostu wygodny.

   A co do wstawania po ciemku i powrotów do domu, to nikt nie wyrył w kamieniu, że praca, czy szkoła muszą się zaczynać o 08:00. Naprawdę nie muszą.
   zwiń


   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Nie

   gosc (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 1 / 2

   Firmy maja serwer czasu i tylko to się przestawia.


   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Dzieciaku, ochłoń

   . (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 3

   Wystarczy zwykły Windows - on się przestawia, bo ma to zakodowane.
   A przestawienie czasu o godzinę według ntp to katastrofa.

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Wprowadzić POLSKI czas narodowy!

   Polska wstaje z kolan! (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 10 / 6

   Dosyć finansowanego przez Sorosa czasu narzucanego przez żydowską Unię!

   Będziemy mieć nasz własny czas, narodowy. Jedna godzina to będzie 10 zdrowasiek, a nie jakieś judejskie minuty.


   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   F

   G (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 4 / 3

   Haha dobre pozdrawiam przedmówce i dodaje od siebie precz z PiS i z klerem ! Niech żyje nasza unia europejska !

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Zmiana czasu

   Kociak (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 8

   Nie wiem czy wy wiecie ale to nie tylko PSL ale też PiS wymyślił to żeby nie przechodzić na czas zimowy a jak też chodzi to nie wszyscy mają energooszczędne i ledowe żarówki więc lepiej ludzie...rozwiń całość

   Nie wiem czy wy wiecie ale to nie tylko PSL ale też PiS wymyślił to żeby nie przechodzić na czas zimowy a jak też chodzi to nie wszyscy mają energooszczędne i ledowe żarówki więc lepiej ludzie pomyślnie o tym co piszecie zwiń

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   W końcu !!!

   is only me (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 25 / 3

   Nareszcie ktos pomyslal ! 1 czas normalny powinien obowiazywac a nie zabawy w przestawianie zegarkow. Popieram w 100%


   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Durna pało

   . (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 1 / 9

   Nikt niczego nie pomyślał. To jest całkowicie nieprzemyślane działanie pod publiczkę.


   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   yebane hieny

   ed (gość)

   Zgłoś naruszenie treści

   Dynia cie nie boli ?

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   widzisz

   gosc (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 2

   Zamiast ubliżać to byś uargumentował dlaczego a tak... To dzieli ludzi na poziomie a ciebie,

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Na czas zimowy

   G. (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 6 / 9

   Powinien obowiązywać przez cały rok czas zimowy.

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Czyli jescze gorzej niż Niemcy wprowadzili w czasie I wojny światowej

   wrocławianiN (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 6 / 4

   Teraz należy cofnąć te godzinę aby przejść na naturalny czas naszej strefy. Wiosną natomiast możemy porozmawiać czy przechodzimy na czas letni czy nie.

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Wazne o ktorej idzie sie do pracy

   Rafal (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 4 / 4

   Nie wazne czy czas zimowy czy letni. Wazne o ktorej idzie sie do pracy. Moze byc i zimowy - byleby o 8 poszlo sie do pracy. Tak by w zimie po powrocie z pracy miec jeszcze czas na spacer z dziecmi.

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   To może od razu przejść na cale i mile polskie?

   melek (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 5 / 10

   Rolnik pracuje o świcie i ma cały dzień wolny.A gdy sie odpoczywa wieczorem w domu to dynda czy na dworze jest ciemno czy nie.Zmiana czasu spowoduje ze do nowych warunków zaczną zmieniać godziny...rozwiń całość

   Rolnik pracuje o świcie i ma cały dzień wolny.A gdy sie odpoczywa wieczorem w domu to dynda czy na dworze jest ciemno czy nie.Zmiana czasu spowoduje ze do nowych warunków zaczną zmieniać godziny pracy firmy , sklepy itd.Ludzie teraz jeżdżą autami daleko do pracy.Wypadki są z niewyspania bo wstają wcześnie aby dojechać .Teraz będą jeździć po ciemku więc wypadków przybędzie.Szczyt wieczorny jest dwa razy większy niż południowy i poranny więc energetyka solarna skorzystałaby z przesunięcia do strefy UTC+2h .Stały czas wprowadzi perturbacje przy przekraczaniu granic a tu regulacje rozkładów są trudniejsze niż w kraju.W kraju część pociągów stoi w polu ale część może dowieźć wcześniej do stacji docelowej. May ten sam czas co Niemcy więc perturbacje są tylko 2 dni w roku.Teraz jak zamrozimy czas letni to przekraczając granice z Niemcami będziemy musieli przestawiać zegarki a to znaczy że nie wystarczy doregulować rozkłady stojąc godzinę w polu ale będzie trzeba miedz dwa rozkłady jazdy jeden letni a drugi zimowy bo czas w Niemczech będzie sie zmieniał w połówce roku a u nas będzie stały. Ktoś zapomniał że jesteśmy globalną wioską i że takie zamrożenie czasu w jednym miejscu będzie generować takie problemy jakie generują podróże w czasie.To już lepiej gubić czas płynnie , codziennie 20 s .W dobie komputerów można zrezygnować z 24 stref czasowych a posługiwać się czasem uniwersalnym lub tych stref zrobić dużo więcej. To by było ciekawie gdyby czas podróży różnił sie w zależności od kierunku jazdy bo przejechanie ok 60 km przesuwałoby czas o 4 minuty.zwiń


   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Byle do przodu

   Felicja (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 8

   A co Ty chcesz od rolników? Myślisz że zwierzęta jedzą tylko o "świcie" :D

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   Nie przegap

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama