Menu Region

Spotkanie upamiętniające Żołnierzy Wyklętych w Sejmie....

Spotkanie upamiętniające Żołnierzy Wyklętych w Sejmie. Odczytano list prezydenta Andrzeja Dudy

Data dodania: Ostatnia aktualizacja:

Polska

Paula Radwanowicz AIP

Prześlij Drukuj
Spotkanie upamiętniające Żołnierzy Wyklętych w Sejmie. Odczytano list prezydenta Andrzeja Dudy Spotkanie upamiętniające Żołnierzy Wyklętych w Sejmie. Odczytano list prezydenta Andrzeja Dudy

(© Piotr Smoliński )

Dziś w Sejmie, o godz. 12, rozpoczęło się spotkanie upamiętniające bohaterów konspiracji antykomunistycznej. Konferencję „Żołnierze Wyklęci. Droga Wolnych Polaków” pod patronatem prezydenta Andrzeja Dudy otworzył marszałek Sejmu Marek Kuchciński. Z weteranami powstania antykomunistycznego spotkali się także m.in. marszałek Senatu Stanisław Karczewski.
Marszałek Senatu, Stanisław Karczewski, podziękował gościom za przybycie. - Dziękuję wam że tu, wielcy bohaterowie, jesteście. To wielka radość, wielkie uznanie dla nas, to dzień symboliczny, bo z wami przyjechali młodzi ludzie. Oni przejmą po Was pałeczkę. Pałeczkę miłości do ojczyzny, pałeczkę wielkiej odpowiedzialności za ojczyznę, pałeczkę niezłomności - powiedział marszałek Senatu.

Następnie został odczytany list prezydenta Andrzeja Dudy, głos zabrał również gen. Jan Podhorski.

Wydarzeniu towarzyszy wystawa „Zaplute karły reakcji - polskie podziemie niepodległościowe 1944-1956” a konferencja wpisuje się w obchody Narodowego Dnia Pamięci, który został ustanowiony przez Sejm ustawą 3 lutego 2011 r.
„Ustanowienie 1 marca Narodowym Dniem Pamięci to hołd dla bohaterów antykomunistycznego podziemia, którzy w obronie niepodległego bytu Państwa Polskiego, walcząc o prawo do samostanowienia i urzeczywistnienie dążeń demokratycznych społeczeństwa polskiego, z bronią w ręku, jak i w inny sposób, przeciwstawili się sowieckiej agresji i narzuconemu siłą reżimowi komunistycznemu” - brzmi jeden z zapisów ustawy.

Organizatorem konferencji jest zespół parlamentarny Tradycji i Pamięci Żołnierzy Wyklętych oraz Miłośników Historii, a także Ogólnopolski Społeczny Komitet Upamiętniania „Żołnierzy Wyklętych”.

Kuryłówka, Las Stocki, Kielce. Największe zwycięstwa Żołnierzy Wyklętych [NASZA HISTORIA]

 

Komentarze

Dodajesz jako: Gość

Ilość znaków do wpisania:

Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

zaloguj się