Młodzież debatowała w ambasadzie Niemiec o przyszłości Unii Europejskiej

Kacper Rogacin
Kacper Rogacin
09.05.2018 warszawawarszawa debata dni europy w ambasadzie niemiec z udzialem ambasadorow niemiec i francjifot.bartek syta
09.05.2018 warszawawarszawa debata dni europy w ambasadzie niemiec z udzialem ambasadorow niemiec i francjifot.bartek syta Bartek Syta
Z okazji przypadającego na 9 maja Dnia Europy, Ambasada Republiki Federalnej Niemiec, grupa wydawnicza Polska Press oraz Ambasada Republiki Francuskiej zorganizowały debatę młodzieży z państw Trójkąta Weimarskiego. Rozmowie przysłuchiwali się ambasadorowie Niemiec i Francji oraz Anna Sochańska, dyrektor Departamentu Polityki Europejskiej w Ministerstwie Spraw Zagranicznych, która była gościem honorowym debaty.

Wideo: AIP

Debatę zainaugorował Hymn Europy odegrany na harfie przez Klemensa Młynarczyka. Następnie ambasador Niemiec Rolf Nikel podziękował zgromadzonym za przybycie i życzył wszystkim udanej dyskusji. Głos zabrała również pani Dorota Stanek, prezes Polska Press.

- Jesteście obywatelami świata i ten świat powinien polegać na was. Na was, młodych, którzy powinniście budować nie tylko Europę, ale też świat - mówiła prezes Polskiej Press Grupy dodając, że za kilkanaście lat to właśnie obecna młodzież będzie decydowała o kształcie Unii Europejskiej. - Dlatego bardzo jesteśmy ciekawi waszego spojrzenia na Europę - powiedziała.

Jak podkreślił Agaton Koziński, redaktor “Polski The Times”, który moderował debatę, spotkanie zorganizowano na kształt szczytu Trójkąta Weimarskiego. Polskę, Niemcy i Francję reprezentowało po dwoje uczniów z warszawskich liceów: Katolickiego Liceum Ogólnokształcącego im. Bł. Ks. R. Archutowskiego, Liceum Francuskiego im. René Gościnnego oraz Polsko-Niemieckiej Szkoły Spotkań i Dialogu im. Willy’ego Brandta. Na widowni zajęło natomiast miejsca około stu rówieśników panelistów.

- Dla mnie symbolem Europy jest waluta Unii Europejskiej, czyli euro. Zawsze kiedy jestem we Francji i choćby płacę za bułki w sklepie, przypominam sobie, że właśnie ta waluta łączy całą Europę, że ja należę do Europy i jestem jej obywatelem - mówił Jan Oleksiuk, reprezentujący stronę francuską. Z kolei przedstawiciele szkoły niemieckiej wskazali na flagę UE, świadczącą ich zdaniem o jedności Europy.

- Moim zdaniem symbolem Unii Europejskiej jest strefa Schengen, dzięki której możemy bez najmniejszych przeszkód podróżować po Europie. W efekcie możliwe jest choćby studiowanie za granicą, co jeszcze wcale nie tak dawno temu było bardzo trudne - stwierdziła natomiast Weronika Rogacin, reprezentantka Polski.

Prowadzący pytał uczestników debaty, czy ich zdaniem Europa zmierza do całkowitego zjednoczenia, którego zapowiedzią jest pogłębiona współpraca państw europejskich w ramach UE. - Największym skarbem Europy jest jej jedność w różnorodności - powiedział Julian Boguski z Polsko-Niemieckiej Szkoły im. Willy’ego Brandta. - Mamy wiele wspólnego, poszczególne kraje podobnie patrzą na różne sprawy, ale są też różnice. Ważne jest, by przy integracji, która jest bardzo ważna, pamiętać również o interesach poszczególnych krajów - mówił.

- Polska weszła do Unii Europejskiej, kiedy mieliśmy po 4-5 lat, więc dla nas ta Unia jest czymś, co było obecne od zawsze. Zdaję sobie sprawę, że wielu korzyści, które dla nas, młodych, są rzeczami oczywistymi, kilkanaście lat temu nie było - stwierdził Witold Łukasik, tegoroczny maturzysta z Katolickiego Liceum Ogólnokształcącego im. Bł. Ks. R. Archutowskiego.

Z kolei Sonja Guillemot z Polsko-Niemieckiej Szkoły Spotkań i Dialogu im. Willy'ego Brandta przypomniała, że choć dziś Unia Europejska stawia na współpracę i ułatwienia dla Europejczyków, to te wartości wykuwały się przez setki lat konfliktów czy wojen.

- Te konflikty dały państwom Europy do myślenia. W końcu przywódcy, ale i zwykli obywatele zrozumieli, że prawdziwą przyszłość można budować tylko na pokoju. Dziś zamiast wojen, które dzieliły nasze kraje, prowadzone są różne projekty, która nas łączą - mówiła.

Po zakończeniu części oficjalnej, swoje pytania do panelistów i ambasadorów zadawali uczniowie z publiczności. Zwrócili oni uwagę, że choć z Unii Europejskiej wszystkie kraje czerpią mnóstwo korzyści, to Bruksela mierzy się również z wieloma problemami, jak np. z imigracją z Ukrainy i Syrii, czy z rosnącym zadłużeniem państw członkowskich.

- Cieszę się, że mogłem usłyszeć, jak wy widzicie obecną sytuację w UE i przyszłość naszej wspólnoty. To dla mnie niezwykle ważne - mówił na zakończenie ambasador Niemiec Rolf Nikel. - Zauważyłem, że bardzo konkretnie przedstawiliście zalety Unii, które konkretnie was dotyczą. Żadne wcześniejsze pokolenie nie miało takich ułatwień. Oczywiście przed nami stoją wielkie wyzwania i problemy, z którymi musimy sobie radzić. Faktycznie, Europa musi odrobić pracę domową i wspólnie poradzić sobie chociażby z problemem zadłużenia. Jeśli będziemy zjednoczeni i silni, to na pewno to zrobimy - powiedział ambasador.

Po Rolfie Nikelu głos zabrał ambasador Francji Pierre Lévy.

- Zgadzam się w całości z Rolfem. Europa potrzebuje silnych krajów, aby sama była silna. Po dzisiejszej debacie jestem jednak spokojny o przyszłość Unii Europejskiej i naszego kontynentu. Wasze wypowiedzi były bardzo dojrzałe. Dziękuję za to - mówił.

- Myślę, że wszyscy skorzystaliśmy na tym spotkaniu. To, co mnie zaskoczyło, to fakt, że tak mocno wybrzmiała kwestia pokoju w Europie. Nie sądziłam, że jest to dla was, młodych ludzi, tak ważne i że jesteście aż tak świadomi znaczenia pokoju. To dla mnie bardzo miłe zaskoczenie, jestem pod wrażeniem - powiedziała na koniec pani Anna Sochańska, dyrektor Departamentu Polityki Europejskiej w Ministerstwie Spraw Zagranicznych, która była gościem honorowym debaty.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na i.pl Portal i.pl