Menu Region

Reforma konstytucji jako metoda na polityczne przetrwanie

Reforma konstytucji jako metoda na polityczne przetrwanie

Polska

Agata Kondzińska

Prześlij Drukuj
Jaka powinna być polska konstytucja? Jaki system rządów byłby dla Polski najlepszy: prezydencki czy parlamentarno-gabinetowy? Odpowiedzi na te pytania szukają autorzy strony www.polskaxxi.pl.
Dla dwóch konserwatywnych polityków, Kazimierza Ujazdowskiego i Jana Rokity, to właśnie reforma konstytucji stała się sposobem na przetrwanie, po tym jak Rokita wycofał się z polityki, a Ujazdowski odszedł z PiS.

Razem z prezydentem Wrocławia Rafałem Dutkiewiczem i politologiem Rafałem Matyją rozpoczęli oni dyskusję o ustawie zasadniczej w internecie. Dlaczego? "Zacząłem pisanie na portalu od poważnego i, jak sądzę, nowatorskiego tekstu o tym, jak zmienić ustrój i instytucje publiczne, aby dać szansę polityce o wyższych standardach" - wyjaśnia na swoim blogu Jan Rokita.

Co chcą osiągnąć autorzy portalu? - Polska potrzebuje nowoczesnej konstytucji na miarę XXI wieku - mówi Kazimierz Ujazdowski. - Obecna jest aktem prawnym na trójkę z plusem. To owoc zgniłego kompromisu zawartego, aby podzielić władzę i osłabić ją. Wiele artykułów jest niejednoznacznych.
Dlatego politycy na portalu Polskaxxi.pl zamieścili ankietę konstytucyjną. Jej wyniki będą w przyszłości podstawą do opracowania projektu nowej ustawy zasadniczej. - Prace nad raportem z ankiet zaczniemy po wakacjach - deklaruje Ujazdowski. - Tak, by do końca roku mieć zarysowany projekt zmian.

Na ankietę odpowiedzieli już dwaj byli marszałkowie Sejmu, Wiesław Chrzanowski i Maciej Płażyński. Ten pierwszy pisze, że jest za zniesieniem możliwości wetowania ustaw przez prezydenta, bo jak tłumaczy, rząd, który dostaje wotum zaufania, musi mieć instrumenty, by realizować swój program.

Płażyński zaś apeluje o wzmocnienie roli Senatu i przeniesienie do niego z Sejmu komisji śledczych, bo "jest to izba mniej partyjna i mniej zaangażowana w bieżącą politykę". A jakiej konstytucji chcą autorzy portalu? "Naszym celem musi być budowa sprawnego i nowoczesnego państwa, a nie rozwiązywanie konfliktu między PO i PiS" - pisze wymijająco na swym blogu Rokita.

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

 

Komentarze

Dodajesz jako: Gość

Ilość znaków do wpisania:

Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

zaloguj się