Świebodzińska figura na świeczniku. Stała się obiektem drwin...

  Świebodzińska figura na świeczniku. Stała się obiektem drwin internautów

  Alicja Kucharska

  Gazeta Lubuska

  Aktualizacja:

  Gazeta Lubuska

  Figura Chrystusa Króla ze Świebodzina znów stała się sławna. To wszystko przez anteny, zamontowanie w koronie.
  1/8

  Przejdź do
  galerii zdjęć

  ©Alicja Kucharska / archiwum "GL"

  Od kilku dni nie słabnie dyskusja, która rozpętała się wokół figury Jezusa Chrystusa Króla Wszechświata. I bynajmniej nie jest to dyskusja na temat religijnej roli, jaką miała pełnić.
  Najwyższy na świecie pomnik przedstawiający Jezusa Chrystusa stał się obiektem drwin. A wszystko za sprawą medialnych doniesień, jakoby na głowie Jezusa, w koronie, miały być ukryte anteny należące do firmy zajmującej się dostarczaniem Internetu.

  „Jezus z Nazaretu, dostawca Internetu”, „Niech będzie pochwalony Internet boży” - to przykładowe hasła, które zawładnęły internetową przestrzenią.
  Nie brakuje też niewybrednych komentarzy. Informacja obiegła niemal wszystkie media w Polsce i wywołała niemałe emocje. Padają pytania: czy figura nie jest wykorzystywana wyłącznie do celów religijnych? Czy anteny służą do komercyjnego nadawania sygnału internetowego? Czy parafia na tym zarabia?
  Zobacz galerię
  O komentarz poprosiliśmy kurię diecezjalną w Zielonej Górze. - Rozmawiałem z ks. Janem Romaniukiem, proboszczem parafii pw. Miłosierdzia Bożego w Świebodzinie, na terenie której znajduje się figura Chrystusa. Powiedział mi on, że na szczycie monumentu znajduje się instalacja odgromowa, nic mu nie wiadomo natomiast o umieszczonych tam antenach - wyjaśnia ks. Andrzej Sapieha, rzecznik prasowy kurii diecezjalnej w Zielonej Górze. - Proboszcz dodał również, że w okresie, gdy pełni on swój urząd, to jest od lipca 2014 r., parafia nie zawierała żadnej umowy na umieszczenie tego rodzaju urządzeń na figurze Chrystusa. Na otrzymuje również żadnych dochodów z takiego tytułu.

  Figura Chrystusa Króla ze Świebodzina znów stała się sławna. To wszystko przez anteny, zamontowanie w koronie. Alicja Kucharska / archiwum "GL"


  Ks. A. Sapieha skontaktował się również z poprzednikiem obecnego proboszcza, który kierował parafią w latach 2010-2014. - Także on poinformował mnie, że w czasie, gdy był on proboszczem, nie zwracano się do niego z prośbą o zainstalowanie anten na monumencie. Będziemy się starali wyjaśnić, co to za urządzenia - zapewnia ks. Andrzej Sapieha.

  Oświadczenie kurii wywołało burzę. „Skoro właściciel posągu nie wie, kto anteny zainstalował, to znaczy, że to sprawa dla policji”, „zdjęcia pokazują instalacje antenowe w koronie figury. Po co temu zaprzeczać?”, „Wystarczy powiedzieć: mamy anteny komercyjne”- komentują internauci. Ale część osób nie widzi w tym nic złego, twierdząc że nie rozumieją całej afery a lokalizacja instalacji w tym miejscu, jest naturalna z uwagi na położenie obiektu. Nie widzą też nic złego w tym, że parafia mogłaby na tym zarabiać, bo przecież utrzymanie pomnika kosztuje.

