Strajk włoski służb mundurowych. Możemy to odczuć na granicach kraju i podczas kontroli drogowych

Redakcja
Federacja Związków Zawodowych Służb Mundurowych poinformowała w specjalnym komunikacie o zaostrzeniu protestu. - Przedstawiciele poszczególnych central związkowych zrzeszonych w FZZSM postanowili przejść do kolejnego etapu prowadzonej akcji protestacyjnej, czyli wprowadzenia elementów tzw. strajku włoskiego - przekazali mundurowi.

Mundurowi domagają się m.in. podwyżek oraz zmian w systemie emerytalnym. Do tej pory, w ramach akcji protestacyjnej, przedstawiciele służb mundurowych stosowali np. pouczenia zamiast mandatów w sytuacjach, gdy na takie rozwiązanie pozwalały przepisy. W województwie śląskim było to szczególnie odczuwalne dla kierowców, którzy byli kontrolowani przez policjantów. Dla porównania: od 10 do 25 lipca 2017 roku w województwie śląskim wystawiono 17 tysięcy 842 mandaty karne. W analogicznym okresie czasu w trakcie trwania protestu na kierowców nałożono... 2833 mandaty.

Dlaczego zdecydowano się na zaostrzenie protestu? Jak tłumaczą związkowcy, powodem jest brak porozumienia „w sprawie postulatów złożonych stronie ministerialnej”.

- Przedstawiciele związków zawodowych Służby Więziennej, Państwowej Straży Pożarnej, Służby Celnej, Straży Granicznej oraz Policji zdecydowali, że wszystkie organizacje wchodzące w skład federacji przejdą w fazę protestu włoskiego, dostosowując jego elementy do charakteru realizowanych zadań - przekazał Rafał Jankowski, przewodniczący Federacji Związków Zawodowych Służb Mundurowych. - Szczególnie uciążliwy może okazać się protest Straży Granicznej i Służby Celnej. Z uwagi na utrudnienia, które mogą wystąpić w ruchu międzynarodowym, federacja postanowiła skierować specjalne ostrzeżenie do wszystkich zainteresowanych podmiotów, w tym do zarządów portów lotniczych, zrzeszeń przewoźników, a także Ministerstwa Infrastruktury oraz Ministerstwa Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej - dodaje Jankowski.

Sami policjanci nie kryją, że strajk włoski może być odczuwalny również dla kierowców ze względu na czynności wykonywane przez policjantów z Wydziałów Ruchu Drogowego.

Jeśli chodzi o problemy w policji, to atmosfera z dnia na dzień jest coraz gorsza. Oliwy do ognia dolały ostatnie informacje o finansowych problemach całej formacji i braku pieniędzy na dodatki dla funkcjonariuszy.

W związku z tym Rafał Jankowski, który jest nie tylko jednym z przewodniczących FZZSM, ale także szefem policyjnych związkowców, zwrócił się do premiera Mateusza Morawieckiego o to, by „pilnie uzupełnił braki finansowe w tegorocznym budżecie Policji”. Rafał Jankowski apeluje również do premiera o dopilnowanie, by świadczenia, które należą się funkcjonariuszom, były wypłacane terminowo.

Wspólne postulaty służb mundurowych
1. Przyznanie dodatkowych środków na motywacyjny wzrost uposażeń w roku bieżącym, do kwoty 650 zł w przeliczeniu na jednego funkcjonariusza
2. Podjęcie prac legislacyjnych mających na celu przywrócenie systemu emerytalnego funkcjonariuszy, który obowiązywał do 31 grudnia 2012 r.
3. Odmrożenie waloryzacji uposażeń funkcjonariuszy, o której mowa w art. 4 ust. 1 ustawy z dnia 23 grudnia 1999 r. o kształtowaniu wynagrodzeń w państwowej sferze budżetowej
4. Wprowadzenie pełnej odpłatności za czas służby przekraczający normy określone dla poszczególnych formacji mundurowych – nadgodziny i służby w dni ustawowo wolne od pracy
5. Zrównanie statusu funkcjonariuszy przyjętych po raz pierwszy do służby po 1 stycznia 1999 r. ze statusem funkcjonariuszy przyjętych przed tą datą, w zakresie art. 15a ustawy o zaopatrzeniu emerytalnym funkcjonariuszy
6. Przywrócenie pełnego uposażenia za czas absencji chorobowej w służbie nieprzekraczający 30 dni w roku.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wideo

