Menu Region

TVP wyprodukuje dwa seriale fabularne: o Żołnierzach...

TVP wyprodukuje dwa seriale fabularne: o Żołnierzach Wyklętych i Brygadzie Świętokrzyskiej

Data dodania: Ostatnia aktualizacja:

Polska

TVP/AIP

5Komentarzy Prześlij Drukuj
TVP wyprodukuje dwa seriale fabularne: o Żołnierzach Wyklętych i Brygadzie Świętokrzyskiej TVP wyprodukuje dwa seriale fabularne: o Żołnierzach Wyklętych i Brygadzie Świętokrzyskiej
Telewizja Polska prowadzi prace nad nowymi serialami historycznymi. W TVP 1 powstała koncepcja serialu fabularnego o Żołnierzach Wyklętych, zaplanowanego wstępnie na trzy sezony. Natomiast TVP 2 wyemituje serial na podstawie powieści „Legion” Elżbiety Cherezińskiej, opisującej epopeję Brygady Świętokrzyskiej Narodowych Sił Zbrojnych.
Według dyrektora TVP 1 Jana Pawlickiego, serial o Żołnierzach Wyklętych ma opowiadać o losach fikcyjnego oddziału, który po wkroczeniu Sowietów pozostaje na Kresach Wschodnich („za kordonem”) i w obronie Polaków toczy walki z NKWD, następnie przedziera się za Bug, gdzie decyzją dowódcy zostaje zdemobilizowany. Denuncjacje i aresztowania zmuszają jednak żołnierzy do ponownego przejścia do konspiracji i podjęcia walki przeciw UB i KBW.
Oddział przechodzi na tzw. Ziemie Odzyskane – skąd bohaterowie przedostają się na Zachód, by dalej walczyć z komunistami. - Będzie to opowieść o polskich superbohaterach z krwi i kości, na podstawie prawdziwych historii m.in. Zapory, Łupaszki, Anatola Radziwonika, Rafała Gan-Ganowicza – mówi Jan Pawlicki. Emisja pierwszego sezonu planowana jest jesienią 2017 roku.

Partnerem anteny w przygotowaniu i produkcji serialu będzie festiwal NNW (Niepokorni, Niezłomni, Wyklęci), którym kieruje reżyser Arkadiusz Gołębiewski. - Festiwal od lat integruje twórców filmów, książek i słuchowisk radiowych o polskim podziemiu niepodległościowym. Stał się kopalnią wiedzy o tym okresie – mówi Gołębiewski.

- Wokół festiwalu powstał szereg inicjatyw społecznych. Chcemy ten potencjał wykorzystać. Festiwal NNW jest naszym naturalnym wsparciem – podkreśla Jan Pawlicki.

W TVP 2, z inicjatywy dyrektora Macieja Chmiela, trwają prace nad adaptacją powieści „Legion” Elżbiety Cherezińskiej, przedstawiającej epopeję Brygady Świętokrzyskiej Narodowych Sił Zbrojnych. Żołnierze NSZ toczyli walki z Niemcami i partyzantką sowiecką, następnie (za zgodą tych pierwszych) przeszli na teren Czech, gdzie wyzwolili niemiecki obóz koncentracyjny dla kobiet w Holiszowie i połączyli się z armią generała Pattona.

- Chcę przedstawić dzięki „Legionowi” historię, która jest pełnokrwista, budzi do dziś gorące emocje, a opowiada o polskim zwycięstwie odniesionym wbrew wszystkiemu i wszystkim – mówi Maciej Chmiel.
5

Komentarze

zwiń wszystkie wątki najnowsze najstarsze

Dodajesz jako: Gość

Ilość znaków do wpisania:

Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

zaloguj się

Chwała Bohaterom

+1 / 0

Autor komentarza nie dodał zdjęcia

Antytusek (gość)  •

Wreszcie PRAWDA UJRZAŁA ŚWIATŁO DZIENNE.
Śmiecie antypolskie matoły tyle lat zakłamywały historię.
Brawo PiS.
Brawo Prezesie Kaczyński.

odpowiedzi (0)

skomentuj

Tworzymy historię na nowo

0 / -2

Autor komentarza nie dodał zdjęcia

Mój dziadek był w AK (gość)  •

Pożyteczni idioci - tak Niemcy traktowali Swiętokrzyską Brygadę NSZ i jej dowódcę Bohuna. ŚB NSZ robiła hitlerowcom świetną robotę. Walczyła z polskim podziemiem nie tylko tzw. komunistycznym ale również AK (Pod Cacowem doszło do strzelaniny z oddziałem AK. Po jakimś czasie pojawili się Niemcy i dzisiaj niedouczeni historycy piszą, że była to bitwa NSZ z Niemcami). Po całym zajściu do jednego z domów w sąsiedniej wsi przyszedł żołnierz w mundurze NSZ i powiedział do mojej babci: "Niech pani da mi jakieś cywilne ciuchy. Idę do domu. Mam w D.. takie wojsko gdzie każą mi strzelać do swoich." Pod koniec wojny ŚB przeszła oficjalnie na stronę Niemców.

odpowiedzi (0)

skomentuj

Brygada Świętokrzyska NSZ

+4 / 0

Autor komentarza nie dodał zdjęcia

Leonard Zub-Zdanowicz ps. "Ząb" (gość)  •

Oddziały Brygady Świętokrzyskiej NSZ (5 maja 1945 roku) zaatakowały niemiecki obóz koncentracyjny w czeskim Holiszowie. Po walce niemiecka załoga skapitulowała. Uwolniono ok. 700 więźniarek (m,in. Polki, Czeszki, Żydówki, Rumunki, Francuzki). Do niewoli wzięto ok. 200 SS-manów i 15 strażniczek za cenę jedynie 2 rannych. Kobiety były zamknięte w barakach przygotowanych przez Niemców do podpalenia. Według znalezionej dokumentacji obozowej obóz miał zostać zniszczony wraz z przebywającymi tam więźniarkami tuż przed wejściem wojsk alianckich. Udana akcja Brygady Świętokrzyskiej ocaliła im życie.

Warto zaznaczyć, że był to jedyny przypadek wyzwolenie obozu koncentracyjnego przez oddziały partyzanckie w czasie II wojny światowej. Dokonali tego polscy partyzanci! W Holiszowie jest tablica upamiętniająca tamte wydarzenia.

odpowiedzi (0)

skomentuj

czekam juz z niecierpliwascia

0 / -3

Autor komentarza nie dodał zdjęcia

mara ślonsko (gość)  •

kiedy bede mogl zobaczyc sceny jak ci "uwielbiani zolnierze"morduja cywilne osoby babcie, kobiety ciezarne,dzieci i dziadkow, gwalca mlode dziewczyny,kradna z chlewa ostatnia krowe i swiniaka.No ale tego poprawna polsko- kaczorowska konmatografia na pewno nie nakreci.

odpowiedzi (0)

skomentuj

Do wiadomosci

+1 / -2

Autor komentarza nie dodał zdjęcia

widz telewizji ruskiej czyli " Czerech kopnietych i HUND / Schäfer (gość)  •

Ta Polska telewija mo " maka " na tle zolnierze ( wojokow ) a to wszystko za przyczyna Jarka pseudonin Kartofel Jak nie zolnierze to teczki Kiszczaka,Jaruzelskiego to Bolek itd.

odpowiedzi (0)

skomentuj