Tomasz Komenda: Jak ci ludzie, którzy mnie wsadzili mogą...

  Tomasz Komenda: Jak ci ludzie, którzy mnie wsadzili mogą patrzeć w lustro?

  Marcin Rybak

  Gazeta Wrocławska

  Aktualizacja:

  Gazeta Wrocławska

  Tomasz Komenda jest niewinny - orzekł dziś Sąd Najwyższy
  1/12
  przejdź do galerii

  Tomasz Komenda jest niewinny - orzekł dziś Sąd Najwyższy ©marek szawdyn/polska press

  O ponad 10 milionów złotych odszkodowania dla Tomasza Komendy chce walczyć prof. Zbigniew Ćwiąkalski, jego obrońca, były minister sprawiedliwości. Zapowiedział to po tym, gdy dziś w południe Sąd Najwyższy ostatecznie uniewinnił Komendę od zarzutów morderstwa i brutalnego gwałtu w Miłoszycach pod Wrocławiem. Za przestępstwa których nie popełnił Komenda spędził w więzieniu 18 lat. - Jak ci ludzie, którzy mnie wtedy wsadzili, mogą teraz spokojnie patrzeć w lustro - pytał dziś.
  Usłyszałem to, co powinienem usłyszeć 18 lat temu, na początku tego postępowania. Jakby tona spadła mi z pleców - mówił Tomasz Komenda po ogłoszeniu wyroku o uniewinnieniu. - Jak ci ludzie, którzy mnie wtedy wsadzili, mogą teraz spokojnie patrzeć w lustro? Bardzo mocno wierzę w to że zasiądą na ławie oskarżonych - dodał.
  - Modliłem się do papieża Jana Pawła II, żeby mnie do siebie zabrał albo żeby mi pomógł. I stał się cud. Chcę pojechać na jego grób i mu podziękować - dodał.

  - Od 20 lat jestem adwokatem, a o takiej sprawie jeszcze nie słyszałem - mówi profesor Zbigniew Ćwiąkalski portalowi GazetaWroclawska.pl. - Żeby człowiek przesiedział 18 lat w więzieniu z przekonaniem, że jest niewinny. I to jeszcze z takimi zarzutami.

  Sąd Najwyższy uniewinnił Tomasza Komendę. Czytaj więcej na ten temat

  Obrońca Tomasza Komendy dodaje, że teraz trzeba trochę odpocząć, "odstresować się," a później zająć się przygotowywaniem pozwu o odszkodowanie i zadośćuczynienie. Zanim sformułowane zostanie żądanie konkretnej kwoty, profesor będzie musiał usłyszeć od Tomasza Komendy relację o tym jakich krzywd doznał siedząc w areszcie i więzieniu. Co tam się z nim działo. Będzie trzeba też szczegółowo wyliczyć jego straty. Choćby to ile zarobiłby gdyby nie pozbawienie wolności. Ćwiąkalski już teraz zapowiada jednak, że w grę będzie wchodziła kwota powyżej 10 mln zł.  - Czujemy satysfakcję. Bardzo nam zależało żeby Tomasz Komenda właśnie tu, w Sądzie Najwyższym usłyszał, że jest niewinny. I tak właśnie się stało - mówi prokurator Robert Tomankiewicz, jeden ze śledczych z Prokuratury Krajowej, który pracował nad tą sprawą.

  - Od początku, odkąd zaczęliśmy się tą sprawą zajmować, wydawało się, że coś jest nie tak z Tomkiem i jego winą - mówi policjant, członek specjalnego zespołu śledczego zajmującego się od wielu miesięcy sprawą miłoszycką. - Tak po ludzku jak się myśli o tej sprawie. Zamykają młodego chłopca, który nawet nie był legitymowany za takie przestępstwo. I to dokonane wspólnie z kimś innym. I on - mimo 25-letniego wyroku - milczy i nie mówi z kim był? Zachowuje się jak zawodowy przestępca? A potem zaczęliśmy się zastanawiać jak zebrać dowody, że on na prawdę jest niewinny? Przecież trzy sądy go skazały. Gdyby nie współpraca z prokuraturą nic by się nie udało. Zderzylibyśmy się ze ścianą jak Tomek - dodaje nasz rozmówca z policji.

  Komentarze (97)

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Robert U.

  Robert U. (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 4

  O autorze tego artykułu w trakcie konferencji mówił Pan Tomasz Komeda. Redakcjo odsuńcie od tematu Pana Rybaka chyba się to TK należy z Waszej strony.

