Protest mieszkańców przeciwko wycince drzew na Górze Hugona....

  Protest mieszkańców przeciwko wycince drzew na Górze Hugona. Chcą przegonić inwestora, bronią drzew WIDOE+ZDJĘCIA

  Olga Krzyżyk

  Dziennik Zachodni

  Aktualizacja:

  Dziennik Zachodni

  Stowarzyszenie Przyjazne Świętochłowice zorganizowało manifestację przeciwko wycince i sprzedaży Lasu Hugona. W okolicy Góry Hugona świętochłowicki inwestor Xenakis Development buduje osiedle mieszkaniowe. Rozpoczął od wycinki drzew i krzewów. Mieszkańcy protestują przeciwko niszczeniu terenów zielonych w mieście.
  Protest mieszkańców przeciwko wycince drzew na Górze Hugona
  1/39
  przejdź do galerii

  Protest mieszkańców przeciwko wycince drzew na Górze Hugona

  ©Marzena Bugała-Azarko

  Mieszkańcy Świętochłowic wyszli na ulice. Postanowili zaprotestować przeciwko likwidacji terenów zielonych w mieście. manifestację zorganizowali członkowie stowarzyszenia Przyjazne Świętochłowice.

  Zobacz galerię

  PISALIŚMY:
  Świętochłowice: Sprzeciw mieszkańców przeciwko wycince drzew na Górze Hugona


  O godz. 15.30 mieszkańcy spotkali się w okolicy cmentarza przy ul. Bukowej. Stamtąd przeszli w kolumnie ulicami: Wiśniową (była Komandra) - Hajduki - Wojska Polskiego - Katowicką, aż pod Urząd Miejski w Świętochłowicach.

  Inwestycje w okolicy Góry Hugona prowadzi spółka Xenakis Development. Świętochłowicki deweloper wybuduje otwarte osiedle, w niskiej, szeregowej zabudowie.

  Zobacz galerię

  –Nasza inwestycja przy ul. Wojska Polskiego, ul. Śląskiej i ul. Wiśniowej sąsiaduje z tak pięknym i dużym terenem jakim jest Hugoberg. Na Górze Hugona dalej pozostaną tereny zielone i lasy o powierzchni ponad 20ha. Dla nas zieleń jest nieodłącznym elementem architektury. Potwierdzeniem jest chociażby Akacjowa Dolina, gdzie dla komfortu mieszkańców osiedla i miasta, stworzyliśmy park o powierzchni ok 1ha, a łącznie liczba nasadzeń przekroczyła 1,5 tysiąca drzew i krzewów. Tak też będzie na tym osiedlu – mówi Emilia Warczyńska, specjalista ds. marketingu ze spółki Xenakis Development. – Zadbamy o zielony charakter inwestycji nasadzając drzewa i krzewy w ilości znacznie większej niż wskazuje decyzja nasadzeniowa z Urzędu Miasta – dodaje.

  Teren, na którym trwa wycinka drzew i krzewów to teren prywatny. Gmina sprzedała go w marcu ubiegłego roku. Dla inwestycji dewelopera wydano decyzję o uwarunkowaniach środowiskowych, którą pozytywnie zaopiniowała Regionalna Dyrekcja Ochrony Środowiska w Katowicach i inspektora sanitarny z Chorzowa. Był jeden warunek. Wycinka drzew mogła być przeprowadzona wyłącznie okresie pozalęgowym ptaków, a teren miał być zabezpieczony i ogrodzony.

  – Góra Hugona to użytek ekologiczny, czyli chroniony i cenny przyrodniczo. Na tym obszarze nie ma wycinki drzew i teren ten pozostanie nienaruszony – wyjaśnia Beata Grzelec-Spetruk, naczelnik wydziału ekologii i gospodarki odpadami w UM Świętochłowice.

  POLECAMY PAŃSTWA UWADZE:


  Czytaj treści premium w Polsce Plus

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Komentarze (8)

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Można sobie protestować. Póki nie pogoni się solidarnej kapitalistycznej zarazy to prywaty interes

  będzie nade wszystko. tak jest w kapitalizmie. Rządy i państwo są na usługach wszelkiej maści (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 1

  bandziorów, którym daje się możliwość dojenia wszystkiego i wszystkich. Gdyby suweren bez szemrania nie oddał majątku jaki wypracował w PRL to sam by budował, zakładał sieci handlowe, firmy. A tak...rozwiń całość

  bandziorów, którym daje się możliwość dojenia wszystkiego i wszystkich. Gdyby suweren bez szemrania nie oddał majątku jaki wypracował w PRL to sam by budował, zakładał sieci handlowe, firmy. A tak robi karierę na kasie w niedzielę. Wybrańcy - gangi i bandziory dzięki majątkowi zagrabionemu narodowi mają wille po kilkaset milionów, miliardowe fortuny i dalej grabią a władze dalej im to umożliwiają.
  Jestem bezrobotny i bezdomny, chce ktoś majbacha? Dam w prezencie, nawet dwa.zwiń

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Ściema

  Raul (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 2 / 3

  W pierwszym rzędzie radni i przyszli kandydaci na prezydenta. Zabawny ten Szalecki bijący brawo pod urzędem a sam mieszka na osiedlu tego dewelopera. Na osiedlu na którym podczas budowy też...rozwiń całość

  W pierwszym rzędzie radni i przyszli kandydaci na prezydenta. Zabawny ten Szalecki bijący brawo pod urzędem a sam mieszka na osiedlu tego dewelopera. Na osiedlu na którym podczas budowy też wycieli kilkaset drzew. Wtedy nie protestował z koleżką z stowarzyszenia Begerem. Śmiesznizwiń


  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Precz z delfinem

  Leo (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 1

  Taki protest to świetna sprawa. Wreszcie mieszkańcy wzieli sprawy swojego miasta w swoje ręce. Klakierzy delfinowi nie pomogą, a wręcz przeciwnie, pociągną go na dno den!

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Hucpa

  Jaś (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 4 / 13

  Organizatorzy protestu to "politycy" PiS-u, którzy koniecznie chcą dorwać się do władzy - Góra Hugona to tylko pretekst.


  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  janek

  jacek (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 6 / 3

  Bredzisz idioto, protest zorganizowali mieszkańcy Hugobergu ze wsparciem stowarzyszenia Przyjazne Świętochłowice.

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  ,

  Endriu (gość)

  Zgłoś naruszenie treści

  Wit Stwosz na pierwszym planie

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Trzeba dbać o swoje

  Psikuta (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 7 / 3

  Deweloper niech pociuła i kupi jakieś ruiny do remontu a nie las wycina.

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  POZG na zawsze razem

  Hugoberg (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 7 / 4

  Prezydent Świętochłowic - dawniej w Zarządzie Związku Górnośląskiego. Oto zdrowy regionalizm według PO.

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Nie przegap

  Wideo