  Skoro właściciel posągu nie wie, kto anteny zainstalował, to znaczy, że to sprawa dla policji

  Trudno ustalić, od kiedy instalacja - czy to odgromowa, czy też nie - znajduje się na figurze. Zdjęcia nie pozwalają rozwikłać zagadki, gdyż najczęściej są robione z dołu, a stojąc u stóp świebodzińskiej figury, nie sposób zobaczyć, co kryje się na samej górze, za 3-metrową koroną. Wiele osób twierdzi, że instalacja jest tam jeszcze od czasów poprzednika obecnego proboszcza, inni zauważają, że podczas remontu pomnika, dwa lata temu jej nie było. Nasze telefony do firm, które w ostatnich latach wykonywały prace przy figurze także na niewiele się zdały. A pytanie, czy była już wtedy instalacja pozostało bez odpowiedzi.
  Zobacz galerię
  O to, czy na montaż instalacji na wysokości należy mieć zgodę zapytaliśmy w starostwie. Zastępca naczelnika Wydziału Budownictwa i Ochrony Środowiska Edyta Malinowska wyjaśnia, że informacje o instalacji odgromowej powinny być już na etapie projektu, gdyż konieczność jej zainstalowania zależy od klasyfikacji obiektu budowlanego do kategorii zagrożenia. - Instalacja odgromowa jest poniekąd częścią budowli i w przypadku pomnika Chrystusa Króla została zatwierdzona przez tutejszy organ decyzją o pozwoleniu na budowę.

  Nie przypominamy sobie żadnego wniosku o decyzję środowiskową na lokalizację takich urządzeń

  Co jeśli nie jest to instalacja odgromowa? Zgodnie z ustawą, zgłoszenia organowi administracji architektoniczno- budowlanej wymaga instalowanie urządzeń o wysokości powyżej 3 m na obiektach budowlanych. - Na instalację zwykłych anten do przesyłu internetowego nie trzeba mieć zgody. Zgłoszenia powinno dokonywać się w przypadku instalacji, które mogą wytwarzać pola elektromagnetyczne. Wówczas przed zainstalowaniem, należy zgłosić prace w wydziale ochrony środowiska - mówi E. Malinowska.

  - Nie przypominamy sobie żadnego wniosku o decyzję środowiskową na lokalizację takich urządzeń - komentuje natomiast Krzysztof Tomalak, zastępca burmistrza.

  Na tym nie koniec! Bo w planie zagospodarowania przestrzennego z 2014 r. wyczytujemy, że ustalono zakaz umieszczania na pomniku reklam i urządzeń infrastruktury technicznej. Wynika z tego, że jeśli okazałoby się, że anteny nie są częścią instalacji odgromowej, to być może znajdują się tam w ogóle nielegalnie. Na tę chwilę do Powiatowego Inspektoratu Nadzoru Budowlanego nie wpłynęło żadne zgłoszenie w tej sprawie. Na policję również.

  Zobacz też wideo: Jezus ze Świebodzina w pełnej okazałości - zdjęcia lotnicze

  Źródło: RUPTLY  POLECAMY PAŃSTWA UWADZE:  Czytaj treści premium w Polsce Plus

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Komentarze (14)

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Cały artykuł to gdybanie i lanie wody

  Koder (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 2

  Autor artykułu wykazał się większą wiarą niż niejeden muzułmanin/katolik/świadek jehowy skoro nie widział anten a wierzy że one istnieją. Tworzy teorie spiskowe i pisze cytuję: "Co jeśli nie jest...rozwiń całość

  Autor artykułu wykazał się większą wiarą niż niejeden muzułmanin/katolik/świadek jehowy skoro nie widział anten a wierzy że one istnieją. Tworzy teorie spiskowe i pisze cytuję: "Co jeśli nie jest to instalacja odgromowa?"
  Otóż tak samo i ja mogę tworzyć sobie wyssany z palca artykuł i pytać na przykład: A co jeśli Alicja Kucharska ma uszkodzoną instalację hamulcową w aucie? Co wtedy? Przecież jest naturalną rzeczą że obawiamy się że zdrowie i życie naszych dzieci jest zagrożone gdy nieodpowiedzialni kierowcy poruszają się zdezelowanymi pojazdami. Przecież to karygodne! Jak długo jeszcze tacy samobójcy drogowi mają zagrażać życiu naszemu i naszych dzieci? Zapytaliśmy w Wydziale drogowym UM Warszawy dla dzielnicy Ochota czy Pani Alicja K. ma aktualny przegląd techniczny auta i niestety nie potwierdzono tam tego bo odmówiono nam informacji! To niesłychane! Urzędnicy ratusza ukrywają prawdę!

  Buahahahaaa....

  zwiń

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  figura.....

  max (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 1 / 2

  obciach.tak mozna to nazwac.im wyzsza tym lepszy zasieg.nie wiary,ale kasy.