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  NA LUDZKI KRZYWDZIE ZARABIA ELYTA

  777 wolNY rynek KOnkuRENTcji KOrPOrata I SZCZUUURA=KASA I KARIERA Eg0izMUUU (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 5

  LEKARZ NA CHOROBIE PRaWNIK NA NIEWINNOSCI I CHORYM POkrOWIM PRaAFIE UCITYEL OGŁUPIA PLeBEJSTWO KSIONDZ NA SWOICH GRZECHACH POlITYK NA mAFI
  BIUREW NA nietKALInoSCI itd ITP.

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Autor ...

  RS. (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 5

  ... tego artykułu czy tez wiadomości w końcu stal się popularny :)

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Paliwo

  Ppp (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 5

  Jak dostanie taka kwotę będzie mógł tankować do pełna

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Proces

  Roman (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 7

  Jakie to odszkodowanie 10 000000 siedział 18 lat 40000 to roczny dochód razy 18 lat 7.2 00 000 zł walczy o 10.000000 po te pieniądze wyciągnie rękę fiskus i suma jest 7.2 miliona to kwota która by...rozwiń całość

  Jakie to odszkodowanie 10 000000 siedział 18 lat 40000 to roczny dochód razy 18 lat 7.2 00 000 zł walczy o 10.000000 po te pieniądze wyciągnie rękę fiskus i suma jest 7.2 miliona to kwota która by zarobił na wolności A gdzie odszkodowanie za poniżanie przez kolegów z celi i klawiszy gdzie zadośćuczynienie ta kwotę to powinni płacić ci którzy mu ta krzywdę wyrządził A nie my podatnicy. zwiń


  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Zadośćuczynienie

  Prawnik (gość)

  Zgłoś naruszenie treści

  Od zadośćuczynienia nie płaci się podatku dochodowego

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  A DLACZEGO SPRAWCY SĄ ANONIMOWI PROKURATORZY,ŚLEDCZY SĘDZIOWIE REJONOWI ,OKRĘGOWI...

  WROCKUS (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 15 / 3

  TRZEBA UJAWNIĆ DANE URZĘDNIKÓW PUBLICZNYCH SPRAWCÓW TEGO NIESZCZĘŚCIA TOMASZA KOMENDY....TRZEBA ICH WEZWAĆ DO ODSZKODOWANIA ZRZUTKI NA PANA TOMKA..
  A MOŻE NIEKTÓRYM TRZEBA UDOSTĘPNIĆ IM CELĘ W ZK...rozwiń całość

  TRZEBA UJAWNIĆ DANE URZĘDNIKÓW PUBLICZNYCH SPRAWCÓW TEGO NIESZCZĘŚCIA TOMASZA KOMENDY....TRZEBA ICH WEZWAĆ DO ODSZKODOWANIA ZRZUTKI NA PANA TOMKA..
  A MOŻE NIEKTÓRYM TRZEBA UDOSTĘPNIĆ IM CELĘ W ZK STRZELIN
  TRZEBA ZAJĄĆ SIĘ PERSONELEM ZK STRZELIN....
  I KOLEGAMI Z POD CELI.............zwiń


  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  kasta

  nadludzi (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 1

  Oni może są na emeryturach ale ich następcy robią to samo.

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Ćwiąkalski to jedno

  Mafia reprywatyzacyjna (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 11 / 1

  ale córka też ma swoje "zasługi". Gdy był ministrem przejęła kamienicę "na kuratora". Osoba która rzekomo byla spadkobierca musiala miec 118 lat w 2008 roku. Później się okazało ze spadkobierca...rozwiń całość

  ale córka też ma swoje "zasługi". Gdy był ministrem przejęła kamienicę "na kuratora". Osoba która rzekomo byla spadkobierca musiala miec 118 lat w 2008 roku. Później się okazało ze spadkobierca zmarł w roku 1958, ale kamienica już była zwrócona. Paweł Spiewak, który to ujawnił został pozwany córkę Ćwiąkalskiego....zwiń

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Lekarze, sędziowie, prokuratorzy - kasta świętych krów.

  KMWTW (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 18 / 2

  Lekarze, sędziowie, prokuratorzy - kasta świętych krów. Nie ważne czy są za PO,PSL,PiS,SLD... zawsze wychodzą obronną ręką ze wszystkiego, zawsze są ponad prawem.

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  wenezuela a paliwo

  21cm (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 1 / 2

  Wiedziałam, że przemysł naftowy w Wenezueli prędzej czy później dobiegnie załamania.

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  tylko polskie

  Wielki (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 4

  tylko na polskich stacjach paliwo drozeje wolniej, bo oni staja przeciw zydom i amerykanom co podnosza ceny


  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  małyś cłowieku

  a (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 1

  to się leczy a to co napisano to antysemityzm

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Nie przegap

  Wideo