Materiał oryginalny: Strajk włoski służb mundurowych. Możemy to odczuć na granicach kraju i podczas kontroli drogowych - Dziennik Zachodni

Komentarze 11

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

S
Sprawiedliwy
No nie. Zwyczajnie nie wytrzymam. Gdzie nie uruchomię radio na każdej stacji o strajku włoskim w Policji. Opamiętajcie się o czym jest mowa. Na jakiej podstawie mundurowy mający stosunek służby ma prawo do strajku. Masz do dacha i na baczność. Podległość służbowa i wypełnianie rozkazów w imię bezpieczeństwa obywateli. Wysługujecie się innymi instytucjami, które to nie mają stosunku służby i nadal nażekacie. Jeszcze raz powtórzę wstyd Polska Policjo, na którą liczą zwykli obywatele.
Słyszę w radio jak to krakowska Policja w podsumowaniu podaje, że wpływy z mandatów w porównaniu do ubiegłego miesiąca wyniosły o 50 procent mniej do budżetu. Z zapewnieniem, że nie miało to wpływu na bezpieczeństwo. Co to za mydlenie oczu. Najlepszą i najskuteczniejszą nauczką dla sprawcy wykroczenia jest drenaż kieszeni. Wtedy jest to skuteczne. Przestroga aby więcej nie popełniać wykroczeń.
Zastanawiam, się kto Was weryfikuje do służby, bo nie podejrzewam, że jesteście z łapanki.
Tak ją ktoś tutaj wcześniej napisał do roboty Panowie chronić obywateli.
R
RYBAK

największa głupota, o jakiej słyszałem- strajk włoski. Przełożeni pewno skacz z radości, że wszystkie czynności będą przeprowadzane skrupulatnie. Ciekawe, ile te związki dostały od "góry" za taki pomysł?

c
ciekaff

Jak widzę to ta cała federacja związkowa sama nie jest zdecydowana... Raz twierdzi że to służba i chce zmiany wieku emerytalnego , innym razem że to praca i żąda dodatku za nadgodziny i pracę w wolne dni.

Jak tak to świeży chleb w soboty , niedziele czy przed świętem też powinien być droższy bo trzeba zapłacić piekarzowi ustawowe dodatki ?

Brać się do roboty a nie narzekać - Polska to taki kraj gdzie krócej czekasz na dostawę pizzy niż na radiowóz !

f
fen
Parafrazuję innego czytelnika: "policja istnieje już tylko statystycznie". To koniec...
S
Sprawiedliwy
Szanowna Polska Policjo
Zgoda, otrzymacie te swoje zasłużone przywileje emerytalne, ale z jednym wyjątkiem bez prawa podejmowania innej zarobkowej pracy pod rygorem utraty wypłaty świadczenia. Dość zasilania rodzinnych firm ochroniarskich, korporacji transportu prywatnego TAXI, straży miejskich i gminnych. Skoro po tylu latach stresującej pracy jesteście tak wyczerpani to odpoczywać a nie zajmować się dorobkiem, zabierając pracę innym. Zweryfikujcie swoje sumienie przy nadużywaniu zwolnień lekarskich na psychę - kombinowanie z komisjami. Wstyd Polska Policjo. Wstyd.
l
lodzermensch
...bo świnie przy korycie muszą się nachapać milionów...
Z
Zenek
Co to znaczy dajcie?
w
wartes
.... kto ma nas kontrolowac na drogach ? R Drog? przecież ich prawie nie widac na drogach bo jak są w słuzbie to obsługują zdarzenia lub swieta koscielne ,miesięcznice itp jasełka
L
Leon

Dajcie im te 650 zł i będzie porządek w kraju.

R
Rozbawiony
Policjant powinien dostawać procent od każdego mandatu, który wystawi.
Robota aż będzie furczeć, po godzinach będą chodzić
d
dobra zmiana
Władza i kościół katolicki, którym obrabiają tyłki. Zwykły obywatel tego nie odczuje.... Nawet gdyby w ogóle ich nie było też by nie odczuli....
Wróć na i.pl Portal i.pl