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Perypatetyk

  Drwiny i obelgi są dla pyszałka, a pomsta jak lew czycha na niego - Syrach (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 3 / 2

  Figura Jezusa jest najwyższa w okolicy, to się ją wykorzystuje do celów komercyjnych. Kto drwi to drwi, Jezusowi to na pewno nie przeszkadza. A ci co drwią, to już drwić będą zawsze, bo GW, TVN i...rozwiń całość

  Figura Jezusa jest najwyższa w okolicy, to się ją wykorzystuje do celów komercyjnych. Kto drwi to drwi, Jezusowi to na pewno nie przeszkadza. A ci co drwią, to już drwić będą zawsze, bo GW, TVN i szeroko rozumiane lewactwo wyuczyło u nich nienawiść do wiary i kościoła zaś darcie łacha, w ich słoikowo-korporacyjnym środowisku pożytecznych idiotow, jest modne i mile widziane. PS A później, jak trwoga, to do Boga. Oby wtedy ten Bóg się od was nie odwrócił i sam z was nie zadrwił .... zwiń


  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Trwoga

  Stanik z Rybnika (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 2

  Ciekawe jakie noty miałes z Fizyki , Chemi ,Biologi, ze idziesz z trwogą do Boga a nie po rozum do głowy.

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  figura

  €€€ (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 2 / 3

  Naturalnie ze ta figura to najwiekszy idiotyzm naszych czasow. Co wy polacy chcecie przez ten objekt udowodnic? My mamy figure i my ...najwazniejsi w swiecie? Liczy sie i ta i tak figura z...rozwiń całość

  Naturalnie ze ta figura to najwiekszy idiotyzm naszych czasow. Co wy polacy chcecie przez ten objekt udowodnic? My mamy figure i my ...najwazniejsi w swiecie? Liczy sie i ta i tak figura z Argentyny. Ile byloby za to mieszkan, pomocy dla potrzebujacych, dla chorych, dla dzieci itd.itd.zwiń


  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Dla czyich chorych miałaby być ta pomoc?

  PPP (gość)

  Zgłoś naruszenie treści

  Dla czyich chorych miałaby być ta pomoc? Dla waszych czy dla naszych? Nasza nańszość jest największa, najważniejsza, najlepsza a wasza inszość jest śmierdząca i zapluta jak szczęśliwy menel z...rozwiń całość

  Dla czyich chorych miałaby być ta pomoc? Dla waszych czy dla naszych? Nasza nańszość jest największa, najważniejsza, najlepsza a wasza inszość jest śmierdząca i zapluta jak szczęśliwy menel z dworca zoo.zwiń

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  jaki jezus?????

  pedofil keckowy (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 2 / 5

  jakim trza byc idiotom zeby wierzyc w te cary mary !!!!!

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Zwrot podatku po 5 dniach!

  Mikolaj (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 1

  Wysłałem PIT przez Podatnik.info i dostałem zwrot po 5 dniach. Rzeczywiście chyba internetowe deklaracje rozliczane są szybciej.

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  jezus z swiebodzina

  marian (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 9 / 5

  to nie bog stworzyl czlowieka,to czlowiek wymyslil boga.ta figura z antenami ukrytymi w koronie trzepie kase do glebokiej kieszeni klechy.na wszystkim zarabiaja.

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  jezus z swiebodzina

  marian (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 7 / 6

  to nie bog stworzyl czlowieka,to czlowiek wymyslil boga.ta figura z antenami ukrytymi w koronie trzepie kase do glebokiej kieszeni klechy.na wszystkim zarabiaja.

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  "Taki mamy klimat"-ile zdzieciniałym idiotom nyło radości.?!

  "To lipa" znowu debilki rechotali i memy wstawiali. (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 1 / 6

  Chociaż nie zesrajta się z radości :-)


  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  ty sesrajta

  fulik (gość)

  Zgłoś naruszenie treści

  ...ty niy srajta jak niy ponimajta.

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Internauci w 99% to debile !

  Stanisław Lem (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 5 / 5

  Bachorki, lumpy, bezrobotne hultaje nie wiedzą co zrobić z wolnym czasem - więc komentują, komentują, komentują...


  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Chory człowieku

  Ja (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 3 / 3

  Komentuj dalej lumpie, debilu...

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Nie przegap

  Wideo