Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

"Powrót Śląska do macierzy". W Urzędzie Wojewódzkim odsłonięto tablicę ZDJĘCIA

Redakcja
Z okazji 95 rocznicy przyłączenia Śląska do Polski w Śląskim Urzędzie Wojewódzkim została odsłonięta pamiątkowa tablica
Z okazji 95 rocznicy przyłączenia Śląska do Polski w Śląskim Urzędzie Wojewódzkim została odsłonięta pamiątkowa tablica Arkadiusz Gola
"Pamięci powstańców śląskich oraz działaczy narodowościowych, którzy swą pracą i ofiarą krwi przyczynili się do powrotu Górnego Śląska do macierzy... ". Tak rozpoczyna się napis na pamiątkowej tablicy, która z okazji 95 rocznicy przyłączenia Śląska do Polski, została odsłonięta przed wejściem do Sali Marmurowej w Śląskim Urzędzie Wojewódzkim. Jaka narracja dominuje: "powrót Śląska do Polski" czy "przyłączenie do Polski"? Zapytaliśmy o to Andrzeja Sznajdera, dyrektora katowickiego oddziału Instytutu Pamięci Narodowej.

"Pamięci powstańców śląskich oraz działaczy narodowościowych, którzy swą pracą i ofiarą krwi przyczynili się do powrotu Górnego Śląska do macierzy oraz śląskich rodzin, które przez pokolenia - pomimo germanizacji - zachowały polską kulturę, tradycję, język i miłość do ojczyzny - Polski; z nich wyszli dzielni patrioci i bohaterowie, którzy wywalczyli przez wieki oczekiwane połączenie z Ojczyzną".

Taki właśnie napis widnieje na tablicy, która we wtorek została odsłonięta przed wejściem do Sali Marmurowej w Śląskim Urzędzie Wojewódzkim. Upamiętnia ona 95 rocznicę przyłączenia Śląska do Polski.

- Dziś bardzo trudno wyobrazić sobie, ilu z nas byłoby gotów stanąć do realnej walki o swoją ojczyznę. Bardzo łatwo się o tym mówi - mówił podczas uroczystości Jarosław Wieczorek, wojewoda śląski. - Słowa przychodzą dość swobodnie, natomiast dużo trudniej przejść do czynów. Do takich czynów, które na przełomie lat 20. (XX w. - przyp. red.) miały miejsce na terenie Górnego Śląska. Bardzo wielu ludzi swoją ciężką pracą, heroiczną postawą, ale niejednokrotnie również płacąc cenę swojego zdrowia czy życia, było gotowych, by walczyć o przyszłość przyszłych pokoleń. I te pokolenia tutaj dzisiaj stoją i mają moralny obowiązek podziękowania, że żyjemy w państwie wolnym, demokratycznym, niepodległym, w którym możemy realizować swoje zamierzenia i pasje - dodawał.

W uroczystości wziął udział również Wojciech Kolarski, podsekretarz stanu w Kancelarii Prezydenta RP. - To święto nie tylko Górnego Śląska, to święto również Rzeczpospolitej. To święto, które zapowiada nadchodzące obchody odzyskania niepodległości - mówił minister Kolarski. - Te obchody zaczniemy w 2018 roku (w 2018 roku przypada setna rocznica odzyskania przez Polskę niepodległości - przyp. red.), ale ich zwieńczeniem będzie też upamiętnienie powstań śląskich, czyli zakończenia całego procesu tworzenia i budowy odrodzonej II RP - dodawał.

Jaka retoryka dominuje - Śląsk został "przyłączony do Polski" czy "powrócił do Polski"?

- Zależy jaką perspektywę bierzemy pod uwagę - mówił Andrzej Sznajder, dyrektor katowickiego oddziału Instytutu Pamięci Narodowej. - Jeśli tę kilkusetletnią, jest to z pewnością powrót w granice Rzeczpospolitej. Za taką narracją przemawia też fakt, że pomimo pozostawania Górnego Śląska przez kilkaset lat poza granicami RP, zachowała się tu silna świadomość i tożsamość polska, wyrażająca się chociażby w języku, który - owszem - uległ pewnym naleciałością (czeskim, niemieckim), ale wciąż jednak mieszkańcom Śląska, nawet tym mówiącym gwarą, łatwiej było się porozumiewać z Polakami niż z Niemcami - dodawał.

Alojzy Lysko o włączeniu części Śląska do Polski: To przełom i wielka radość. A potem rozczarowanie [PRZECZYTAJ WYWIAD]

Lysko, Karwat i Woźniczka komentują przyłączenie części Górnego Śląska do Polski w 1922 roku - zobacz wideo:

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!