Menu Region

Prezydent Duda na X Zjeździe Gnieźnieńskim: Wolność nie ma...

Prezydent Duda na X Zjeździe Gnieźnieńskim: Wolność nie ma charakteru bezgranicznego [ZDJĘCIA]

Data dodania: Ostatnia aktualizacja:

Polska

Magdalena Nałęcz AIP

16Komentarzy Prześlij Drukuj
Prezydent rozpoczął X Zjazd Gnieźnieński przypomnieniem kontekstu historycznego wydarzenia z 1000 roku. W swoim wystąpieniu podkreślił, że współcześnie Europa stara się zachować wartości dekalogu, ale jednocześnie odciąć od chrześcijańskiego fundamentu. Uczestnikom spotkania, którzy będą do niedzieli debatować nad rolą chrześcijaństwa we współczesnym świecie, pozdrowienia przesłał również papież Franciszek.
Prezydent Andrzej Duda rozpoczął X Zjazd Gnieźnieński, który gromadzi gości z całego świata wokół dyskusji nad dziedzictwem chrześcijaństwa i jego rolą we współczesnym świecie, przypomnieniem kontekstu historycznego przyjmowania chrztu przez Polskę i podkreślił przełomowość tego momentu.

Stwierdził, że chrześcijaństwo budowało polską tożsamość oraz kulturę, o której sile najlepiej świadczy fakt, że w stosunkowo niedługim czasie jej „istotne prądy intelektualne zaczęły płynąć” od ludzi wykształconych na polskiej ziemi do Europy.
- Wystarczy spojrzeć do kronik, z których wynika, że już wnuk Mieszka I władał nie tylko łaciną, ale i Greką – stwierdził Duda i wśród miejsc kształtujących intelektualny namysł wymienił „bliski jego sercu” Kraków.

W swoim wystąpieniu poprzedzającym trzydniową sesję w Gnieźnie prezydent odniósł się również do kwestii wolności krajów europejskich, która ma być elementem debaty podczas zjazdu i uwzględni szczególnie kondycję krajów Europy Wschodniej w 25 lat po rozpadzie Związku Radzieckiego. Ocenił, że czasy komunizmu były momentem, gdy Polska „właściwie utraciła niepodległość”, ale Polakom udało się przezwyciężyć ten moment dzięki wewnętrznej wolności. - Byliśmy, jesteśmy i wierzę w to głęboko ludźmi wolnymi. To kwestia wewnętrznego poczucia ,czy czujesz się człowiekiem wolnym, czy niewolnikiem – powiedział Andrzej Duda.

Prezydent podkreślił, że w jego rozumieniu wolność nie oznacza, że „możesz robić co chcesz”, lecz wiąże się z odpowiedzialnością za swoje działania. - Niewolnik nie ponosi odpowiedzialności, człowiek wolny tę odpowiedzialność ponosi i musi mieć jej poczucie – stwierdził Duda. Prezydent stwierdził, że wolność „nie ma charakteru bezgranicznego” i jest związana z poruszaniem się „w pewnych wyznaczonych regułach”. Te wypływające z chrześcijaństwa zdaniem prezydenta zaważyły na decyzji Mieszka I o przyjęciu nowe wiary, ponieważ „zawierały w sobie niezwykły element porządkujący życie, ale i państwo”.
Andrzej Duda krytycznie ocenił sposób wykorzystywania tego dziedzictwa przez współczesną Europę, która jego zdaniem chce „zostawić to, co najlepsze” z chrześcijaństwa, ale jednocześnie oderwać się od samej religii jako fundamentu. - Wyrzeczenie się wszystkiego, co związane z dekalogiem, a dalej patrząc wartościami, jakie przynosi chrzest, nie prowadzi do rozwoju – powiedział Duda.

Prezydent negatywnie ocenił również charakteryzujący współczesne społeczeństwa konsumpcjonizm, jednak dodał, że z uwagi na doświadczenia życia w krajach, gdzie brakowało podstawowych środków do zaspokojenia ludzkich potrzeb, nie należy go bezwzględnie potępiać. Przyznał jednak, że jest jednym z czynników odrywających człowieka „od tego, co najważniejsze” i relatywizowaniu wartości, w tym relatywizowaniu prawa człowieka do życia, dlatego idea spotkań i dyskusji mających na celu diagnozę kondycji chrześcijaństwa we współczesnym świecie jest dla niego „niezwykle istotna”.

- Zakorzenienie w chrzcie świętym jest fundamentem wolności – powiedział podczas inauguracji zjazdu prymas Polski metropolita gnieźnieński abp Wojciech Polak i podkreślił, że zakorzenienie w chrzcie stanowi także zasadniczy, „choć może już zapomniany”, element fundamentu europejskiej tożsamości. - Parafrazując hasło tegorocznych jubileuszowych obchodów chrztu świętego „Gdzie chrzest, tam nadzieja” możemy dzisiaj powiedzieć: gdzie chrzest, tam wolność – dodał abp Polak i przypomniał, że Jan Paweł II w tym miejscu zdiagnozował brak duchowej jedności Europy.

- Trzeba nam chrześcijanom wracać do tego źródła i przywracać tę fundamentalną więź duchową Europy i chrześcijaństwa – powiedział metropolita gnieźnieński i podkreślił, że chodzi mu głównie o jej wymiar ewangeliczny. - Zjazd jest po to, by przede wszystkim umocnił w każdym z nas nowego człowieka. Jako chrześcijanie musimy wracać do źródła, które daje świeżość. Stąd chcemy, by na X zjeździe nie zabrakło szczerego rachunku sumienia – powiedział abp Polak i dodał, że „zasadnicza nowość jest skutkiem wewnętrznej przemiany” a nie „zewnętrznej rewolucji”.
1 »
16

Komentarze

zwiń wszystkie wątki najnowsze najstarsze

Dodajesz jako: Gość

Ilość znaków do wpisania:

Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

zaloguj się

Podły,nikczemny człowiek !!!

+1 / -2

Autor komentarza nie dodał zdjęcia

Ola (gość)  •

I taki ktoś mówi o CHRZEŚCIJAŃSTWIE,jakie to zakłamanie,oj panie Duda wstyd !!!

odpowiedzi (0)

skomentuj

Najgorszy sort Maliniaka

+4 / -2

Autor komentarza nie dodał zdjęcia

Dupek (gość)  •

Żałosna pacynka.

odpowiedzi (0)

skomentuj

skąd Kaczyński

+4 / -2

Autor komentarza nie dodał zdjęcia

kot prezesa (gość)  •

wyciąga takie marionetki ??? Szydło, Duda wyciągnięci z worka. i jeszcze przyjął z powrotem zdrajców jak Ziobro ,Kępa i reszta ... po nich tylko potop....

odpowiedzi (0)

skomentuj

Prezydent katolikow

+5 / -3

Autor komentarza nie dodał zdjęcia

sam (gość)  •

Co on tam robi?
Jest w koncu prezydentem świeckiego państwa a jego rolą nie jest debatowanie nad znaczeniem jednej religii.
Coś się kasjerowi d**** wszystko popieprzyło...
A moze liczy na kardynalski kapelusz? Można kupić, chociaz Polska w ruinie...

odpowiedzi (0)

skomentuj

Na duszpasterza

+6 / -2

Autor komentarza nie dodał zdjęcia

Shinn (gość)  •

Prezydent nadaje się na pasterza dusz ludzi "aryjskiej krwi-czyli tych lepszych". To nie (tylko) Europa nieco zboczyła z kursu,i nie jest to kwestia winy zwykłych ludzi, ale nauki jaka płynie z kościołów hierarchicznych.Ludzie którzy nie znają Boga -nie czytają biblii- nie mogę czynić dobrze. Prezydent niedawno mocno zboczył z drogi wartości chrześcijańskich. Uznał siebie za lepszego od innych.W czym jest lepszy? W nie prawości i hipokryzji- zapewne? Co rusz zmienia swoje zdanie. Najpierw składa obietnice -tak mi dopomóż Bóg-a potem się od niej wykręca. Nawet prezydent TURCJI jest posłuszny Konstytucji mimo że JEGO polityka razi. Ale rządzi samodzielnie bez niańki.Władza w RP zeszła całkowicie z drogi jakichkolwiek wartości od obywatelskich do chrześcijańskich włącznie.Zastanawiam się czy w Polsce rządzą Polacy!

odpowiedzi (0)

skomentuj

wyszło szydło z worka

+5 / -2

Autor komentarza nie dodał zdjęcia

zen (gość)  •

ten pan nie nadaje się na prezydenta !!!! nie może tak być by prezydent czołgał się na kolanach przed czarną mafią oszustów !!! facet urodził się X wieków za późno !!!

odpowiedzi (0)

skomentuj

ja

+7 / -4

Autor komentarza nie dodał zdjęcia

ja (gość)  •

jaki prezydent taki kraj czyli zaraz bedzie sredniowiecze i slowa nie powiesz bo do lochu wytrzymam te 4 lata niecale

odpowiedzi (0)

skomentuj

Niech spada na narty

+7 / -3

Autor komentarza nie dodał zdjęcia

Maliniak (gość)  •

Andrzej Dupa.

odpowiedzi (0)

skomentuj

Niech lepiej jedzie na narty...

+13 / -4

Autor komentarza nie dodał zdjęcia

yyy (gość)  •

Narty wychodzą mu lepiej niż polityka. W ogóle powinien mówić jak najmniej bo co nie powie to nowy kabaret.

odpowiedzi (0)

skomentuj

Buda

+18 / -6

Autor komentarza nie dodał zdjęcia

karo (gość)  •

Jako gorszy sort Polaka nie uznaję tego pana za prezydenta . Nie pozwolę sobie na to aby ktoś mnie obrażał to że jego Kaczyński traktuje jak chłopca na posyłki to jest jego sprawa a on miał być prezydentem wszystkich Polaków a nie piS

odpowiedzi (0)

skomentuj
1 »